Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izvērtēt robežlīgumu ar Krieviju paredzēs īpašā likumā

Lai Satversmes tiesa varētu izvērtēt vēl neparakstīto Latvijas–Krievijas robežlīgumu un valdības pieņemto līgumu skaidrojošo deklarāciju, plānots izstrādāt īpašu likumprojektu. Tā pirmdien vienojās valdību veidojošās partijas.

Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) žurnālistus informēja, ka jaunajā likumprojektā tiks paredzētas Satversmes tiesas tiesības pirms parakstīšanas izvērtēt robežlīgumu un pieņemt galīgo lēmumu par tā atbilstību Satversmei. Premjers norādīja, ka tādējādi tiks īstenota Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas iniciatīva.

Likumprojektu divu nedēļu laikā apņēmusies izstrādāt Valsts kanceleja.

Premjers pagaidām neprognozēja, kad likums varētu tikt skatīts un pieņemts Saeimā.

Krievija atteicās parakstīt robežlīgumu ar Latviju 10. maijā, kā iepriekš tika cerēts, jo Latvijas valdība pieņēma vienpusēju līgumu skaidrojošu deklarāciju. Tajā tiek uzsvērts, ka robežlīgums netiek saistīts ar plašāku jautājumu par Latvijas prettiesiskas okupācijas seku likvidāciju. Deklarācijā teikts, ka ar līgumu vienīgais mērķis ir dokumentēt to robežlīniju, kas tehniski ir aprakstīta un funkcionē kopš 1990./1991. gada.

Krievija atteicās parakstīt robežlīgumu ar šādiem nosacījumiem, norādot, ka Latvija tādējādi izvirza Krievijai teritoriālas pretenzijas.

Skaidrojošā deklarācija tapusi pēc konsultācijām ar juristiem, lai robežlīgumu nevarētu traktēt kā neatbilstošu Latvijas Satversmei, skaidro valdības pārstāvji.

Savukārt Vīķe-Freiberga paudusi viedokli, ka konstitucionālus sarežģījumus Latvijas un Krievijas robežlīgumā būtu bijis iespējams risināt Saeimā jau pēc līguma parakstīšanas. Viņa ierosinājusi veikt grozījumus Satversmes tiesas likumā, dodot tai tiesības izvērtēt parafētus starptautiskus līgumus pirms to parakstīšanas un stāšanās spēkā.