Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kalvītis: atteikšanās no deklarācijas ir neiespējama

Atteikšanās no vēl neparakstītajam Latvijas–Krievijas robežlīgumam pievienotās skaidrojošās deklarācijas ir neiespējama.

Kā intervijā Latvijas Televīzijai pirmdien uzsvēra Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP), ekspertiem nav izdevies starptautiskajā praksē atrast gadījumus, kad skaidrojošā deklarācija pievienota pēc līguma parakstīšanas. Savukārt pirms līguma parakstīšanas šāds dokuments pieņemts vismaz trijos gadījumos, tostarp ASV valdībai savulaik uzsverot, ka tā neatzīst Baltijas valstu okupāciju. Līdz ar to valdība, robežlīgumam pievienojot skaidrojošo deklarāciju, ir rīkojusies profesionāli, pēc labāko juristu ieteikumiem.

Kalvītis uzsvēra, ka šis ir konstitucionāls jautājums un Latvija neizvirza teritoriālas pretenzijas Krievijai. «Mums ir tiesības paturēt šo jautājumu atvērtu, lai to apspriestu tad, kad Krievija būs tam gatava,» sacīja Kalvītis, piezīmējot, ka tas varētu būt pat pēc 50 gadiem. Tāpat Ministru prezidents norādīja, ka lēmums par deklarācijas pievienošanu valdībā tika pieņemts vienbalsīgi un tas bijis precīzi izsvērts lēmums.

Patlaban pastāvošās nesaskaņas starp koalīcijas partijām radušās tāpēc, ka vieni cer, ka, atsakoties no deklarācijas un izpatīkot Krievijai, uzlabosies starpvalstu attiecības, savukārt otra daļa aizstāv nacionālās intereses.

Jautājumā par deklarācijas pievienošanu izšķirošs būs Satversmes tiesas vērtējums. Ja robežlīgums tiks atzīts par atbilstošu Satversmei, tas tiks parakstīts, pretējā gadījumā ir iespējama referenduma rīkošana, sacīja Kalvītis.