Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būs stingrākas prasības nekustamā īpašuma vērtētājiem

Valdības komiteja šonedēļ akceptējusi Licencēšanas noteikumus nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanai, ar kuriem iecerēts paredzēt stingrākas prasības nekustamā īpašuma vērtētājiem.

Kā norāda noteikumu autori no Tieslietu ministrijas (TM), līdz šim juridiskām personām licences nekustamā īpašuma vērtēšanai un tirgus vērtības noteikšanai izsniedza pēc 1997. gadā izdotiem noteikumiem, kuri saskaņā ar Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likumu zaudē spēku.

Līdz 2005. gada 1. janvārim licences izsniedza Valsts zemes dienesta izveidota komisija, kurā tika iekļauti pārstāvji no Ekonomikas un Finanšu ministrijas un Latvijas Īpašumu vērtēšanas asociācijas.

«Nekustamo īpašumu vērtēšana ir specifiska joma, kurā strādājošiem patērētāju interešu aizsardzības nolūkā izvirzāmas ne tikai profesionāli kvalitatīvās prasības un prasības pēc atbilstoša materiāli tehniskā nodrošinājuma, šajā jomā īpaša uzmanība vēršama arī uz tajā strādājošo atbildības un risku apdrošināšanu, kuras mērķis ir nekvalitatīva vērtēšanas darba dēļ līdz minimumam samazināt zaudējumus vērtējuma pasūtītājam,» jaunu prasību nepieciešamību pamato TM.

«Pašreiz, kad nekustamā īpašuma tirgus turpina strauji attīstīties, pieaug arī pieprasījums noteikt īpašuma tirgus vērtību, un šādā situācijā sevišķi svarīgi ir šo procesu neatstāt bez uzraudzības, ko līdz šim un arī turpmāk iespējams nodrošināt, ierobežojot šo uzņēmējdarbības veidu, pretējā gadījumā turpinās pieaugt tādu komersantu skaits, kuri, nemaksājot nodokļus un neapdrošinot savu atbildību, veiks nekvalitatīvus vērtēšanas darbus,» pieļauj normatīvā akta autori.

Jaunie noteikumi reglamentēs kārtību, kādā varēs saņemt licenci nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanai. Lai komersants saņemtu licenci nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanai, noteikumu projektā paredzētas vairākas prasības, kādām būs jāatbilst pretendentam, kurš vēlas nodarboties ar nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanu.

Jaunie noteikumi noteiks kārtību, kādos gadījumos licence nekustamā īpašuma vērtēšanai netiks izdota un kādos gadījumos atļaujas darbība var tikt apturēta vai anulēta.

Vērtējot jauno noteikumu ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi, TM cer, ka ar tiem tiks nodrošināta nekustamā īpašuma vērtēšanas pārraudzība, nekustamā īpašuma vērtējumu pasūtītājiem tiks atvieglota izvēles iespēja un dotas garantijas, ka kļūdaina vērtējuma dēļ ciestie finansiālie zaudējumi tiks atlīdzināti.

TM skatījumā pēc jaunās kārtības ieviešanas nav prognozējams no jauna piešķiramo licenču skaits, tāpēc neesot iespējams precīzi prognozēt ieņēmumus no tām ne tikai trīs gadu periodā, bet arī pat nākamajam gadam. Gandrīz precīzi esot nosakāms tikai nākamajā gadā pārreģistrējamo licenču skaits.

Pašlaik Latvijā ir tikai 31 licencēta juridiskā persona, no kurām licenču pārreģistrācija 2005. gadā būs jāveic 11 licencētajām personām, tādējādi šogad nomaksājamā valsts nodeva par licenču pārreģistrāciju būs 110 latu.

TM prognozē, ka turpmāk, saglabājoties iepriekšējo gadu tendencei — gada laikā no jauna piešķirt 5–10 licences juridiskām personām —, valsts budžetā kā nodeva tiks iekasēti 500–1000 lati, kā arī ieņēmumi par licences pārreģistrāciju.

Neesot prognozējams, cik iesniegumu par licences piešķiršanu tiks saņemti no individuālajiem komersantiem, jo līdz šim licences fiziskām personām netika izsniegtas. Stājoties spēkā izstrādājamajam noteikumu projektam, teorētiski uz licences saņemšanu varētu pretendēt 72 sertifikātu nekustamā īpašuma vērtēšanā saņēmušās fiziskās personas, ja tās vēlēsies sākt individuālo komercdarbību nekustamā īpašuma vērtēšanā. Tādā gadījumā valsts nodeva par licences saņemšanu teorētiski būtu 7200 latu šogad un 720 latu nākamgad par pārreģistrāciju.

Tiesību akta izpildi atbilstoši savai kompetencei nodrošinās Valsts zemes dienests.