Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Petūnija — vasaras puķu karaliene

Dažāda auguma, ziedu lieluma, krāsas un formas petūnijas (Petunia) ir vienas no viskrāšņāk ziedošajām vasaras puķēm, kuras rotā gandrīz katru dārzu apkārt privātmājai, balkonu vai lodžiju daudzstāvu namā.

Daudzveidīgas iespējas

Sākot ar nelieliem, kompaktiem krūmiņiem un beidzot ar metru un vairāk gariem nokareniem augiem — visas šīs petūnijas var izmantot gan kā atsevišķus iekarināmus augus, gan veidot rakstus puķu dobē vai kompozīcijas dekoratīvos traukos, kurus izvieto dārzā zālienā, uz terases vai vēl kādā vietā. No petūnijām var veidot arī ziedu piramīdas, izmantojot tikai šos augus vai arī tos miksējot ar citiem.

Petūniju savvaļas sugu dzimtene ir Dienvidamerika — Brazīlija, Urugvaja un Argentīna, bet Eiropā tās tika ievestas pirms aptuveni 150 gadiem. Tās bija sugas (P. axillaris, P. atkinsiana, P. violacea), kuras ziedēja sīkiem ziediņiem. Visus šos gadus līdz pat šodienai notiek vērtīgs selekcijas darbs, kas vainagojies ar neskaitāmu petūniju šķirņu un hibrīdu daudzumu. No sugām, kas tiek audzētas līdz pat šim brīdim, pieminama violetā petūnija (P. violacea), kuras dzinumi ir nokareni, apmēram 1,5 metrus gari un bagātīgi klāti ar ziedošiem sīkiem ziediem, kuru krāsu tonis ir no rožaini violeta līdz karmīnsarkanam.

Pusgadu zied

Kā jau nakteņu (Solanaceae) dzimtas augi petūnijas satur indīgas vielas. Šo vasaras puķu dzinumi un lapas ir klātas ar rupjiem matiņiem un ir lipīgi.

Petūnijas zied no maija līdz oktobrim. Ziedēšana var sākties arī agrāk (tas atkarīgs no sēšanas laika), bet rudenī — pagarināties, ja rūpīgi izkniebj vecos ziedus. Šie augi spēj ziedēt pat 6–8 mēnešus gadā ar noteikumu, ka agri pavasarī un vēlu rudenī petūnijām ir piemērota telpa, kur tās pasargāt no salnām.

Viskrāšņāk, visbagātīgāk un visilgāk petūnijas zied, ja tiek audzētas saulainā vietā ārā un pasargātas no lietus. Lietus ir petūniju postošākais ienaidnieks, kurš sasit un samērcē maigās ziedlapiņas un neļauj atvērties ziedpumpuriem. Tāpēc lietainās vasarās petūniju vienīgais glābiņš ir tās turēt no lietus pasargātā vietā, piemēram, vaļējā terasē zem stikla jumta.

Šie augi ir bagātīgi jālaista un jāmēslo katru nedēļu. Mēslošana katru nedēļu attiecas uz nokarenajām petūnijām, kā arī petūnijām balkonkastēs, kur augu saknēm ir maz vietas un neliels augsnes daudzums. Retāk vajag mēslot tās petūnijas, kuras aug dārzā dobēs.

Šīs krāšņi ziedošās vasaras puķes audzē bagātinātā kūdras substrātā ar augsnes reakciju pH 5,5–5,8. Ja ūdens laistīšanai ir ciets, tam jāpievieno citronskābe, citādi var mainīties augsnes reakcija — tā kļūst sārmaina, kas bojā auga izskatu, sāk dzeltēt lapas, petūnija mazāk zied.

Vecos ziedus pēc noziedēšanas ieteicams izplūkt, lai neveidotos sēklas, kas augam atņemtu spēku.

Daudziem nezināma laba īpašība

Petūnijām ir kāda laba īpašība, par kuru daudzi varbūt nemaz nezina — tās var apgriezt. Piemēram, ja ir gadījies neizskatīgs eksemplārs, tam pusi var droši nogriezt. Nokareno petūniju vecākaugus, rudenī apgrieztus, iespējams saglabāt (gaišā un vēsā — ap +10°C — vietā) līdz agram pavasarim, tad no jaunajiem dzinumiem griezt spraudeņus un apsakņot. Taču parasti petūnijas audzē no sēklām, kuras sēj jau janvārī vai februārī. Sēklas ir gaismas prasīgas, tās ar augsni neapsedz. Dīgst +18 līdz +25°C temperatūrā aptuveni 2–3 nedēļas. Pēc sadīgšanas sēklas piķē podiņos un novieto gaišā, bet nedaudz vēsākā (no +14 līdz +16°C) vietā.

Petūniju izplatītākie kaitēkļi ir laputis. Jāmiglo ārkārtīgi uzmanīgi, jo cieš ziedi.

Tiek audzētas nelielu kompaktu krūmiņu lielziedu petūnijas grupas «Sonja» dažādas šķirnes: «Rot» — sarkana, «Pico Rot» — sarkana ar baltu apmali, «Rosa Stern» — rozā ar baltu zvaigzni vidū; miniatūrās grupas «Fantasy» šķirnes «Blue» — tumši zila, «Pink Morn» — tumši rozā ar tumšāku apmali u. c., grupas «Hit Parade» šķirnes «Rot Weiss» — balts ar sarkanu, «Weinrot» — vīnsarkana u. c.; grupas «Daddy» šķirnes, grupas «Picotee» šķirnes, kurām maliņas ir krokotas. Viena no skaistākajām šķirnēm dzeltenā krāsā ir «Prism Sunshine».

No nokarenajām petūnijām grupas «Fortunia Wave» šķirnes «Pink» — gaiši rozā, «Purple» — violeta, «Rosy» — tumši rozā un «Pearly» — zilganā perlamutra krāsā.

Visu šķirņu petūniju sēklas ir F1 paaudze. Tas nozīmē, kas sēklas, kuras tiks ievāktas no šiem augiem, nākamajā gadā iesētas un izaudzētas vairs neatkārtos vecākaugu.