Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

10&nbsp;lietas, ko darīt ar «Linux» <I>live CD</I>

«Linux» live CD ir viegli lietot, un tas var sniegt daudzas jaunas iespējas. Lai sāktu lietot kādu «Linux» live CD, jums tas vispirms jāiegūst. To visvieglāk izdarīt, lejuplādējot no interneta diska .iso failu, kas pēc tam pašam jāieraksta kādā matricā. Ja kādu iemeslu dēļ paši disku ierakstīt nevarat, būs jālūdz palīdzība draugam vai arī jāpasūta tas pa pastu.

Lai nu kā, kad esat tikuši pie kāda «Linux» live CD, lai sāktu to lietot, jums tas tikai jāieliek diskiekārtā un jāpārstartē dators. Tālāk apskatīsim 10 lietas, ko ar šādiem diskiem var izdarīt.

1. Izmēģini «Linux», neinstalējot to
«Knoppix» ([s:7566]) ir visu «Linux» live CD māte. Šajā «Linux» live CD versijā jeb distributīvā ir iekļauti 2 GB ar dažādām «Linux» programmām, kas to padara par ideālu variantu, lai izmēģinātu «Linux». Līdzīgas iespējas piedāvā arī daudzi citi populāri «Linux» distributīvi. Pamēģiniet viņus live CD versijā un, ja iepatīkas, varat uzstādīt sev šo «Linux», bet, ja jums tomēr labāk patīk jūsu iepriekšējā operētājsistēma, atliek tikai izņemt disku un pārstartēt datoru, lai atkal atgrieztos pie tās.

2. Lieto to kā «portatīvo datoru»
«Slax» ([s:7567]) ir ļoti mazs «Linux» distributīvs, to var viegli ietilpināt mazajā 8 cm CD, ko varat paņemt līdzi visur, kur vien jūs ejat. Šajā linuksā ir viss nepieciešamais, lai to varētu izmantot dažādu ikdienas darbiņu veikšanai.

3. Pārvaldi cieto disku un atgūsti pazaudētus datus
«SystemRescue CD» ([s:7568]) satur nepieciešamākos rīkus, lai pārvaldītu datora cieto disku, lai dalītu to partīcijās un mainītu to izmērus vai izkārtojumu uz diska. Tāpat šajā live CD ir rīki, lai vajadzības gadījumā varētu atgūt pazaudētus datus. Šis rīks atbalsta dažādas failu sistēmas, arī «Windows NTFS».

4. Instalē «Linux»
«MEPIS» ([s:7569]) linuksu var iestartēt kā live CD un apskatīties, kā jums tas patīk, un, ja jums tas iepatīkas, tad, izmantojot to pašu disku, varat savā datorā uzstādīt «Linux» operētājsistēmu.

«PCLinuxOS» ([s:7570]) ir līdzīgs «MEPIS», bet šajā «Linux» distributīvā īpaša uzmanība pievērsta dažādām «Linux» vides programmām.

5. Atgūsti pazaudētas «Windows» paroles
Nākamais «Linux» live CD prasa īpašu uzmanību, jo to ir izstrādājuši latviešu linuksisti.

«Austrumu» ([s:7571]) «Linux» starp citiem atšķiras ar to, ka tajā ir īpaši rīki, lai atgūtu pazaudētas «Windows» paroles.

6. «Linux» live CD maršrutētājs
«Linux LiveCD Router»  ([s:7572]_ ir vienkāršs un lēts veids, kā tikt pie maršrutētāja (router). Jums ir vajadzīgs tikai vecs dators un live CD, nekas nav jāinstalē. Šis risinājums sniegs jums visas parastās maršrutētāja un ugunsmūra iespējas.

7. Veido savus «Linux» distributīvus
«Damn Small Linux» ([s:7573]) aizņem tikai niecīgus 50 MB jūsu cietņa. Izvēloties šo variantu, to varat pielāgot savām vajadzībām, sistēmas kodolu apaudzējot ar ikdienā vajadzīgām programmām. Šis process ir vienkāršāks, nekā izklausās, jo to visu var viegli izdarīt ar īpašas viegli lietojamas «myDSL» sistēmas starpniecību.
 
8. Skaties filmas un klausies mūziku
«Movix» ([s:7574]) live CD ir īpaši paredzēts multimediju vajadzībām. Tas ļauj baudīt multimediju labumus no interneta dzīlēm, kā arī CD un DVD diskiem.

9. Spēlē spēlītes
«Morphix» ([s:7575]) sastāv no vairākiem moduļiem, un tam ir īpaša versija tieši spēļu spēlēšanai.

10. Attīri datoru no vīrusiem
«INSERT» ([s:7576]) jeb «Inside Security Rescue Toolkit» tiek izdots ar antivīrusu un ir lielisks rīks, lai attīrītu no vīrusiem jebkuru inficētu datoru

Šī bija tikai neliela daļa no visiem «Linux» live CD, plašāku sarakstu var atrast «Frozentech» ([s:7577]) mājas lapā.