Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prezidente aicina intelektuāļus iesaistīties Latvijas nākotnes virzībā

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga otrdien, uzrunājot Stratēģiskās analīzes komisijas biedrus, aicināja sabiedrības «gaišākos prātus» iesaistīties Latvijas nākotnes stratēģijas izstrādē.

Prezidente uzsvēra, ka īsajā laikā kopš neatkarības atjaunošanas Latvija sasniegusi ļoti daudz. Viņa Latvijas attīstību salīdzināja ar piramīdu — pamats tika ielikts ar neatkarības atjaunošanu, kam sekoja okupācijas karaspēka izvešana, un līdz pat Latvijas pievienošanai Eiropas Savienībai (ES) un NATO.

Pēc Vīķes-Freibergas teiktā, līdz ar iestāšanos šajās starptautiskajās organizācijās Latvija nonākusi citā piramīdas līmenī. «Ir sasniegts tāds brīvības līmenis, kāds varbūt nav bijis visas Latvijas valstiskās pastāvēšanas laikā,» teica prezidente. Tomēr viņa brīdināja, ka brīvība dod ne tikai milzīgas iespējas, bet rada pamatu izdarīt visrupjākās kļūdas.

«Kas tagad ir mūsu prioritāte? Kas būs tā ēka, ko mēs celsim?» vaicāja valsts augstākā amatpersona. Pēc viņas domām, tai ir jābūt ilgstošai stratēģijai, kas stāvētu pāri «partiju kašķiem un vienam vēlēšanu ciklam».

Politiķiem kopā ar intelektuāļiem būtu jānosaka Latvijas izaicinājumi, tās vājās un stiprās puses, norādīja Valsts prezidente.

Komisijas vadītāja Žanete Ozoliņa, vērtējot gada laikā paveikto, atzina, ka ir daudz paveikts, tomēr vēl ir palicis ļoti daudz darāmā. Galvenais komisijas uzdevums esot bijis definēt darba virzienus. Viņa informēja, ka gada laikā laistas klajā sešas publikācijas un organizētas divas starptautiskas konferences.

Komisijas loceklis politologs Juris Rozenvalds prezentēja pētījumu «Demokrātijas audits», kuru izstrādājuši 24 dažādu jomu eksperti. Kā galvenā problēma pētījumā norādīts lielais nepilsoņu skaits un ar to saistītais politiskās līdzdalības ierobežojums lielai daļai Latvijas sabiedrības. Tiek uzsvērta arī tiesu varas atkarība no izpildvaras, neapmierinošais veselības sistēmas stāvoklis un citas problēmas.

Savukārt profesors Tālis Tīfenhofs prezentēja cilvēku dzīves kvalitātes pētījumu.