Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievija: Katiņas noziegums nebija genocīds

Krievijas Galvenā kara prokuratūra neatsakās no sava viedokļa, ka poļu virsnieku nogalināšana Katiņā 1940. gadā nebija genocīds.

Krievijas galvenais kara prokurors ģenerālis Aleksandrs Savenkovs aģentūrai PAP otrdien pavēstīja, ka poļu virsnieku noslepkavošanā, ko sarīkoja NKVD, nav vērojamas genocīda pazīmes. Pēc viņa teiktā, tas bija «krimināls akts, oficiāls kara noziegums — tika izdota nelikumīga pavēle, ar kuru virkne augstāko virsnieku pārkāpa savu pilnvaru robežas».

Savenkovs paziņoja, ka lēmums izbeigt slepkavību izmeklēšanu atbilst Krievijas likumiem un starptautiskajiem juridiskajiem standartiem.

Krievija pārtrauca 14 gadus ilgušo Katiņas noziegumu izmeklēšanu 2004. gada septembrī, nevienam neizvirzot apsūdzības.

No 1940. gada 3. aprīļa padomju armija nogalināja vairāk nekā 22 000 poļu armijas virsnieku, policijas virsnieku, ārstu, profesoru un priesteru, kas tika sagūstīti pēc padomju armijas iebrukuma Polijā 1939. gadā. Pirmās gūstekņu nogalināšanas notika Katiņas mežā pie Ukrainas robežas.

1943. gadā parādījās pirmās ziņas par poļu militārpersonu masveida apbedījumiem Katiņas mežā un ap to netālu no Smoļenskas Krievijā. Nacistiskā Vācija nekavējoties vainoja slepkavībā padomju spēkus, bet Padomju Savienība vēlāk uzvēla vainu nacistiem un gandrīz pusgadsimtu apgalvoja, ka par to esot atbildīga Vācija.

Slaktiņš bija aizliegts temats Polijā līdz komunisma sabrukumam 1989. gadā, kad padomju amatpersonas beidzot atzina, ka par noziegumu ir atbildīgs Staļins.