Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tetovējums — vai mūžīgs rotājums?

Zīmējums uz ādas ir jauka uzdrīkstēšanās piesaistīt uzmanību kādai savai  ķermeņa daļai. Pirms to darīt, derētu apdomāt, kā tāds rotājums var ietekmēt ādu. 

Mūžīgais rotājums 

Īstie tetovējumi saglabājas visas dzīves garumā. Tas ir gan pluss, gan arī mīnuss. Tetovēšana ir diezgan sāpīga procedūra, kas ir saistīta ar B un C hepatīta un AIDS inficēšanās risku, ja netiek ievērotas higiēnas prasības. Turklāt no tetovējumos izmantotajiem krāsu pigmentiem, īpaši sarkanā un dzeltenā, jutīgākiem cilvēkiem mēdz būt alerģiskas reakcijas. Jāņem vērā, ka tetovēt nozīmē radīt ievainojumu. Tetovējums ir brūce, kas dzīst tāpat kā visas citas. Gaidītais efekts var būt tikai tad, kad ievainotā āda ir sadziedēta. Tetovēšanu nekādā gadījumā nevajadzētu uzticēt pašdarbniekiem, kas mēdz izmantot šim nolūkam pilnīgi nepiemērotas krāsvielas, kas var radīt kaitējumu veselībai.  

No tetovējuma ir ļoti grūti atbrīvoties, to veic ar lāzera palīdzību, tomēr nav iespējams atgūt ādas iepriekšējo izskatu, īpaši tad, ja cilvēkam ir tendence uz pastiprinātu rētaudu veidošanos — tetovējuma vieta var palikt grubuļaina un raiba.  

Hennas tetovējumi

Ja tomēr kārojas tetovējumu, bet negribas sevi apzīmogot uz visu mūžu, var izvēlēties Austrumu zemju modes untumu — hennas tetovējumus. Ar tiem tiek veidoti ne tikai nelieli zīmējumi uz atsevišķām ķermeņa daļām, bet izrotātas arī rokas un kājas tā, lai radītu mežģīņu cimdu vai izrakstītu zeķīšu efektu. Zīmējuma krāsas tonis atkarīgs no hennas izvēles. Ar dabisko hennu var iegūt brūngani sarkanu toni, kas sākumā izskatās oranžs, un pelēcīgi melnu. Pirms zīmējuma veidošanas vēlams pajautāt, vai nav sintētisku krāsu piejaukums, jo jutīgākiem organismiem tā spēj izraisīt alerģiskus iekaisumus. Francūži uzskata, ka hennas tetovējumi uz pēdām palīdz izsargāties no pēdu sēnīšu infekcijas.

Hennas tetovējumu noturīgums ir atkarīgs no krāsas pigmentu sastāva — sākot no vienas nedēļas uz rokām un kājām (tās tiek biežāk pakļautas ārējās vides ietekmei), līdz pat vairākiem mēnešiem. Lai ilgāk tos saglabātu, tetovējuma vietu pirms mazgāšanās ieteicams apziest ar eļļu un nemazgāt ar ziepēm.

Īslaicīgās rotas

Ja negribas īsto tetovējumu, bet tomēr kārojas uz ķermeņa ādas kādu draisku akcentu, tad var izmēģināt kādu no īslaicīgajiem vai pagaidu  tetovējumiem, kas ir absolūti nekaitīgi, nesāpīgi un nenodara nekādu kaitējumu. 

Krāsas

Ja nepieciešamas kaujas krāsas uz dažām stundām, piemēram, uz hokeja maču, tad zīmējumiem uz ķermeņa var noderēt jebkuras dekoratīvās kosmētikas krāsas un speciālās krāsas ķermeņa apgleznošanai. Tās ir viegli nomazgājamas un, izņemot notraipīto apģērbu, nesagādā nekādas problēmas. 

Novelkamās bildītes

Ja piepeši sakārojas noturīgu tetovējumu uz vienu divām dienām, tad visvienkāršāk to var iegūt izmantojot parastās novelkamās bildītes. Tetovēšanas tehnika vienkārša: iemērc ūdenī, pieliek pie ādas un dažām sekundēm un gatavs. Tā noturība ir atkarīga no krāsu sastāva. Daži pagaidu tetovējumi nomazgājas viegli, bet daži saglabājas vairākas nedēļas.

Kristāla zīmējums

Ja kārojas noķert dzirkstošu saules staru, noslēpumainu zvaigžņu mirdzumu vai pārsteigt draugus vakara ballītē, tad lieliski piemēroti ir kristāla tetovējumi. Uz nomazgātas, sausas ādas piespiež folija plāksnīti ar pielipinātajiem kristāliņiem, atļauj 10 sekundes tam sasilt, noņem foliju un vēlreiz ar pirkstiem stingri piespiež akmentiņus pie ādas. Zīmējumu izvēle nav pārāk plaša, bet, ja kārojas, to var mēģināt pārveidot pēc savas patikas. Vienas dienas vai vakara izgājienam var atsvaidzināt jau pierasto izskatu pielipinot kaut vai vienu kristāla dzimumzīmīti vai draisku asariņu. Kristālu tetovējums turas apmēram nedēļu.

Zināšanai:

Ķermeņa izrotāšanai ar krāsām ir tūkstošiem gadu sena vēsture. Kopš cilvēces pirmsākumiem ķermeņa izdaiļošana ar visdažādāko krāsu, rakstu un ornamentu palīdzību ir bijusi savdabīga personības apliecinājuma zīme. Mūsdienās tetovējumi un zīmējumi uz ādas vieniem ir kļuvuši par mākslas veidu, dažiem tie apliecina piederību kādai konkrētai domubiedru grupai. Bieži vien tajos tiek pausta autobiogrāfiska informācija, dažkārt apjomīgi tetovējumi var vēstīt arī par psihiskām novirzēm, jo daži indivīdi tādējādi pasaulei demonstrē savu protestu, spēju paciest sāpes. 

Konsultējusi stiliste Dagnija Brūvere