Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brīdina «draugiem.lv» lietotājus par bīstamiem sūtījumiem

Pēdējā laikā internetā izplatītie paziņojumi, kas brīdina interneta un īpaši portāla «draugiem.lv» lietotājus neapmeklēt «draugu» atsūtītās interneta adreses, jo tās varot sabojāt datoru un izdzēst cietā diska saturu, daļēji atbilst patiesībai, jo norādītajā interneta lapā tiešām atrodas kaitīga programma.

Kā aģentūru LETA informēja datordrošības kompānijas «KasperskyLab» pārstāvis Latvijā Valdis Šķesters, šie sūtījumi pirmajā brīdī atgādina viltus brīdinājumus (hoax), bet vēstulē norādītais links «[s:7592]

tarakanfun.shss» ved uz lapu, kurā upura datorā tiek instalēta attālinātas vadības programmas servera daļa, kas ļauj uzbrukuma autoram kontrolēt datoru.

«Ar šo programmu var izdarīt jebko — skatīties failus, dzēst tos, rakstīt jaunus,» skaidroja Šķesters. Viņš uzsvēra, ka, pārbaudot failu «tarakanfun.shs» ar tiešsaistes skeneri, daļa antivīrusu programmu neatpazīst kaitīgo programmu.

Portālam «Apollo» Lauris Liberts, SIA «Draugiem.lv» direktors, norādīja: tā kā «draugiem.lv» nav savas e-pastu sistēmas, šis vīruss, kas izplatās ar e-pastu starpniecību, nevar būt saistīts tieši ar «draugiem.lv» lietotājiem. To saņemt un inficēties var jebkura e-pasta lietotājs, arī tad, ja viņš nav reģistrējies portālā. Acīmredzot cilvēks, kurš šo vīrusa izsūtīšanu iniciēja, rēķinājās ar faktu, ka vairākums Latvijas interneta lietotāju reģistrējušies «draugiem.lv», līdz ar to vēstulei būs lielāka uzticamība, tātad arī lielāks skaits cilvēku, kas uz tās «uzķersies». Liberts aicina
visus «draugiem.lv» portālā reģistrējušos, kā arī pārējos e-pasta lietotājus, saņemot šādas vēstules, tās neatverot nekavējoties izdzēst un nekādā gadījumā nepārsūtīt tālāk.

«KasperskyLab» pārstāvis pastāstīja, ka brīdinājumā norādītā interneta adrese nav precīza, tajā ir viens lieks burts. Viņš atzīmēja, ka attālinātās vadības programmas ir programmas «ProRat» daļa. «ProRat» bez maksas atrodama internetā.

Visticamāk, ka uzbrukums veidots Latvijā, jo bīstamais fails gatavots uz datora, kura saimnieks ir kāds Artūrs.

Pagaidām nav ziņu par saņemtajiem bīstamās vēstules sūtījumiem, tomēr speciālisti aicina interneta lietotājus būt uzmanīgiem.