Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Azartspēļu uzņēmēji: Īstenojot LPP priekšlikumu, sagrūs legālais bizness

Latvijas Pirmās partijas (LPP) ierosinātie grozījumi likumā «Par izlozēm un azartspēlēm», kas paredz būtisku azartspēļu rīkošanas vietu ierobežošanu, «var pārvilkt svītru legālajam spēļu biznesam», aģentūrai LETA norādīja Latvijas Spēļu biznesa asociācijas direktors Ģirts Ludeks.

Kā skaidroja Ludeks, gadījumā, ja grozījumi likumā gūs Saeimas atbalstu, Latvijā faktiski tiks likvidēts legālais spēļu bizness.

Grozījumi, kurus ir ierosinājuši desmit LPP deputāti, ir iekļauti Saeimas 26. maija plenārsēdes darba kārtībā, un deputāti balsos par to nodošanu izskatīšanai komisijās. Grozījumi paredz aizliegt azartspēļu organizēšanu ne tikai pasta vai banku iestādēs, masu kultūras pasākumu rīkošanas vietās šo pasākumu norises laikā, medicīnas un izglītības iestāžu ēkās, valsts pārvaldes iestādēs, baznīcās un kulta celtnēs, kā to paredz jau spēkā esošais likums, bet arī visa veida ēkās vai būvēs, kas atrodas tuvāk par 500 metriem no izglītības iestādēm, baznīcām un kulta celtnēm.

«Tas nozīmē, ka Rīgā un citās pilsētās šo grozījumu pieņemšanas gadījumā faktiski nebūs iespējams atrast azartspēļu organizēšanai izmantojamas telpas — tādas, kurām tuvāk par 500 metriem neatradīsies kāda baznīca un dažādas citas kulta celtnes, skolas, augstskolas vai bērnudārzi,» skaidroja Ludeks.

Ierosinātie grozījumi paredz arī likvidēt pārejas periodu, kura laikā teritorijās, kurās pašvaldības aizliegušas organizēt azartspēles, uzņēmējiem ir atļauts demontēt spēļu automātus, kā arī slēgt kazino, spēļu zāles vai bingo zāles.

Kā norādīja Ludeks, «līdz ar to pašvaldībām tiks dota iespēja pretēji civilizētā pasaulē pastāvošai praksei vienā dienā likvidēt biznesu, kurā bieži vien ieguldīti visi uzņēmēju līdzekļi, nedodot tiem iespējas atgūt investīcijas». Pēc asociācijas vadītāja domām, uzņēmējdarbības vide tiks vēl vairāk destabilizēta un kļūs pilnībā atkarīga no pašvaldību labvēlības vai nelabvēlības.

«Gadījumā, ja Saeima atvērs šo likumu, tā jau būs 15. reize, kad tiek grozīta azartspēles regulējošā likumdošana. Parasti mēģinājumi grozīt likumus, kā arī pašvaldību saistošos noteikumus notiek pirms kārtējām vēlēšanām, kad atsevišķas partijas ar vēršanos pret nozari mēģina iegūt zināmas vēlētāju daļas atbalstu,» sacīja Ludeks.

Kā norādīja Ludeks, Latvijā līdz pat šim laikam valsts institūcijas nav veikušas objektīvus pētījumus par azartspēļu atkarību, to negatīvo ietekmi uz iedzīvotājiem, it īpaši bērniem un pusaudžiem. Nav analizēta iespējamā spēļu aizlieguma ietekme uz ieņēmumiem valsts un pašvaldību budžetos, kā arī iespaids uz kriminogēno situāciju. Visas aizliegumu iniciatīvas balstās uz subjektīviem priekšstatiem, kam bieži vien nav nekā kopīga ar objektīvu situācijas izpratni.

«Varas iestāžu pienākums būtu vispirms veikt šādus pētījumus un kompleksi analizēt situāciju azartspēļu biznesā. Tas pieliktu punktu virknei mītu, kas tiek izplatīti par spēļu biznesu, kā arī, noskaidrojot patiesās problēmas, ļautu tās sekmīgi risināt,» sacīja Ludeks.

Kā norādīja Ludeks, mēģinājums kārtējo reizi grozīt likumu rada neizpratni arī tāpēc, ka Finanšu ministrija patlaban izstrādā jaunu nozari regulējošu likumu, un viens no tā uzdevumiem ir noteikt mūsdienu prasībām atbilstošu azartspēļu kontroles un uzraudzības sistēmu.

«Nozarē strādājošajiem uzņēmējiem ir labi zināms, ka šo nozari kontrolē visur pasaulē, tāpēc viņi atbalsta uzraudzības mehānismu īstenošanu Latvijā. Tomēr viņiem ir arī tiesības sagaidīt, ka pastāvēs skaidri, visiem zināmi un saprotami spēles noteikumi, kas netiks mainīti ik reizi, kad politiķi sajutīs vēlēšanu tuvumu vai vēlēsies sasniegt kādus tiem vien zināmus mērķus,» sacīja Ludeks.

LETA jau ziņoja, ka LPP Saeimas frakcija ir sagatavojusi grozījumus likumā par izlozēm un azartspēlēm, lai nepieļautu azartspēļu rīkošanu ēkās, kuras atrodas netālu no skolām un baznīcām.