Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Domes koalīcijai problēmas

Skandāls ap Vides komitejas vadītājas maiņu, kā arī jau iepriekš vērojamās domstarpības valdošo partiju starpā atsedz dažas zīmīgas problēmas domes valdošās koalīcijas darbā.

Šīs problēmas ir gan iekšējas — proti, saistītas ar «Jaunā laika», Tautas partijas un Latvijas Pirmās partijas domstarpībām saimnieciskajos jautājumos, kā arī ārējas — Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija ir gatava izmantot jebkuru izdevību, lai atgādinātu labējai koalīcijai, ka ar 31 balsi no 60 normālu domes darbu ir grūti nodrošināt. To apliecina krīze Vides komitejā, kuras vadību valdošā koalīcija bija neformāli atdevusi opozīcijā esošajai apvienībai «Dzimtene», bet tīri matemātiski pat ar «Dzimtenes» atbalstu vairs nespēj komitejā panākt drošu vairākumu. Līdz ar to gadījumā, ja situācija ar valdošo partiju balstītās «Dzimtenes» pārstāves Marikas Žuravļovas atcelšanu no komitejas vadītājas amata netiks atrisināta, Vides komitejas darbs var tikt paralizēts.

No otras puses — arī valdošo partiju savstarpējās attiecības ir visai saspringtas un sīki «kašķi» starp «Jauno laiku» un pārējiem koalīcijas partneriem vērojami gandrīz katrā domes vai komiteju sēdē. Bijušais mērs Gundars Bojārs (LSDSP) pat uzskata, ka valdošo partiju vienošanās par konsensa principu faktiski jebkura jautājuma izlemšanā vienlaikus ar opozīcijas (izņemot «Dzimtenes») ignorēšanu ir paralizējusi domes darbu.

Noliedz nesaskaņas

Gan «Jaunā laika» frakcijas priekšsēdētājs Olafs Pulks, gan «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK frakcijas vadītājs Jānis Birks RB noliedza nopietnu domstarpību pastāvēšanu starp koalīcijas partneriem. «Nepieciešams laiks, lai četru partiju pārstāvji pierastu cits pie cita. Turklāt domē ievēlēti daudzi jauni deputāti, kas nepārzina darba specifiku. Es domāju, ka ar laiku situācija noregulēsies,» nesaskaņas mēģināja nogludināt J. Birks.

«Mūsu starpā nav nekādu redzamu problēmu,» apgalvoja O. Pulks, uzsverot, ka dažādos veidos koalīciju mēģinot graut «destruktīvie» opozīcijas spēki — PCTVL un LSDSP. Neoficiāli RB gan ne reizi vien nācies dzirdēt, ka darbu dažkārt kavē «Jaunā laika» deputātu mēģinājumi jebkurā jautājumā saskatīt slēptos «zemūdens akmeņus» — korupcijas pazīmes utt.

Oficiāli arī «attālākie» «Jaunā laika» koalīcijas partneri izsakās piesardzīgi, lai gan arī ne bez zemtekstiem. Kā RB atzina Tautas partijas frakcijas priekšsēdētājs Andris Ārgalis, protams, darbu sarežģī fakts, ka koalīcijā ir tikai 31 deputāts, bet «kāda nu tā situācija ir, tāda ir». Turklāt daudzi «valdošās partijas («Jaunā laika») deputāti ir iesācēji pašvaldības darbā. Daudzas lietas viņiem sākumā liekas vienkāršas, tādas, par kurām brīvi var parunāt ar žurnālistiem, bet praksē tā tas gluži nav», teica A. Ārgalis.

Savukārt Pirmās partijas frakcijas priekšsēdētāja Jura Lujāna preses sekretārs Edgars Vaikulis atzina: «Dažos būtiskos jautājumos no «Jaunā laika» puses ir pietrūkusi viedokļu saskaņošana ar partneriem. Tādas lietas kā Lucavsalas apbūvi vai hokeja halles pārņemšanu pilsētas pārziņā tomēr varēja iepriekš apspriest koalīcijā.»

Komiteja varot gaidīt

Valdošo frakciju vadītāji (izņemot Pirmo partiju, kas komitejā nav pārstāvēta) RB atzina, ka nekādas LSDSP sasauktās sēdes par Daiņa Īvāna ievēlēšanu Vides komitejas vadītāja amatā negrasoties apmeklēt, jo M. Žuravļovas atcelšana esot bijusi nelikumīga. Kā zināms, opozīcija uzskata, ka pirmdienas komitejas sēdē, kad tika atcelta M. Žuravļova, bija kvorums, jo bez septiņiem «īstās» opozīcijas pārstāvjiem tajā uzturējās arī M. Žuravļova. Tiesa gan, ar piebildi, ka sēdē juridiski nepiedaloties. Tā kā domes Juridiskā pārvalde nesteidz M. Žuravļovas atcelšanu atzīt par nelikumīgu, O. Pulks bija dusmīgs un RB uzsvēra, ka pārvalde esot izveidota Gundara Bojāra laikos, bet tās priekšnieks Jānis Liepiņš iecelts ar bijušā mēra svētību.

Šķiet, ka «Jaunā laika» nepatika pret LSDSP nav mazinājusies, līdz ar ko jebkādi mēģinājumi papildināt 31 deputāta koalīciju ir gandrīz bezcerīgi. «PCTVL ir valsts ienaidnieki, bet viņi (LSDSP) ir metušies ar viņiem uz vienu roku,» situāciju raksturoja O. Pulks.

Oriģināla ideja

Uz jautājumu, kādu izeju «Jaunais laiks» redz gadījumā, ja LSDSP iespītējas un M. Žuravļovu turpina «mest» no amata katrā sēdē, kad viens no valdošo partiju vai «Dzimtenes» deputātiem sēdē nav ieradies, O. Pulks atrada oriģinālu risinājumu — komitejas vadību rotācijas kārtībā nodot visu opozīcijas partiju pārziņā pēc kārtas. Piemēram, mēnesi to vada M. Žuravļova, nākamo D. Īvāns utt.

Savukārt A. Ārgalis uz iespējamo pata situāciju Vides komitejā raugās angļu džentlmeņa mierā: «Tallinā savulaik gada laikā pat septiņi mēri nomainījās. Pilsēta tik un tā turpina eksistēt un attīstīties.