Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nama iegādei Jūrmalā jārēķinās vismaz ar 100 000 eiru

Salīdzinot ar nekustamu īpašumu cenām 2004. gada maijā, pašlaik cenas savrupnamiem cēlušās apmēram par 30 līdz 35 procentiem. Toties zemes cenas gada laikā gandrīz dubultojušās.

No dzelzceļa līdz liedagam

Nekustamo īpašumu uzņēmuma «Arco Real Estate» nekustamā īpašuma vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs teic, ka pēdējos divpadsmit mēnešos nekustamu īpašumu vērtība pieaugusi galvenokārt uz zemes rēķina.

Visdārgākā zeme ir joslā no liedaga līdz pirmajai lielākajai, liedagam paralēlajai ielai un tuvākajām šķērsieliņām. Pat vairs neesot svarīgi, kur gruntsgabals atrodas — Majoros vai Asaros.

Uzņēmuma «Arco Real Estate» nodaļas vadītājs stāsta, ka pēdējā laikā reizēm pat esot grūti noteikt, kādas varētu būt cenas. Darījumu skaits ir niecīgs. Jūrmalā visdārgākās zemes joslā viss ir nopirkts vai nekas netiek pārdots. Par cenām var spriest tikai pēc dažiem atklātībā zināmiem gadījumiem, kuri apliecina — cenas pilsētā ir prātam neaptveramas.

Elpu aizraujošākais darījums — nesen Jūrmalas domes rīkotajā izsolē jūras pusē neapbūvētas zemes gabalu nopirka par 600 eirām kvadrātmetrā.

Te gan Māris Laukalējs piebilst — tas esot izņēmums. Visur zeme jūras pusē tā vēl nemaksā.

Sešsimt eiru par kvadrātmetru maksājuši tāpēc, ka zeme bijusi paredzēta daudzstāvu dzīvokļu nama celtniecībai. No Lielupes līdz Dzintariem parastie sērijveida dzīvokļi maksā 1100 līdz 1300 eiras par kvadrātmetru. Toties jauno projektu daudzstāvu namos Bulduros un Dzintaros — no 2300 līdz 3000 eirām par kvadrātmetru! Ja ņem vērā, kāda ir iespējamā peļņa no daudzstāvu dzīvojamā nama, tad 600 eiras par zemi vairs nepārsteidz.

Jūrmalas zemes cenas ir atkarīgas no zemesgrāmatās noteiktā lietošanas mērķa. Ja lietošanas mērķis ir daudzstāvu dzīvojamo ēku celtniecība, tad, salīdzinot ar blakus esošu zemes gabalu, kura lietošanas mērķis ir savrupnama celtniecība, tad zemes tirgus vērtību un cenu starpība var būt vismaz divas trīs reizes.

Jūras pusē no Lielupes līdz Dubultiem savrupnamu būvniecībai paredzēta zeme maksā no 250 līdz 400 eirām par kvadrātmetru.

Cenas ietekmē arī gruntsgabalu platības, kas Jūrmalā ir ļoti dažādas.

Lielupē, Bulduros, Dubultos lielākoties ir 2500 līdz 3000 kvadrātmetru zemes gabali. Majoros, daļēji Dzintaros — aptuveni 400 līdz 600 kvadrātmetru īpašumi. Turpretim no Dubultiem līdz Asariem jūras pusē ir pushektāru zemes gabali un lielāki, kurus gan pēdējā laikā naski šķērē mazākos, lai pārdotu par augstākām cenām.

Savukārt, piemēram, Kāpu ielā ir 3000 līdz 4000 kvadrātmetru zemes īpašumi, turklāt ar ēkām — kultūrvēsturiskiem pieminekļiem, kuriem ir dažādi pārbūves un apbūves ierobežojumi, zemes cenas sasniedz ap 200 eiru par kvadrātmetru. Izņēmums ir Kauguri un Jaunķemeri, kur zemes cenas ir zemākas. Tomēr Māris Laukalējs šaubās, vai jūras pusē no Lielupes līdz pat Vaivariem zemi kaut kur varētu nopirkt lētāk par 200 eirām kvadrātmetrā.

Būtisks zemes cenu celšanās iemesls — pilsētā brīvu zemju paliek arvien mazāk.

No dzelzceļa līdz Lielupei

Joslā no dzelzceļa līdz Lielupei Dzintaru un Majoru rajonā zemes cenas svārstās no 50 līdz 70 eirām par kvadrātmetru. No Dubultiem līdz Asariem gruntsgabali nav lētāki par 35 eirām par kvadrātmetru. Bet Māris Laukalējs domā, ka pilsētas nomalēs pircēji vēl varētu atrast koku ieskautus neapbūvētas zemes gabalus, kuriem vajag zemes transformācijas atļauju, atļauju koku nociršanai un nezin ko vēl, kas būvniecību sarežģī.

Vēl zemākas cenas ir Slokā — no 20 līdz 30 eirām par kvadrātmetru. Te zemes cenas nosit attālums līdz Rīgai un jūras piekrastei. Vai Jūrmalā vēl var nopirkt zemi? Uzņēmuma «Arco Real Estate» pārstāvis saka, ka varot. Bet lielākoties piedāvājumā ir gruntsgabali no pilsētas centra attālajos Asaros, Vaivaros, aiz dzelzceļa. Bet centrā — Bulduru, Majoru, Dubultu rajonā — brīvas zemes būtībā vairs nav. Šeit tirgū piedāvā zemi ar ēkām.

Simt tūkstoši par «strazdu būri»

Māris Laukalējs stāsta, ka kopš 1997. gada, kad valstī sākās strauja savrupnamu celtniecība, cenas cēlušās ievērojami. Piemēram, Dzintaros neremontēta, no koka celta vasarnīca, kuru 1997. gadā pārdeva par 45 000 ASV dolāru (aptuveni 25 000 latu), tagad tirgū varētu maksāt ap 200 000 eiru (aptuveni 140 000 latu). Pārrēķinot pēc pašreizējā valūtu kursa latos, gandrīz seškārtīgs pieaugums!

Savrupnamu tirgū nosacīti var izšķirt divus visdārgākos rajonos. Pirmais — no Lielupes līdz Asariem — pieminētajā joslā no liedaga līdz pirmajai lielākajai, liedagam paralēlajai ielai un tuvākajām šķērsieliņām. Otrais — Lielupē, Bulduros, Dzintaros, turklāt pat neatkarīgi no jūras tuvuma.

Pilsētas centrā piedāvājumā lielākoties ir vecās koka apbūves ēkas — neatjaunotas, daļēji vai pilnīgi atjaunotas. Tikko pēc pēdējās modes uzceltu namu tirgū tikpat kā nav un cenas tiem pat īsti nevar noteikt.

Māris Laukalējs ir pārliecināts — lētāk par 100 000 eirām Jūrmalā vairs neko nevar nopirkt. Tieši tik esot maksājis, piemēram, pagalam necils 36 kvadrātmetru namiņš (divas istabiņas un virtuvīte) un 450 kvadrātmetru zemes pleķītis Majoros no dzelzceļa uz Lielupes pusi. Turklāt ēka novietota tā, ka to nav iespējams atjaunot vai paplašināt. Tik un tā — 3000 eiru par kvadrātmetru!

Cenas vecās apbūves koka namiem tāpat kā zemei ļoti atkarīgas no platībām. Lielu vecās koka apbūves vasarnīcu kvadrātmetrs nekad nemaksās tik daudz kā mazu. Bet «Arco Real Estate» pārstāvis lēš, ka neremontētas ēkas lētāk par 700 līdz 800 eiru kvadrātmetrā diezin vai būs. Atjaunotos vai samērā nesen celtos namos pat bez baseiniem un citām «ekstrām» viena kvadrātmetra tirgus vērtība varētu sasniegt caurmērā 2000 eiru. Bet cenas varētu būt vēl augstākas.

Pats lētākais nams Jūrmalā maksā 100 000 eiru, bet vidējas kvalitātes nams — no 230 000 līdz 300 000 eiru. Toties supermoderni «cietokšņi» — no 400 000 līdz 1 000 000 eiru un dārgāk.

Kas Jūrmalā pērk īpašumus, kuri maksā vidusmēra cilvēka prātam neaptveramas cenas?

Māris Laukalējs domā, ka īpašumiem netrūkst ne pašmāju, ne citzemju pircēju. Daži pērk tāpēc, ka gluži vienkārši nav kur citur likt naudu. Ieguldīt naudu nekustamos īpašumos ir drošāk nekā bankās. Citi pērk tāpēc, ka dzīvot Jūrmalā, tāpat kā Mežaparkā un Vecrīgā, bijis modē visos laikos. Savukārt pārējie, kuriem izdodas sameklēt īpašumu par pārsimt tūkstošiem eiru, diezin vai pārmaksā. Mārupes, Babītes un citos Rīgai tuvējos pagastos īpašumu cenas ir gandrīz tikpat augstas kā Jūrmalā. Toties dzīve labiekārtotā pilsētā nav salīdzināma ar dzīvi lauku pagasta pļavā.