Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mecenāts. Pirms Kristus un šodien

Vārds «mecenātisms» nācis no latīņu maecenas, maecentais. Cilvēks, vārdā Mecenāts, bija romiešu valsts un literatūras darbinieks, kurš dzīvoja 1. gadsimtā pirms Kristus. Būdams turīgs vīrs, viņš veica nozīmīgu darbu dzejnieku un mākslinieku atbalstīšanā.

Latvijā, kur lēnām pieaug komercstruktūru izpratne par savu uzņēmumu sociālās atbildības nozīmīgo lomu savā un sabiedrības attīstībā, mēs labi pamanām tos, kas izprot sabiedrības vajadzības, atbalstot mākslu, zinātni un sportu. Hansabanka, «Grindeks», Unibanka, «Latvijas gāze», «Aldaris», «Latvenergo»… sarakstu varētu turpināt. 15 neatkarības un tirgus ekonomikas apstākļos nodzīvotie gadi mums skaidri parādījuši, ka no mecenātisma ir atkarīgs mākslas liktenis. Gan atsevišķu personību, gan organizāciju un mākslas institūciju liktenis. 

Šogad to uzņēmumu pulkam, kuri atbalsta mākslu Latvijā, piebiedrojies mūsu lielākais tekstilražotājs a/s «Lauma», atvēlot dažādiem Latvijas kultūras projektiem 100 000 latu.

A/s «Lauma» kļuvusi par Latvijas Nacionālās operas (LNO) Baleta teātra ģenerālsponsoru, baleta turpmākā izaugsmē un attīstībā šosezon ieguldot 60 000 latu. 

Tā kā a/s «Lauma» atrodas Kurzemē, īpaši atbalstīts ir Liepājas simfoniskais orķestris un tā diriģents Imants Resnis. Orķestra izpildījumā taps unikāls Latvijas klasiskās mūzikas dārgumu ieraksts, ko izdos mūzikas izdevniecība «Upe tuviem un tāliem». Klasisko skaņdarbu izlasē iekļauti Jāzepa Vītola, Artura Maskata, Pētera Plakida, Marģera Zariņa un pazīstamā Latvijas komponista Ādolfa Skultes talantīgā un savulaik uz ASV emigrējušā brāļa Bruno Skultes darbi.

Uzņēmums atbalstījis arī Imanta Kalniņa 5. simfonijas ieraksta izdošanu, ko ieskaņojis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Vasilija Sinaiska vadībā. Šī simfonija sacerēta pirms 20 gadiem un kompaktdiska formātā līdz šim nav iznākusi.

«Ņemot vērā to, ka kultūrai valsts budžetā pagaidām atvēlēts vismazākais finansējums, nolēmām atbalstīt tieši kultūras projektus, no kuriem finansiāli vislielākais ir atbalsts Latvijas Nacionālās operas Baleta teātrim. Mums rūp inteliģentas vides veidošana un uzturēšana Latvijā, un mēs uzskatām, ka balets un deja ir viens no skaistākajiem un senākajiem cilvēciskās kreativitātes, fizisko spēju un brīvības apvienojuma izpausmes veidiem,» atzīst a/s «Lauma» izpilddirektors Edgars Štelmahers.

«Esmu gandarīts un pagodināts, ka a/s «Lauma» ir nolēmusi atbalstīt tieši baletu. Šī ir līdzvērtīga un organiska savienība. Ceru, ka šī sadarbība palīdzēs stiprināt kultūras mecenātisma tradīcijas Latvijā, kas, lai gan pagaidām vēl lēnām, tomēr kļūst par rādītāju tam, ka esam ceļā uz sabiedrību, kura spēj novērtēt kultūras procesu būtisko lomu valsts attīstības veicināšanā.

Reti kurš Eiropas teātris var atļauties pastāvīgi uzturēt savu baleta trupu, tādēļ «Laumas» atbalsts mūsu operteātrim ir nenovērtējams,» uzsver LNO direktors Andrejs Žagars.

A/s «Lauma» izpilddirektors Edgars Štelmahers un LNO direktors Andrejs Žagars parakstīja sadarbības līgumu par «Laumas» atbalstu baletam. Atbalsta summa ir 60 000 latu.