Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nosaka stingrākus noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanas pasākumus

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja likumu grozījumus, kas nosaka stingrākus pasākumus cīņā pret naudas atmazgāšanu.

Pieņemtie grozījumi Kredītiestāžu likumā ļaus Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) palielināt bankām sodu par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likuma prasību neievērošanu līdz 100 000 latu. Līdz šim FKTK par šī likuma neievērošanu varēja piemērot sodu, ne lielāku par 5000 latu.

Saskaņā ar grozījumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas, terorisma finansēšanas vai citu noziedzīgu darījumu novēršanas nolūkā atbildīgās iestādes jau operatīvās izstrādes lietās būs tiesīgas saņemt informāciju par kredītiestādes klienta kontu un tā veiktajiem darījumiem.

Šādas ziņas būs pieejamas FKTK, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam, tiesām, izziņas iestādēm, prokuratūrai, tiesu izpildītājiem, Valsts kasei, Valsts kontrolei, Valsts ieņēmumu dienestam un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Ar Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai viņa īpaši pilnvarota Augstākās tiesas tiesneša akceptu šīs ziņas būs pieejamas arī Ekonomikas policijai un Finanšu policijai. Kredītiestādei pieprasītās ziņas būs jāsniedz ne vēlāk kā 14 dienu laikā.

Ņemot vērā banku iebildumus, Saeima šodien svītroja no likuma pantu, kas deva tiesības VID teritoriālās iestādes direktoram vai viņa vietniekam saņemt no bankām informāciju par personu kontiem un veiktajiem darījumiem. Turpmāk bankām informācija būs jāsniedz, tikai pamatojoties uz rakstveida pieprasījumu, ko ir lūdzis VID ģenerāldirektors vai viņa vietnieks.

Latvijas Komercbanku asociācijas priekšsēdētājs Teodors Tverijons iepriekš atbildīgās komisijas sēdē atzina, ka bankām nav būtisku iebildumu pret minētājiem likumu labojumiem, jo jau pagājušajā gadā asociācija pieņēma noteikumus, kas paredz pastiprināt cīņu pret naudas atmazgāšanu. Pēc Tverijona vārdiem, valdībā izstrādātie priekšlikumi jau darbojoties.

Saeima šodien pieņēma grozījumus arī likumā «Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu».

Tas definē patieso labuma guvēju un gadījumus, kad noskaidrojams patiesais labuma guvējs un trešā persona, kuras uzdevumā tiek veikts darījums.

Papildus tiek noteiktas kredītiestādes tiesības sniegt savai korespondentbankai klientu identificējošu informāciju un ziņas par klientu veiktajiem darījumiem. Ir noteikts arī mehānisms, kā kredītiestāde sadarbojas ar savu klientu, ja tas nesniedz vai atsakās sniegt informāciju par patieso labuma guvēju, trešo personu vai jebkuru veikto darījumu.

Savukārt kontroles institūcijām ar grozījumiem ir noteiktas tiesības publicēt statistiku par šā likuma noteikumu pārkāpumiem un piemērotajām sankcijām.

Kontroles dienestam tiek uzlikts pienākums 14 dienu laikā no paziņojuma par atturēšanos no darījuma saņemšanas izvērtēt attiecīgo darījumu un atbilstoši rīkoties — izdot rīkojumu par finanšu līdzekļu debeta operāciju vai citas mantas kustības apturēšanu līdz 45 dienām, rakstveidā pieprasīt informāciju darījuma papildus analīzei vai paziņot par darījuma apturēšanas nelietderību.