Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pieteikts karš dopingam

Amerikas Savienoto Valstu Senātā sagatavots pēdējo divu mēnešu laikā jau trešais likumprojekts, kas paredz daudz stingrāku vēršanos pret dopinga lietošanu profesionālajās sporta spēļu līgās Ziemeļamerikā, kur uz šo problēmu līdz šim skatījušies caur pirkstiem. Bargās sankcijas var kļūt par nopietnu triecienu līdzjutēju vidū populārajām sacensībām.

Ar likumprojektu, kas paredz daudz stingrāku kontroli un bargākas soda sankcijas, populārais senators no Arizonas Džons Makeins klajā nāca otrdien, pievienojoties saviem kolēģiem Klifam Stērnam un Džonam Svīnijam, kuri katrs līdzīgu iniciatīvu realizēja jau pagājušajā mēnesī. Pēc ekspertu atzinuma, tieši Makeina iesaistīšanās antidopinga jautājumu risināšanā ir līdz šim nopietnākais solis ASV Senāta sāktajā cīņā pret dopingu un viņa sagatavotais likumprojekts ir visaptverošākais. Valdības dusmas un sekojošo rīcību izraisīja vairāku sabiedrībā pazīstamu sportistu (galvenokārt beisbolistu) izvairīšanās dot atbildes uz tiešiem jautājumiem, senatoru priekšā sniedzot liecības saistībā ar plašo BALCO dopinga skandālu. Izmeklēšanas laikā atklājās vairāku profesionālo sporta spēļu līgu pārstāvju saistība ar aizliegto preparātu izmantošanu, un aizdomu ēna krita pat uz lielākajām zvaigznēm (piemēram, beisbolistu Beriju Bondu), turklāt izrādījās, ka reālas dopinga testēšanas sistēmas nav gandrīz nevienā no lielākajām organizācijām — Nacionālajā basketbola (NBA), hokeja (NHL) un futbola (NFL) līgās, kā arī Major beisbola līgā (MBL).

Makeins norādījis, ka pēc šokējošo ziņu atklāšanās līgu vadītājiem uzdots nekavējoties ķerties pie šīs problēmas risināšanas, tomēr atsaucības nav bijis. «Ja profesionālās līgas būtu sākušas rīkoties, mēs šodien šeit nebūtu,» senators atzīst, ka ķerties pie nepatīkamās nodarbes piespiedusi sporta amatpersonu bezdarbība. «Beisbola savienības vadītājs Donalds Fērs man apsolīja, ka nogādās šo ziņu līdz spēlētājiem. Kopš tā brīža no viņa nav ne miņas. Ja nepieciešams, varu palīdzēt viņam nopirkt telefona karti, lai būtu iespējams sazināties ar spēlētājiem un paskaidrot, cik vitāli svarīgi darīt visu iespējamo, lai ieviestu efektīvus noteikumus attiecībā uz testiem un soda sankcijām.» Patlaban profesionālajās līgās antidopinga noteikumi ir ļoti nekonkrēti un reāli nedarbojas. NHL steroīdu testi netiek veikti vispār, NBA spēlētājus pārbauda tikai treniņnometņu, nevis sezonas laikā, savukārt NFL un MBL aizliegto vielu sarakstā nav iekļauti amfetamīni. Makeina projekts paredz pieskaņoties olimpiskajiem kritērijiem, par pirmo pārkāpumu piešķirot divu gadu, bet nākamo — jau mūža diskvalifikāciju. Katrs spēlētājs tiktu pārbaudīts vismaz piecas reizes gadā — trīsreiz sezonas laikā un vēl divas starpsezonā (Stērna likumprojekts gan paredz gadā tikai vienu pārbaudi).

Nosaukto organizāciju pārstāvji līdz vakardienai vēl nebija komentējuši publiskoto likumprojektu, taču iepriekš visi vienbalsīgi atzinuši piedraudētās sankcijas par pārāk bargām. NFL komisārs Pols Taljabu, sniedzot liecības, pagājušajā nedēļā nodēvēja šādus noteikumus par drakoniskiem, savukārt viņa NHL kolēģis Garijs Betmens un Spēlētāju asociācijas šefs Bobs Gudenovs Senātam nesen izteica pārliecību, ka hokejisti no steroīdu lietošanas tāpat nebūtu ieguvēji. Tomēr sagaidāms, ka likumdošanas iniciatīva turpināsies un kontrolējamo sacensību saraksts tikai paplašināsies (piemēram, ar NCAA basketbola pirmajām divām divīzijām). Testus, visticamāk, nāksies apmaksāt pašām līgām, un tos veiks ASV Antidopinga asociācijas (USADA) speciālisti.