Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievija no Salaspils izvedusi nelietoto kodoldegvielu

Krievija trešdien no Latvijas izvedusi nelietoto, augsti bagātināto kodoldegvielu, aģentūru ITAR-TASS informēja Krievijas Atomenerģētikas ministrijā.

«Vakar no Salaspils eksperimentālā kodolreaktora uz Krieviju tika izvesta svaigā [neapstarotā] kodoldegviela stieņos ar 90% bagātinātu urānu-235,» informēja ministrija, «pavisam uz Krieviju atvesti mazliet vairāk par 2,5 kg Krievijas izcelsmes augsti bagātināta urāna.»

Tuvākajā laikā kodoldegviela tiks nogādāta pārstrādāšanai, lai iegūtu vāji bagātinātus kodolmateriālus, ko pēc tam izmantos atomelektrostaciju reaktoros.

Kodoldegviela no Latvijas tiek izvesta saskaņā ar Krievijas un ASV starpvaldību vienošanos par padomju laikā būvētajos eksperimentālajos reaktoros uzglabāto Krievijas izcelsmes kodoldegvielu nogādāšanu atpakaļ Krievijā.

Krievijas Atomenerģijas ministrija informēja, ka šī ir jau sestā tāda veida operācija — agrāk uz Krieviju atpakaļ nogādāta kodoldegviela no bijušās Dienvidslāvijas, Rumānijas, Bulgārijas, Lībijas un Uzbekistānas.

Latvijas Vides ministra Raimonda Vējoņa (ZZS) padomnieks Didzis Jonovs aģentūrai LETA apstiprināja, ka no Salaspils izvesta nelietotā kodoldegviela.

Vējonis pauda gandarījumu, ka pēc pusotra gada pūliņiem beidzot izdevies izvest nelietoto kodoldegvielu. Vēl nepieciešams uz Krieviju izvest arī lietoto kodoldegvielu, taču, lai to izdarītu, nepieciešams noslēgt starpvaldību līgumu ar Krieviju un ASV.

Par kodoldegvielas izvešanu žurnālistus informēs preses konferencē pirmdien, 30. maijā, plkst.14. Konferencē tiks demonstrēti arī videomateriāli, kuros redzams, kā tiek izvesta kodoldegviela.