Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par vēlētāju balsu uzpirkšanu Rēzeknē piespriež naudassodus

Latgales apgabaltiesa šodien atzinusi par vainīgiem vēlētāju ietekmēšanā un balsu uzpirkšanā Rēzeknē apsūdzētos Jāni Krēsliņu un Anfinogenu Goršanovu un piespriedusi viņiem naudas sodus attiecīgi 1600 latus (20 minimālās mēnešalgas) un 1040 latus (13 minimālās mēnešalgas).

Ņemot vērā, ka tiesājamie pēc viņu aizturēšanas 11. martā atradušies Rēzeknes pilsētas un rajona Policijas pārvaldes īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, gan Krēsliņam, gan Goršanovam reāli būs jānomaksā par 24 latiem mazāk — attiecīgi 1576 lati un 1016 lati.

Drošības līdzeklis līdz soda izpildei abiem tiesājamajiem paliek iepriekšējais — paraksts par dzīvesvietas nemainīšanu.

Tiesas spriedumā teikts, ka tiesājamie balsu uzpirkšanu veikuši par labu partijai «Jaunais centrs», norādot, ka pozitīva atzīme izdarāma pie otrā un sestā cipara «Jaunā centra» deputātu kandidātu sarakstos, t.i. Igoram Ignatjevam un Irēnai Seikstei.

Spriedumā norādīts, ka vēlētāju balsu uzpirkšanai abi tiesājamie iztērējuši 55 latus un uzpirkuši vismaz 11 vēlētājus.

Tiesa atzina, ka Krēsliņš un Goršanovs izdarījuši mazāk smagu noziegumu, tomēr lietā piemērojams Krimināllikuma 55. pants par nosacīta soda piemērošanu.

Ne tiesājami, ne viņu advokāts nevēlējās komentēt tiesas spriedumu.

Ja piespriestais naudas sods netiks nomaksāts, par katru nenomaksāto minimālās algas summu viņiem nāksies pavadīt desmit dienas cietumā.

Jau ziņots, ka šodien par vēlētāju balsu uzpirkšanu pašvaldību vēlēšanās Rēzeknē tiesājamie Jānis Krēsliņš un Anfinogens Goršanovs lietas izskatīšanas laikā Latgales apgabaltiesā pilnībā atzinuši savu vainu.

Prokurore tiesai lūgusi piespriest Krēsliņam 2400 latu naudassodu, bet Goršanovam — 240 stundu piespiedu darbu.

Apsūdzības rakstā norādīts, ka Krēsliņš un Goršanovs uzpirkuši vēlētāju balsis par labu partijai «Jaunais centrs», norādot, ka vēlēšanu zīmē jāizdara atzīme par labu Igoram Ignatjevam un Irēnai Seikstei. Viņi abi arī tika ievēlēti Rēzeknes domē.

Savukārt advokāts uzskatīja, ka Krēsliņam prasītais sods ir neadekvāts nodarījumam un pašreizējai situācijai un lūdzis tiesu sodu samazināt, bet Goršanovam piespiedu darbu aizstāt ar naudassodu.

Advokāts norādīja uz cilvēku attieksmi vēlēšanās, neticību partiju solījumiem un vēlmi gūt reālu labumu. Turklāt neesot notikusi fiziska vēlētāju ietekmēšana. Viņš ir pārliecināts, ka abi tiesājamie neatkārtos šos likumpārkāpumus. Krēsliņš atzina, ka nožēlo izdarīto un ir cietis arī no pastiprinātas plašsaziņas līdzekļu uzmanības.

Tiesas sēdē izskanēja informācija, ka Krēsliņš neilgi pēc aizturēšanas aizdomās par vēlētāju ietekmēšanu liecinājis, ka uzpirkt vēlētājus viņam piedāvājusi Irēna Seikste. Tomēr vēlāk viņš no savām liecībām atteicies un norādījis, ka to darījusi kāda nezināma persona, kas darbojusies partijas «Jaunais centrs» interesēs.

Par to viņam solīts finansiāls atbalsts sporta klubam (SK) «Kondors», kurā viņš ir valdes priekšsēdētājs un tehniskais direktors. Savukārt Goršanovs ir SK «Kondors» autovadītājs. Viņam savukārt piedalīties vēlētāju balsu uzpirkšanā piedāvājis Krēsliņš.

Vēlētāju apzināšanai tika izmantots Goršanova mobilais tālrunis, un abi tiesājamie ar SK «Kondors» mikroautobusu «Ford Transit» apmeklēja vēlēšanu iecirkņus Rēzeknes 2. un 6. vidusskolā.

Noskaidrots, ka Krēsliņš samaksājis pa pieciem latiem vismaz septiņiem vēlētājiem, savukārt Goršanovs — četriem vēlētājiem. Mikroautobusā tika atrasti 65 vēlēšanu zīmju komplekti, kuros nav bijis «Jaunais centrs» deputātu kandidātu saraksts.

Gan Krēsliņš, gan arī Goršanovs agrāk ir tiesāti. Krēsliņam sodāmība ir dzēsta. Viņu Aizkraukles tiesa bija tiesājusi pēc Krimināllikuma 262. panta par transportlīdzekļa vadīšana alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo un citu apreibinošu vielu iespaidā.

Savukārt Goršanovam sodāmība nav dzēsta. 2003. gada 7. oktobrī viņam Rēzeknes tiesa piespriedusi 140 latu naudassodu par apzināti nepatiesu ziņojumu saskaņā ar Krimināllikuma 298. panta 2. daļu. Toreiz viņš sniedza nepatiesas ziņas par savas automašīnas nozagšanu, ko patiesībā bija iedevis lietošanā kādai personai.

Kā ziņots, iespējamajiem balsu uzpircējiem — 1966. gadā dzimušajam Jānim Krēsliņam un 1959. gadā dzimušajam Anfinogenam Goršanovam — uzrādīta apsūdzība pēc Krimināllikuma 90. panta par apzinātu personas kavēšanu brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus un tikt ievēlētam vai brīvi piedalīties saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem rīkotajā tautas nobalsošanā, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu, vai citā prettiesiskā veidā.

Abus tiesājamos 11. martā Rēzeknē policija aizturēja aizdomās par vēlētāju balsu uzpirkšanu.

Savukārt 23. martā Administratīvā rajona tiesa atcēla Rēzeknes domes vēlēšanu rezultātus. Atkārtotas Rēzeknes domes vēlēšanas notiks 20. augustā.