Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cer, ka ar attēliem aizbiedēs no smēķēšanas

Eiropas Savienības (ES) valstis ceturtdien ieguva tiesības izmantot uz cigarešu paciņām attēlus no datubāzes, kurā apkopoti nepatīkami iepuvušu zobu, nomelnējušu plaušu un krunkainas ādas fotoattēli, lai pārliecinātu smēķētājus atteikties no šā ieraduma un bērnus — nekad nesākt to.

Beļģija, Lielbritānija, Īrija un Latvija izteikušas interesi par šo datubāzi, ko Eiropas Komisija atklāja oktobrī, bet kas līdz šim nebija pieejama ES valstīm juridisku iemeslu dēļ.

Komisija vēlas, lai šie attēli uz cigarešu paciņām parādītos visā 25 valstu blokā, tomēr to izmantošana būs brīvprātīga. «Tie ir skaidri, viegli saprotami un piesaista uzmanību,» preses konferencē paziņoja ES veselības un patērētāju aizsardzības komisārs Marks Kiprianu. «Mums ir vajadzīgs kaut kas jauns, pie kā nevar pierast, piemēram, iepuvuši zobi, krunkaina āda un ādas vēzis. Tāpēc mēs domājam, ka šie attēli būs efektīvi,» viņš teica. «Taču es sagaidu arī nozares reakciju.»

Līdz ar fotoattēliem jūnija sākumā visu 25 savienības valstu televīzijā tiks demonstrētas trīs pret smēķēšanu vērstas reklāmas, lai «atņemtu tabakas valdzinājumu» jauniešiem, teica Kiprianu.

Reklāma būs paredzēta jauniešiem no 12 līdz 30 gadiem, un tā «izcels, cik smēķēšana īstenībā ir smieklīga», teikts komisijas paziņojumā ar piebildi, ka 80% smēķētāju sāk šo ieradumu pusaudžu vecumā.

Attēli un reklāma ir daļa no komisijas jaunākās kampaņas izskaust smēķēšanu un samazināt simtiem tūkstošu nāves gadījumu, ko saista ar šo ieradumu.

Šī ir ES otrā kampaņa, un līdz 2008. gadam tā izmaksās 72 miljonus eiro (50,6 miljonus latu). Pirmā kampaņa beidzās decembrī un trijos gados izmaksāja 18 miljonus eiro.

Vairāk nekā 650 000 Eiropas iedzīvotāju ik gadu mirst no smēķēšanas izraisītām slimībām, liekot ES valdībām izmaksāt vairāk nekā 100 miljonus eiro slimības un nāves pabalstos, norādīts komisijas paziņojumā.

«Šīs kampaņas mērķis ir atņemt valdzinājumu tabakas izstrādājumiem, parādīt, ka tie ir smieklīgi,» teica Kiprianu. «Mēs vērojam smēķētāju skaita samazināšanos pieaugušo vidū, bet jauniešu vidū tas pieaug.»

Gadu gaitā ES ir spērusi juridiskus soļus, lai ierobežotu tabaku. No jūlija visās ES valstīs tiks aizliegta jebkāda tabakas reklāma pa radio, internetā un drukātajos plašsaziņas līdzekļos, bet televīzijā tā jau ir aizliegta kopš 1989. gada.

Kopš 2003. gada ES likumi prasa, lai uz visiem tabakas izstrādājumiem, kas tiek realizēti ES teritorijā, būtu labi redzami, ietekmīgi brīdinājumi par draudiem veselībai. Tie aizliedz lietot uz cigarešu etiķetēm arī tādus apzīmējumus kā «vieglās» («light» un «mild»).

Lai cīnītos ar smēķēšanu, Latvijas Veselības ministrija sagatavojusi tabakas uzraudzības valsts programmu 2005.–2010. gadam, kas vērsta uz tabakas izstrādājumu piedāvājuma un pieprasījuma mazināšanu.

Dokuments tostarp paredz ieviest krāsainus fotoattēlus vai citas ilustrācijas uz tabakas izstrādājumu iepakojumiem, lai brīdinātu par tabakas kaitīgo ietekmi uz veselību.

Programma vēl jāizskata valdībā.