Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Halles atpirkšanā slēpjas blēdība

Rīgas domes priekšsēdētāja Aivara Aksenoka priekšlikums par lielās hokeja halles iegūšanu pašvaldības īpašumā faktiski ir rafinēts veids, kā apiet iepirkuma procedūru. Ja valsts noteiktā iepirkuma procedūra netiek ievērota, sabiedrībai nevar būt pārliecības par nodokļu maksātāju līdzekļu godīgu izmantošanu.

Iepirkuma uzraudzības biroja (IUB) vadītājs Andrejs Tiknuss daļēji piekrīt šādam A. Aksenoka idejas vērtējumam. «Ja nodoms jau pašos pirmsākumos bija, ka pašvaldība halli pēc uzcelšanas atpirks, tad tā ir iepirkuma procedūras apiešana. Bet, ja pašvaldībai pēc vēlēšanām domas ir pilnīgi mainījušās, tad mēs tādus pārmetumus diezin vai varam izteikt,» skaidroja A. Tiknuss. Viņš arī atcerējās, ka IUB jau pirms vairākiem gadiem saskāries ar līdzīgu gadījumu — arī tad Rīgas dome gribējusi pirkt kādu sporta būvi, bet IUB pret to ir iebildis.

Ja pašvaldībai tiešām būtu vajadzīga hokeja halle, tai būtu jārīko konkurss būvfirmām, kurā tiktu noteikts optimālais (lētākais) piedāvājums. Konkurss ir vienīgais veids, kā nodrošināt konkurenci starp pakalpojumu sniedzējiem (šajā gadījumā — starp būvfirmām), kam ir jārada pārliecība, ka nodokļu maksātāju līdzekļi tiks izmantoti maksimāli efektīvi.

Turpretī lielās hokeja halles gadījumā nekāds konkurss vairs nav iespējams, jo halli jau sācis celt SIA «Merks».

A. Tiknuss piekrīt, ka šajā gadījumā pašvaldībai atpirkt halli nebūtu «īsti korekti», jo būvētājs šeit jau zināms, būvniecības izdevumus pašvaldība ietekmēt nevar. «Un ko darīs tad, ja hallei jumts būs ar zeltu pārklāts?» retoriski jautāja A. Tiknuss.

Starp citu, «Neatkarīgā» jau vairāk nekā pirms gada brīdināja — ja pašvaldība gribēs hokeja halli atpirkt, tiks pārkāpts likums «Par iepirkumu valsts un pašvaldības vajadzībām». Pagājušā gada 23. aprīļa publikācija «Halles cēlāji izvirzījuši nelikumīgu prasību» bija veltīta SIA «Merks» konkurentu — SIA «Latvijas būvnieku stratēģiskā partnerība» (LBSP) — prasībai, lai pēc uzcelšanas Rīgas dome halli atpērk. Kā zināms, Rīgas dome LBSP prasības uzskatīja par pārmērīgām, tāpēc halles celtniecība tika uzticēta SIA «Merks».

Hokeja halles skandalozajā epopejā netrūkst notikumu, solījumu, paziņojumu, propagandas lūžņu, politbiznesa ideju un citu drazu, līdz ar to Latvijas iedzīvotājiem ir ļoti grūti orientēties, ar kādiem nosacījumiem halle tiks būvēta — cik liels šajā pasākumā būs nodokļu maksātāju ieguldījums, bet cik lielu risku uzņemsies privātais bizness. Lai gan koalīcijas partneri pauduši neizpratni par A. Aksenoka negaidīto ideju atpirkt hokeja halli, turklāt šī ideja kritizēta gan par nelietderīgumu, gan par pārmērīgo pašvaldības atbalstu halles projektam, Rīgas mērs no sava nodoma nav atkāpies. Viņu nav samulsinājusi arī SIA «Merks» vadības piesardzīgā pozīcija, norādot, ka nekādas oficiālas sarunas par halles atpirkšanu vēl nav sākušās. A. Aksenoka preses sekretāre Laila Spaliņa «Neatkarīgajai» vakar vēlreiz apstiprināja, ka «Rīgas pašvaldība halles projektā jau ir ieguldījusi ļoti daudz līdzekļu. Lai pilsēta no šā projekta gūtu arī kādu labumu, Aivars Aksenoks tikšanās laikā ar SIA «Merks» vadību izteica priekšlikumu, ka pašvaldība halli varētu atpirkt. Šobrīd gaidām no SIA «Merks» atbildi.