Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nedēļas notikumu apskats: 21.–27. maijs

Nedēļas notikumu TOP 5
• Minoritātes jēdziens beidzot definēts
• Vilka pase krievu lāča kacinātājam
• Ēzeļa ausis strupceļa galā
• Piecnieks «Eirovīzijas» malačiem
• Pērkons un zibens pār Latviju

Saeima pēc 13 stundu spriega likumdošanas darba ratificēja Minoritāšu tiesību aizsardzības konvenciju. Dokumentā ieviestas divas atrunas, kas sargā valsts valodu no krievu valodas lietojuma oficiālajā apritē un sabiedriskajā telpā. Definēts arī minoritātes jēdziens Latvijas Republikā. Konvencijas labumus tiesīgi baudīt būs vienīgi nelatvieši ar pilsoņa pasi.

Šī likuma norma ļauj prognozēt dažādu krievvalodīgo aktīvistu protestus un sūdzības Eiropas institūcijās.

Nakts melnumā Tautas partijas (TP) valde ārkārtas sēdē no savām rindām izslēdza Aleksandru Kiršteinu, kura sistemātiskā politiskā izrunāšanās tika kvalificēta kā ksenofobiska, provokatīva un šķeltnieciska. TP vadība ierosināja partijas Saeimas frakcijai gādāt, lai Kiršeinu parlamenta Ārlietu komisijas vadībā nomainītu Valda Paegle. Krasi nacionāli noskaņotais elektorāts šo TP lēmumu steidza novērtēt kā «Šķēles partijas» piekāpšanos Krievijas un ebreju kopienas spiedienam.

Turpinājās Latvijas un Krievijas stīvēšanās ap nenoslēgto robežlīgumu. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēstīja, ka «Pitalovas rajona vietā drīzāk atdos sprāguša ēzeļa ausis», kamēr Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga uzstāja, ka valsts līguma parakstīšanu nevar gaidīt vēl 50 gadus.

Tikmēr Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) apgalvoja prezidentei, ka koalīcija «vienota» savā rīcības plānā izkļūt no robežlīguma parakstīšanas «strupceļa».

Pēc valdības nostādnes, lai izvairītos no Abrenes atdošanas Krievijai pozitīva visas tautas balsojuma rezultātā, vienīgā iespēja esot panākt, ka Satversmes tiesa (ST) pirms līguma parakstīšanas sniedz atzinumu, ka dokuments nav pretrunā ar Satversmi.

Savukārt ST priekšsēdis Aivars Endziņš publiski pauda nīgrumu par nevarīgo politiķu vēlmi problēmu risināt ar konstitucionālās tiesas palīdzību. Tapa skaidrs, lai piespiestu ST skatīt parafēto likumu, Saeimai vajadzēs pieņemt īpašu likumu šajā jautājumā.

Kijevā beidzās birģeliski mietpilsoniskās Eiropas vispārējie virtuālie dziesmu svētki — «Eirovīzijas» festivāls. Eiropas TV skatītāji Kijevā dziedošo latvju tīneidžeru duetu «Valters & Kaža» iebalsoja godpilnajā 5. vietā. Lai arī festivālam laureātu noteikšanā jau tradicionāli pārmet politiskās simpātijas/antipātijas un kaimiņu būšanu balsojumā, par brīnumu daudziem skeptiķiem, Latvijas censoņu varējums iepatikās Krievijas TV auditorijai, kura spriegu starpvalstu attiecību laikā neliedza savas balsis latviešiem.

Latvija pieredzēja kārtējo dabas stihiju maija negaisa formā. Vējš un lietavas vietām nodarīja kaitējumu celtnēm, komunikācijām, kokaudzēm. Zemgalē krusa kapāja rapša sējumus, Madonas pusē zibens radītā ugunsgrēkā svila ēkas. Īpaši nesaudzīgi stihija trakoja Cesvainē, kur papostīja ugunsgrēkā daudzcietušo un mokoši atjaunoto baronu Vulfu pili. Cita vidū tika nogāzts dūmenis ar visu tur savīto svēteļa ligzdu.

Bīstama izrādījās arī ūdens stihija. Atklājās, ka Burgosas ostā bulgāru policisti apcietinājuši jūrnieku, Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju, kas kuģī no tālās Ekvadoras veda ne banānus, bet 12 kg kokaīna.

Savukārt pie Kanādas krastiem nogrima ar Latvijas karogu peldošais zvejas kuģis «Gideon». Upuru, par laimi, nebija. Ekipāža tika cauri sveikā ar izbīli un slapjām kājām.