Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

<I>Varoņhakeri</I> uztur kārtību internetā

Neapmierināti ar strauji augošo interneta krāpnieku skaitu, modri interneta entuziasti ir pašrocīgi ķērušies pie cīņas par taisnību. Šie urķi (hakeri) uzlauž aizdomīgās krāpnieku lapās un izvieto tajās brīdinošus paziņojumus lietotājiem.

Šie urķi paši sevi dēvē par «hero hakers» jeb «varoņurķiem», un viņu uzbrukumi tiek vērsti pret krāpniekiem, kas nodarbojas ar tā saukto fišingu (phising) un cenšas iegūt vientiesīgu lietotāju paroles un citu personisko informāciju, ievilinot tos neīstās dažādu organizāciju mājas lapās. Visbiežāk lietotāji tiek ievilināti neīstās dažādu banku vai citu finanšu iestāžu mājas lapās. Tagad vairākās šādās lapās lietotāju sagaida brīdinājums: «Uzmanību — šī ir krāpnieku lapa» vai arī «Šī bija neīstas bankas mājas lapa, un tagad tā ir aizvākta».

Britu drošības firma «Netcraft» bija viena no pirmajām, kura ievēroja šīs urķu aktivitātes, atklājot uzlauztas lapas, kas bija paredzētas, lai izkrāptu privātu informāciju no tiešsaites maksājumu sistēmas «Paypal» un  britu «NatWest» bnkas klientiem. «Lai gan fišings neapšaubāmi ir nelegāla aktivitāte, arī šo lapu uzlaušanas likumīgums varētu tikt apšaubīts. Kaut gan līdz šim novērotajos gadījumos droši var teikt, ka vienīgie cietēji no varoņurķu darbībām ir noziedznieki un krāpnieki,» teica drošības firmas pārstāvis.

«Mēs uzlaužam tikai neīsto banku lapas, neko citu. Mūsu mērķi ir tikai noziedznieki un tie tīmekļa mitinātāji (web hosts), kas pie sevis izmitina noziedznieku lapas,» šādi par savu darbību izteicās britu urķu grupējums «The Lad Wrecking Crew».

Kāds cits anonīms grupējums savas aktivitātes vērtē kā «sabiedrisko darbu». «Viņi kā prusaki rāpo pa internetu, nemitīgi zagdami, krāpdamies un melodami. Viņi zog no visiem, viņiem nav nekādas morāles,» vēstīja kāds ziņojums. «Likumsargi ar viņiem nekrāmējas, bet mēs gan!»

Daudzus drošības ekspertus satrauc veids, kā tiek panākta taisnība, savukārt citi norāda, ka nereti šādas krāpnieku lapas ir ļoti grūti slēgt, jo tās bieži vien atrodas valstīs, kur neviens necenšas pret tām vērsties.