Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pārbaude par Lembergu notiekot kriminālprocesa kārtībā

Pārbaude par Ventspils mēra Aivara Lemberga iespējamo saistību ar Ventspils tranzīta uzņēmumu īpašniekiem prokuratūrā tiek veikta kriminālprocesa kārtībā, un šādās pārbaudēs ir tiesības sadarboties ar kolēģiem ārvalstīs, lūdzot tiesisko palīdzību. Tā piektdien Latvijas Radio raidījumā «Krustpunkti» atzina ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

Rīgas Centra rajona tiesa šonedēļ izskatīja Lemberga prasību pret Ģenerālprokuratūru par viņa goda un cieņas aizskaršanu tiesiskās palīdzības lūgumā Šveicei. Spriedums lietā tiks pasludināts 1. jūnijā.

Lemberga advokāts Viktors Skudra tiesā apstrīdējis tiesiskās palīdzības lūgumu Šveicei, uzskatot, ka tas nav iespējams šādā pārbaudē.

Maizītis sacīja, ka norobežojas no šā tiesas procesa, tomēr atzina, ka prokuratūra ar nepacietību gaida tiesas spriedumu. Ģenerālprokurors uzsvēra, ka pārbaude notiek kriminālprocesa kārtībā, jo viņš jau 2003. gadā atcēla iepriekš pieņemtu lēmumu par atteikšanos ierosināt krimināllietu. Vienlaikus Maizītis norādīja, ka šajā pārbaudē Lembergs nav nedz aizdomās turamā, nedz apsūdzētā persona.

Šī neesot vienīgā šāda pārbaude, kurā prokuratūra lūdz tiesisko palīdzību kādai citai valstij.

Bijušais Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurors Edvīns Ziediņš savulaik sniedzis atbildi kādam juristam, norādot, ka pārbaudes lietā starptautiskās palīdzības lūgumi ir neiespējami, tos var izmantot tikai tad, ja ir krimināllieta.

Savukārt Maizītis atcēlis šo Ziediņa atbildi, jo pārbaude tiek veikta Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskajā departamentā. Prokuratūras krimināltiesiskās darbības virziena vadīšana un kontrole saskaņā ar Prokuratūras likumu ietilpst tikai un vienīgi Krimināltiesiskā departamenta pilnvarās, bet Ziediņš bija Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurors.

Maizītis bijušā virsprokurora darbību novērtēja tikai un vienīgi kā savas kompetences pārkāpšanu.

Ģenerālprokuratūras tiesiskās palīdzības lūgums Šveicei tika nosūtīts par Lemberga iespējamo saistību ar Ventspils tranzīta uzņēmumu īpašniekiem. Šajā lūgumā Šveicei apgalvots, ka Lembergs saņēmis kukuļus, par ko, izmantojot savu valsts amatpersonas dienesta stāvokli, pieņēmis AS «Kālija parks» akcionāram kompānijai «Multinord AG» labvēlīgus lēmumus.

Lembergs iepriekš paudis viedokli, ka tiesiskās palīdzības lūgumā minētie fakti ir safabricēti un tas noticis vai nu pēc politiska pasūtījuma, vai arī «pasūtījumu» devis «SWH Rīga» prezidents Ainārs Gulbis.