Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijai netīk arī ceturtdien Saeimā pieņemtā konvencija

Maskava uzskata, ka Eiropas Padomes Vispārējās mazākumtautību tiesību aizsardzības konvencijas ratifikācija Saeimā ir Latvijas saistību zaimošana. Tā piektdien paziņoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Pēc viņa teiktā, Latvija ratificējusi konvenciju ar lieliem izņēmumiem. «Turklāt tika paziņots, ka konvencija neattiecas uz nepilsoņiem. Bet tieši nepilsoņu problēma ir galvenais Latvijas cilvēktiesību pārkāpums,» sacīja Lavrovs.

Viņš uzsvēra, ka šajā kategorijā ietilpst vairāk nekā 400 000 cilvēku, kuri «dzīvo un grib dzīvot Latvijā, kuri balsoja referendumā par valsts neatkarību». Agrāk viņu balsis tika ņemtas vērā, bet tagad viņi ir izmesti. «Es uzskatu, ka tā lielā mērā ir Latvijas saistību profanācija, kuras tā it kā ir uzņēmusies,» piebilda Lavrovs.

Ministrs norādīja, ka konvencija ratificēta ar atrunu, ka pašvaldībās var lietot tikai valsts valodu. «Nav jāpierāda, ka tas ir pretrunā visiem Eiropas standartiem,» minēja Lavrovs.

Saeima ceturtdien pēc ilgām politiskām debatēm un vairāku pārtraukumu izsludināšanas ar 64 deputātu balsīm «par» nolēma ratificēt Vispārējo mazākumtautību tiesību aizsardzības konvenciju.

Pret konvencijas ratifikāciju balsoja apvienībai «Tēvzemei un Brīvībai»/LNKK Saeimas frakcijas deputāti, kā arī partijas «Jaunais laiks» pārstāvis Pauls Kļaviņš un Zaļo un zemnieku savienības frakcijas deputāts Leopolds Ozoliņš. Kreiso partiju politiķi, kā arī partijas «Jaunais laiks» (JL) pārstāve Liene Liepiņa balsojumā nepiedalījās.

Konvencijai tika pievienota deklarācija, kurā definēts nacionālās minoritātes jēdziens, kā arī norādīts uz divām atrunām.

Par mazākumtautībām Latvijā uzskatīs cilvēkus, kas ieguvuši Latvijas pilsonību un paaudzēm ilgi dzīvo mūsu valstī, kā arī vēlas saglabāt un attīstīt savu kultūru. Pēc «Jaunā laika» frakcijas vadītāja Kārļa Šadurska ierosinājuma dokumentā arī tika ierakstīts, ka tie nepilsoņi un bezpilsoņi, kuri pastāvīgi un legāli dzīvo Latvijā, nepiederēs pie nacionālās minoritātes, taču tiks identificēti ar konvencijas definīcijai atbilstošu nacionālo minoritāti un varēs izmantot konvencijā paredzētās tiesības, ja vien likumos nebūs noteikts pretējais.

Dokumentā paredzēto saistību izpildi koordinēs Ārlietu ministrija un Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāts. Šobrīd konvenciju ratificējušas 36 Eiropas Padomes dalībvalstis.

Konvenciju Latvija parakstīja 1995. gadā. Tā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc publicēšanas oficiālajā laikrakstā «Latvijas Vēstnesis».