Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Solīto dežūrārstu slimnieki brīvdienās var arī nesastapt

Sestdienās dežūrārsti poliklīnikās pretēji līguma noteikumiem ar Veselības un obligātās apdrošināšanas aģentūru var arī nebūt pieejami. Aptaujājot ambulatorās ārstniecības iestādes, Neatkarīgā noskaidroja, ka dežūras laikā dežūrārsti pārsvarā dodas mājas vizītes, nevis gaida pacientus poliklīnikās.

Lai nodrošinātu medicīniskās palīdzības sniegšanu arī pēc ģimenes ārstu darba laika beigām un samazinātu neatliekamās medicīniskās palīdzības nepamatotu izsaukumu skaitu, Rīgā, kā arī citviet valstī izveidoja vienotu dežūrārstu darba organizāciju.

Noteikumi paredz, ka no 1. aprīļa dežūrārstiem jābūt poliklīnikās darbdienās no plkst. 15 līdz 21, sestdienās un svētku dienās, ja tās pārsniedz divas dienas, no plkst. 8 līdz 15. Pārējā laikā pacientiem palīdzību sniedz daudzprofila neatliekamās palīdzības slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Dežūrārstu darba apmaksai Rīgā un Jūrmalā VOAVA mēnesī tērējot 17 760 latu.

Ārstu uz vietas grūti sastapt

Zvanot uz poliklīnikām dežūrārstu darba laikā iepriekšējā sestdienā, Neatkarīgā secināja, ka uz vietas viņi pārsvarā nav sastopami. Lielākā daļa ārstu bija mājas vizītēs gan pie bērniem, gan arī pieaugušajiem. Taču noteikumos rakstīts, ka mājas vizītes dežūrārsts nodrošina tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam, I grupas invalīdiem un pacientiem vecākiem par 80 gadiem. VOAVA sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Pole apgalvoja, ka ārsts, kuram ir līgums ar VOAVA, nevar aiziet no poliklīnikas pie pieauguša pacienta dežūras laikā. Jāpiebilst, ka mājas vizītes ir maksas pakalpojums (izņemot atbrīvotās kategorijas), tādēļ laikā, kad ārstus algo VOAVA, tērējot līgumā noteikto laiku, viņi pamanās papildus nopelnīt. E.Pole sacīja: ja kāds šādus pārkāpumus pamana, jāziņo aģentūrai. Tikai nedaudzi ārsti sacīja, ka dežūru laikā visu laiku ir uz vietas. Piemēram, Torņakalna poliklīnikas dežūrārste Lilita Sukure atzina, ka jaunā kārtība citādi neļaujot, tāpēc arī darot, «kā prakse diktē».

Viņa stāstīja, ka tādi, kas vēlētos mājas vizītes, ir, taču arī poliklīnikā sestdienās darba pietiekot. Sanākot strādāt pat ārpus darba laika. Dažkārt veidojoties rindas, lai gan ir brīži, kad ilgstoši nav neviena pacienta, atzina ārste.

Jāuzmanās, lai nemaksātu nepamatoti

Rīgā ir vairāk nekā 60 ambulatorās ārstniecības iestādes, kurās praktizē ģimenes ārsti. Dežūrārsti, kuriem līgums ar valsti, ir tikai divdesmit trijās. E. Pole ir pārliecināta, ka viņi ir pieejami viesiem. Dežūrārsti apkalpojot noteiktu teritoriju, nevis tikai savu poliklīniku. Informācijai, kur konkrētās iestādes pacients var vērsties pēc palīdzības ārpus ģimenes ārsta darba laika, jābūt izliktai poliklīnikā pie sienas, skaidroja E. Pole.

Dežūrārsta pakalpojums ārpus viņam noteiktās teritorijas ir maksas pakalpojums, par kuru ārsti iekasē pilnu pakalpojuma cenu, Neatkarīgajai stāstīja ambulatoro iestāžu dežūrārsti un darbinieki. Vairākās intervijās ar viņiem gan noskaidrojās, ka dežūrārsti uzskata, ka bez maksas, iekasējot tikai 50 santīmu pacienta iemaksu, jāapkalpo vienīgi savas poliklīnikas ģimenes ārstu pacienti. E. Pole uzsvēra, ka dežūrārstiem gan vajadzētu zināt, ka pie viņiem var nākt arī no citām attiecīgajā rajonā esošajām poliklīnikām, jo tas ir rakstīts līgumā. Ja ārsts apgalvo pretējo — taisnība ir pacienta pusē.

Par maksu — gandrīz visur jebkurā laikā

Vairākas ārstniecības iestādes, kurām nav līguma ar VOAVA, arī sniedz dežūrārsta pakalpojumus, turklāt ne vien vakaros un sestdienās, bet arī svētdienās. Taču tad par to jāmaksā krietni vairāk par 50 santīmiem — katras ārstniecības iestādes noteikta cena.

Savukārt slimnīcu uzņemšanas nodaļās ārpus poliklīniku darba laika (arī naktīs) dežūrārstu sniegtie ambulatorie pakalpojumi maksā divus latus — tāpat kā pie ārsta speciālista, noskaidroja Neatkarīgā.

Fakti

Rīgā dežūrārsti bērniem pieejami 14 vietās, pieaugušajiem — 15

Centra rajonā:

 • - pieaugušajiem — Veselības centrā 4 un Pulsā — 5;
 • - bērniem — Veselības namā 5 un Veselības namā 1

 

Ziemeļu rajonā:

 • - pieaugušajiem — Veselības centrā 11;
 • - gan pieaugušajiem, gan bērniem — poliklīnikā Vesels un Vecmīlgrāvja primārās veselības aprūpes centrā.

 

Latgales priekšpilsētā:

 • - pieaugušajiem — veselības centrā Pļavnieki un Dziedniecība;
 • - bērniem — Sarkanā Krusta bērnu veselības centrā un veselības centrā Ķengarags.

 

Vidzemes priekšpilsētā:

 • - pieaugušajiem — medicīnas centrā Aura — R;
 • - bērniem — veselības centrā Valeo un bērnu poliklīnikā Biķernieki;
 • - gan pieaugušajiem, gan bērniem — Juglas veselības centrā.

 

Kurzemes rajonā:

 • - pieaugušajiem — Iļģuciema poliklīnikā, medicīnas centrā Elite un Dzirciema poliklīnikā;
 • - bērniem — medicīnas centrā Imanta;
 • - gan bērniem, gan pieaugušajiem — Bolderājas poliklīnikā.

 

Zemgales priekšpilsētā:

 • - pieaugušajiem — Torņakalna poliklīnikā;
 • - bērniem — veselības centrā Kalnciems;
 • - gan bērniem, gan pieaugušajiem — veselības aprūpes centrā Ziepniekkalns.