Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas dome ķeras pie seksa

Arī jaunā sasaukuma Rīgas dome ieinteresējusies par iespējām ierobežot prostitūciju galvaspilsētā. Ar šo jautājumu ilgi noņēmās jau iepriekšējā sasaukuma dome un — nesekmīgi.

Iespējams, nākamnedēļ Drošības un kārtības jautājumu komiteja atkārtoti spriedīs par iespējām ierobežot prostitūciju. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka pašvaldības, kur iedzīvotāju skaits pārsniedz 20 000 cilvēku, nosaka vietas, kur prostitūtas drīkst piedāvāt seksuālos pakalpojumus vai pieņemt seksuālo pakalpojumu pasūtījumus.

Dome domā…

Iepriekšējā sasaukuma dome ilgstoši meklēja vietas, kuras atvēlēt prostitūtām seksuālo pakalpojumu piedāvāšanai, taču iedzīvotāju iebildumu dēļ priekameitu iespējamā pārvietošana viņu dzīvesvietas tuvumā tā arī netika veikta.

Arī šoreiz Drošības un kārtības jautājumu komitejai, izskatot kutelīgo jautājumu pirmoreiz, diez ko nesekmējās. Panākta tikai vienošanās, ka komitejas priekšsēdētājs Andrejs Krastiņš mēneša laikā apkopos līdz šim saņemtās iedzīvotāju vēstules un sagatavos priekšlikumus likumdošanas iniciatīvai. Komitejas sēdē izskanēja doma, ka prostitūtām vajadzētu nevis norādīt vietas, kur drīkst piedāvāt šos pakalpojumus, bet gan — kur tas ir aizliegts. Savukārt komitejas loceklis Andrejs Vilks ierosināja noskaidrot pašu prostitūtu viedokli. Iespējams, domnieki varētu rīkot izbraukuma sēdi uz prostitūtu koncentrēšanās vietām. Grūti pateikt, kā to reāli ir iedomājušies deputāti, taču, pēc viņu ieceres, šādā sēdē tie varētu uzzināt meiteņu domas par prostitūcijas ierobežošanas metodēm, «tarifiem un ienākumu līmeni, kā arī to, vai viņas ir gatavas maksāt nodokļus no saviem ienākumiem».

…meitenes strādā

Kamēr dome prāto par prostitūcijas ierobežošanu, ielasmeitas brīvi turpina savu rūpalu. Lielākā daļa jau vairs sen nestāv uz ielām, bet gan darbojas firmās vai piedāvā savus pakalpojumus internetā.

Pašlaik lielākā prostitūtu koncentrēšanās vieta ir A. Čaka, Alauksta un Pērnavas ielu apkaime, arī Lienes iela. Taču arī šeit uz ielām vairs stāv tikai uz abu roku pirkstiem viegli saskaitāmu naktstaureņu skaits — liela daļa pārvietojusies uz klubiem. Piemēram, Pērnavas ielā ir klubs Sarkanais kaķis jeb Red Cat, kura darbības profils nav zināms, taču ir nojaušams. Pie kluba durvīm ir sarkans lukturis, arī iekšā spīd sarkanīga gaisma. Agrāk te apgrozījās krietns skaits diezgan trūcīgi ģērbtu būtņu, taču beidzamajā laikā kluba dzīve ir pamirusi. Protams, nav jau teikts, ka šis klubs bija prostitūtu pulcēšanās vieta — oficiāli par to nekas neliecināja. Ejot tālāk pa Pērnavas ielu, kādos logos vienmēr ir manāms dzīvs trīskrāsu kaķis: iespējams, ka tā ir tikai sagadīšanās, taču viss liecina, ka arī šie kaķi (tie ir divi, un uz palodzes sēd gluži kā uz maiņām) logā nav nejauši.

Arī uz ielas ir manāmas prostitūtas. Iecienītākie stūri — Alauksta un A. Čaka ielas, Pērnavas un Zvaigžņu ielas, kā arī Pērnavas un Vārnu ielas. Ja šeit ir manāmas relatīvi nenobružātas meičas, tad situācija Lienes ielā ir krietni traģiskāka — šo rajonu taksisti jau zina kā tādu, uz kurieni vest nogribējušos ārzemniekus, ja citur pie iekāres objektiem vairs nav iespējams tikt. Arī takse ir visdažādākā: piecītis par minetu vai sekss par 10 latiem Lienes ielā, attiecīgi 10 un 15 latu par šādiem pašiem pakalpojumiem prestižākajā Pērnavas ielā. Protams, daudz kas atkarīgs no klienta stabilitātes uz kājām, maka biezuma un izcelsmes.

Dzīve lukturu rajonā

Patlaban minētajā rajonā strādā aptuveni divdesmit prostitūtu. Meiteņu kvalitāte — visdažādākā, tāpat kā viņu veselības stāvoklis. Ir dzirdēts, ka viena pirms dažiem gadiem mirusi ar AIDS, pašlaik šī kaite esot vēl kādai. Sifiliss, gonoreja — tā jau ir ierasta lieta.

Iedzīvotāji uz naktstaureņiem skatās ar visai dalītām izjūtām. No vienas puses — rajona reputācijai par labu tas nenāk. No otras — meiteņu suteneri garantē zināmu kārtību, jo tiem nav vajadzīgi incidenti, kas atbaidītu klientus. Pēdējie preci izvēlas, braucot garām automašīnās. Šis iemesls ir ļoti traucējošs meitenēm, kas vienkārši dodas mājup: pa ceļam nākas uzklausīt neskaitāmus piedāvājumus ar tekstu: «Meitenīt, vai strādājam?» Savukārt pašu prostitūtu starpā valda nikna konkurence — svešiniecēm nav pat ko domāt parādīties uz aizņemtā stūra.

Problēma nav aktuāla

Jautājums par prostitūcijas ierobežošanas priekšlikumiem domē aktualizējies, jo beidzamajā laikā pašvaldība saņēmusi daudzu iedzīvotāju vēstules, informēja A. Krastiņš.

Viņš gan esot saņēmis informāciju no tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem, ka beidzamajā laikā ielu prostitūtu skaits samazinās un viņas pakāpeniski pārceļas uz virtuālo vidi — internetu.

A. Vilks gan uzskata, ka pašvaldības rīcībā nav sviru, lai sakārtotu šo jautājumu. «Gribētu paskatīties, kādā veidā pašvaldība noteiks, kurās vietās prostitūtas drīkst vai nedrīkst pulcēties. Kā pierādīja Rēzeknes pieredze, prostitūtas negrasās pulcēties tur, kur tām vietu ir ierādījusi vietējā vara,» uzsvēra A. Vilks. Turklāt, pēc viņa domām, pat čakene šobrīd jau nobāl interneta un dažādu puslegālo kafejnīcu piedāvāto intīmpakalpojumu sniegšanas iespēju priekšā.