Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gaidāms īslaicīgs papīra cenu kāpums

Pagaidām ir grūti prognozēt, cik būtiski Latvijas un pasaules papīra tirgu ietekmēs Somijas papīra un kartona ražotņu darbinieku protesta akcijas, «Neatkarīgajai» pauda papīra vairumtirdzniecības uzņēmumu pārstāvji. Tomēr ir skaidrs, ka sekas būs jūtamas, un vissāpīgāk tās skars žurnālu izdevējus.

Somijas papīra industrijas uzņēmumu un darbinieku domstarpības izraisījuši plāni neapturēt ražotņu darbību Ziemassvētku un vasaras saulgriežu brīvdienās, kā arī panākt, lai arodbiedrības piekrīt papildu darbaspēka izmantošanai no ārienes. Arodbiedrības ir piekritušas atteikties no ražotņu slēgšanas brīvdienās, bet tās vēlas par to saņemt lielāku kompensāciju, nekā uzņēmumu vadība ir gatava piedāvāt. Šādi Somijas papīra ražotāju lēmumi saistīti ar pieaugošo Krievijas papīra rūpniecības konkurenci. Tā likusi somu rūpniekiem meklēt iespējas, kā padarīt papīra ražošanas nozari efektīvāku.

Streiks sākās 15. maijā, pārtraucot ražošanu visās 40 Somijas papīra un 14 kartona ražotnēs, ziņo LETA. Streiks skāris arī lielu daļu papīra noliktavu. Paredzams, ka somu strādnieku streiks ietekmēs ne tikai visas pasaules papīra tirgu, bet radīs sekas arī Latvijā.

Pieaugs papīra cenas

Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Ieva Bečere pauda viedokli, ka Somijas papīra un kartona ražotņu darbinieku streiks visnegatīvākās sekas radīs žurnālu drukāšanā, jo Somijā streiko tieši plānā krītpapīra ražotnes. «Avīžu drukātājus šis streiks neietekmēs. Mazākā mērā tas ietekmēs reklāmu drukātājus, jo tiem ir izveidoti uzkrājumi, bet visbīstamākā situācija ir žurnālu drukātājiem, jo līdz šim tiem regulāri tika piegādāts papīrs, tādēļ uzkrājumi nav izveidoti,» stāstīja asociācijas pārstāve. Pēdējā informācija liecina, ka šis streiks turpināsies vēl vismaz divas nedēļas. I. Bečere informēja, ka Latvijas papīra vairumtirgotāji pašlaik meklē alternatīvas vietas, kur iepirkt papīru, piemēram, Vācijā un Zviedrijā, bet «tur valda ļoti nervoza gaisotne, jo strauji aug pieprasījums». Diemžēl Latvijas papīra ražotāji nespēšot nosegt to segmentu, kurā saistībā ar streiku radīsies iztrūkums, jo lielākais papīra ražotājs Latvijā papīrfabrika «Līgatne» galvenokārt ražo ietinamo papīru. I. Bečere prognozē, ka streika ietekmē, visticamāk, gaidāma papīra cenu celšanās, kas tomēr nebūšot ilglaicīga.

Papīra vairumtirdzniecības uzņēmuma «Map Latvia» pārstāvis Viktors Turlais norādīja, ka Somijā notiekošā streika ietekmi ir ļoti grūti prognozēt, jo šāda apmēra protesti papīra ražošanas nozarē vēl nav notikuši. «Šis streiks radīs izmaiņas visā pasaules papīra tirgū,» uzskata uzņēmuma pārstāvis. Latvijā tā ietekme būs jūtama, un visdrīzāk daži žurnālu numuri būs jādrukā uz citas kvalitātes papīra, nekā tas bija līdz šim. V. Turlais skaidroja, ka no ekonomikas teorijas viedokļa papīra cenām šo protestu ietekmē būtu jākāpj, bet šajā gadījumā esot jāņem vērā arī citi faktori, kas ir grūti nosakāmi. «Viens ir skaidrs. Cenas zemākas nekļūs,» uzsvēra «Map Latvia» pārstāvis. Uzņēmums jau ir atradis vairākas alternatīvas, kur iepirkt papīru, bet problēma ir tā, ka šim papīram ir acīm redzama kvalitātes atšķirība no Somijā ražotā.

Ietekmēs streika ilgums

Poligrāfijas apgāda papīra nodaļas vadītāja Iveta Liniņa stāstīja — to, cik liela būs Somijas papīra un kartona ražotņu darbinieku streika ietekme uz Latviju, noteiks šā streika ilgums. Ja tas ilgs vēl mēnesi, ietekme nebūs īpaši negatīva, jo varēs izmantot krājumus. I. Liniņa norādīja, ka streiks galvenokārt ietekmē periodikas izdevējus, jo viņiem ir precīzi saplānotas papīra piegādes. Poligrāfijas apgāds pagaidām negatavojas celt papīra cenas, jo, kā norādīja uzņēmuma pārstāve: «Ja mēs tagad celtu cenas papīra krājumiem, tas būtu ļoti nekorekti.» Uzņēmumam lielākais papīra piegādātājs atrodas Vācijā, līdz ar to Somijas papīra ražotņu darbinieku protesti to ietekmē minimāli.

Somijas papīra ražošanas uzņēmumi, reaģējot uz darbinieku sarīkoto streiku, ir izsludinājuši nepielaišanu pie darba, kamēr netiks panākta darba devēju un darba ņēmēju vienošanās. Somu tirgus analītiķi vietējiem laikrakstiem pauduši viedokli, ka darba devēju izsludinātais lokauts atbilstot industrijas mērķiem paaugstināt papīra cenas, no kā ieguvēji būs divi vadošie Somijas papīra ražotāji «UPM» un «Stora Enso». Papīrrūpnīcu darbības apturēšana draud apstādināt arī Somijas kokzāģētavu darbu. Piegādes papīra ražošanas uzņēmumiem veido 13% no kokzāģētavu kopējā apgrozījuma, un bez tām kokzāģētavu darbība nebūtu rentabla.