Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Viktors Avotiņš: Aizliegumi rada surogātus

Gudri cilvēki pauž, ka mediķu atskaites vēl nevienu nav piespiedušas atmest smēķēšanu, toties daudziem samaitājušas baudu no tās. 

Manuprāt, tieši tādu izpausmi gūst kampaņa smēķēšanas apkarošanai. Nelabot ļaunumu principā, bet sačakarēt to sīko prieciņu, ko katrs gribētājs pēc savas brīvas izvēles no tā gūst. Protams, var tikai sumināt smēķētāju un nesmēķētāju norobežošanu, īpašus pīpēšanas nosacījumus sabiedriskās vietās.

Bet, līdzko kampaņa skar paša smēķētāja brīvprātīgās izvēles ierobežošanu, tā kampaņas autori kļūst tādi paši liekuļi kā tie, kuri uzskata, ka rūpējušies par cilvēka veselību, samazinot nikotīna sveķu daudzumu vienā cigaretē. Neatminos, kurš no diviem pasaulē esošiem tabakas pētniecības institūtiem (viens Itālijā, otrs Krievijā) konstatējis, ka tas, kurš nopircis šādas cigaretes, nejūtas saņēmis savu pieraduma dozu no vienas. Un tāpēc ņem otru. Ražotājs vinnē divkārt, bet pīpmaņa plaušas vārgst vairāk nekā iepriekš.

Tāpat arī šīs kampaņas entuziasti, gribēdami izņemt cigaretes no kioskiem vai piekopdami citādus līdzīgus ierobežojumus un aizliegumus, ieliek pīpmaņa mutē surogātu. Tie panāks, ka daļu tabakas, tostarp surogātus un viltojumus, izplatīs velns zina kas. Kioska pārdevēja samaksās sodu, ja tiks pieķerta. Pagrīdē nogājušajā tirgus daļā viņu pieķert būs grūtāk. Tabakas legālais tirgus līdz šim bijis visai labi uzraugāms. Ja vien būtu gribēšana. Bet varbūt tabakas kontrabandas apjomus caur legālo tīklu vairs nav iespējams korekti realizēt? Tāpēc, lai būtu mazāki zaudējumi nelegālajā tirgū, jāpiegriež ventilis kādam legālā tirgus kaktam. Protams, cīņas ar smēķēšanu vārdā. Taču aizliegumi neko nelabo problēmas būtībā. Aizliegumi rada tikai deficītu un vēlmi pārkāpt aizliegumus. Bet deficīta pārvarēšanas primitīvākais ceļš ir — akceptētas preces vietā izvēlēties surogātu.

Tāpēc vispirmāk gribētos dzirdēt no Saeimas deputātiem un varasvīriem nevis kārtējo bezjēdzīgo aizliegumu un sodu politiku, bet, piemēram: cik jaunas visiem pieejamas sabiedriskas vietas plānots radīt kaut vai Rīgā, kur cilvēki varētu piekopt veselīgu dzīvesveidu; kas tiks darīts nevis cīņā ar cigaretēm, bet lai jaunieši nesāktu smēķēt; kas tiks darīts, lai cilvēki spētu un arī gribētu pienācīgi kapitalizēt savus ienākumus, nevis atgrūstu tos šņabim vai tabakai, apliecinot, ka vīlušies jēgā censties. u. tml.

Un pēc tam gribētos redzēt, kādā svarīguma secībā varasvīri šodien rindo valsts sociālās, veselības, dzīves kvalitātes, pašapziņas un tamlīdzīgas problēmas. «Zinātniski ir pierādīts, ka tabakas dūmi ir cēlonis slimībām, nāvei un invaliditātei» (PVO Vispārējās tabakas kontroles konvencija), gan arī tāpat pierādīts, ka cēlonis šīm pašām sekām var būt izplūdes gāzes, neadekvāts un nepietiekams uzturs, antisanitāri apstākļi, neirozes, tievēšana un pārēšanās, neatbilstošs apģērbs un apavi, laikus nesalaboti zobi, ielaistas visu veidu kaites, pārmērīgas slodzes, neadekvāta darba vide un režīms, stress, akūta nabadzība… un vēl vairāki tūkstoši iemeslu. Ja varasvīri tos visus tā smuki sarindotu, uzreiz būtu redzams — jā, veči ķērušies pie galvenā, tvaiks svilpē neaiziet velti. Citādi tādam nesmēķētājam kā es liekas, ka tie tomēr ņemas ap sekām. Un ka šī ņemšanās ir tikai māžošanās pakaļ Amerikas modei dzīties pēc veselības par katru cenu. Veselīga masu nāve — un nekādas alternatīvas. Taču, ja American dream pirmajā vietā vairs nav materiālā stabilitāte, bet ilgs mūžs un veselīgs dzīvesveids, tad par to galvenokārt jāpateicas nebūt ne aizliegumiem un sodiem. Mums ar mūsu censonības izpausmēm vislabāk ņemt piemēru no Butānas un aizliegt tabakas izstrādājumu tirdzniecību pavisam. Taču, ja turpinām rakstīt liekulīgas šiltes uz indes pakām, tad arī krustojumos jāizliek uzraksti, ka uzturēties šeit sastrēgumstundās nozīmē mirt. Bet tramvajos — ka skābi ģīmji tuvina infarktu. Smēķētājiem varētu likt nēsāt zvaniņus.