Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būt vai nebūt dzīvām zivīm veikalos?

Iespējams, dzīvas zivis veikalos varēs nopirkt arī turpmāk, jo Zemkopības ministrija Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) lēmumu no 1. jūlija liegt dzīvu zivju tirdzniecību uzskata par nepamatotu un ir lūgusi izvērtēt iespējas aizliegumu atcelt.

Apstākļi drausmīgi

PVD lēmumu pārtraukt dzīvu zivju tirdzniecību veikalos pamato ar daudzajām pircēju sūdzībām par apstākļiem, kādos zivis tiek turētas. PVD Dzīvnieku aizsardzības uzraudzības daļas vadītāja Mārīte Līne skaidro, ka piespiest uzņēmējus ierīkot zivīm piemērotākus dzīves apstākļus liedz atbilstošu normatīvu trūkums. «Mēs redzam, ka akvāriji veikalos ir pārblīvēti, zivīm nav vietas, trūkst skābekļa, un nereti viņas turpat iet bojā. Taču, kad pārmetam to tirgotājiem, viņu atbilde ir vienkārša — kur tas rakstīts, ka jābūt citādi?» stāsta M. Līne. Viņa piekrīt, ka dzīva zivs ir pārtikas svaiguma kritērijs, taču, ja netiks uzlaboti to turēšanas apstākļi, tirdzniecību no 1. jūlija nāksies pārtraukt.

Pat Eiropā nav prasību

Dzīvnieku, tostarp zivju, turēšanas kritēriju izstrāde ir Zemkopības ministrijas kompetencē. Jautāta, kāpēc līdz šim nav izstrādāti normatīvi dzīvu zivju tirdzniecībai veikalos, ministrijas pārstāve Dagnija Muceniece norāda, ka tas ir diskutējams jautājums: «Nekur Eiropā šādas prasības nav. Mēs kopā ar Pārtikas veterināro dienestu veidosim darba grupu, lai pārrunātu šos kritērijus. Aizliegumu tirgot dzīvas zivis uzskatām par pārsteidzīgu un nepamatotu. Esam uzdevuši dienesta vadībai izvērtēt šāda rīkojuma lietderību, kā arī iespējas to atcelt.»

Dzīvo radību pazinēji PVD aizliegumu vērtē pretrunīgi. Dabas muzeja Zooloģijas nodaļas vadītāja Digna Pilāta piekrīt, ka apstākļi, kādos zivis dzīvo veikalos, ir šausminoši. «Taču, ja reiz tā zivs ir lemta galam un apēšanai, tad ko tur daudz vairs uzlabot. Ja šādos apstākļos zivis turētu, piemēram, veikala dizainam, tad gan tā būtu mocīšana,» uzskata D. Pilāta.

Zivsaimniecībai beigas

Pret dzīvju zivju tirdzniecības aizliegumu kategoriski iebilst zivju audzētāji, kā arī tirgotāji. Aizkraukles rajona zivju audzētavas «Purviņi» vadītājs Ojārs Daubers ir pārliecināts, ka šāds lēmums sagraus Latvijas zivsaimniecības nozari. Viņš kopā ar deviņu lielāko zivjaudzētavu pārstāvjiem lūgs PVD lēmumu atcelt. Taču gadījumā, ja tas tomēr netiks darīts, būtu nepieciešams vismaz gadu ilgs pārejas periods, lai zivjaudzētavas piemērotos jaunām prasībām, ziņo LETA. Pēc viņa teiktā, aizliegums tirgot dzīvas zivis pārtikas veikalos ir vieglākais problēmas risinājums, taču tas var izputināt daudzas zivju audzētavas, kas savas zivis realizē tieši veikalos. Latvijas zivju audzētāji tirdzniecībai veikalos piedāvā foreles, stores, samus, līņus, līdakas un citas saldūdens zivis.

Pret PVD lēmumu iebilst arī veikalu pārstāvji. Veikalu tīkla «VP Market» pārstāvis Ivars Andiņš norāda, ka vienkāršāk situāciju varētu atrisināt, piemēram, palielinot akvārijus vai ieviešot kādus citus zivju uzturēšanas kritērijus. Rīgas Centrāltirgus pārstāvis Jānis Basevičs uzskata, ka jāsoda tie, kas pieļauj zivju mocīšanu, bet pilnībā liegt tirgot dzīvas zivis būtu absurdi: «Cilvēki labprātāk pērk dzīvas zivis. Tā ir garantija to svaigumam — nedzīvas zivis nesaldētas var uzglabāt vienu vai divas diennaktis, bet dzīvas krietni ilgāk.»

***

Kā vērtējat aizliegumu tirgot dzīvas zivis?

Nikolajs, labprāt makšķerē:

— Tas ir pilnīgi garām. Kāda jēga nopirkt beigtu zivi? Kā zināt, cik ilgi viņa jau tāda? Dzīva zivs ir pavisam cita lieta.

Dmitrijs, pensionārs:

— Pats esmu kaislīgs makšķernieks un uzskatu, ka dzīvas zivis nekādā gadījumā nedrīkst aizliegt tirgot. Piekrītu, ka pēc tam tās nogalināt nav patīkami, taču tādā gadījumā žēl ir arī visas citas dzīvās radības, ko ēdam: putnus, govis, cūkas.

Maija, rīdziniece:

— Es labprāt pērku svaigas, dzīvas zivis: karpas, nēģus. Tas būtu ļoti slikti, ja turpmāk šādu iespēju liegtu. Kur citur mēs viņas dabūsim? Drīzāk jādomā, kā uzlabot zivju turēšanas apstākļus, nevis uzreiz aizliegt tirdzniecību.

Māra:

— Lēmums ir absurds. Visā pasaulē tirgo dzīvas zivis. Vienīgi pārdevēji varbūt paši varētu to zivi nogalēt, lai zivs no veikala līdz mājām pa ceļam nemocītos.