Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pēc ilgstošas slimības — atvaļinājumā

«Dēlu pieņēma darbā uz pārbaudes laiku — trīs mēnešiem. Pēc mēneša viņš ārpus darbalaika cieta avārijā un veselu gadu ārstējās (viņam ir slimības lapa). Vai šī slimošana ietilpst pārbaudes laikā un vai viņam pienākas atvaļinājums un atvaļinājuma nauda?»

Labklājības ministrijas Darba attiecību un sociālā dialoga nodaļas vadītāja Ineta Vjakse pastāstīja, ka saskaņā ar Darba likuma 46. pantu pārbaudes termiņā, kas nedrīkst būt ilgāks par trim mēnešiem, neieskaita ne pārejošās darba nespējas, ne arī citu laiku, kad darbinieks nav strādājis attaisnojošu iemeslu dēļ.

Tāpēc, ja dēls pirms nelaimes gadījuma jaunajā darbavietā bija nostrādājis tikai vienu mēnesi, viņam pēc slimības laika beigām, atgriežoties darbā, joprojām būs vēl divus mēnešus ilgs pārbaudes termiņš.

Savukārt Darba likuma 152. pants paredz, ka laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita gan laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, gan arī, kad nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ. Tajā skaitā ņem vērā pārejošas darba nespējas, pirmsdzemdību un dzemdību atvaļinājuma un īslaicīgas prombūtnes laiku, kā arī darba piespiedu kavējuma termiņu, ja darbinieks prettiesiski atlaists, bet pēc tam atjaunots iepriekšējā darbā.

Ņemot vērā, ka dēls noslimojis jau veselu gadu un šis termiņš ieskaitāms laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo atvaļinājumu, viņš, neņemot vērā, ka jaunajā darbā nostrādājis tikai mēnesi, var prasīt darba devēja apmaksātās brīvdienas. Taču tā saukto atvaļinājuma naudu gan viņam aprēķinās citādi nekā strādājošajiem.

Proti, saskaņā ar likumu, ja pēdējo 12 mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba alga, vidējo izpeļņu aprēķina no valsts noteiktās minimālās mēneša darba algas kopsummas pēdējos sešos mēnešos, bet dienas vidējo izpeļņu šādā gadījumā nosaka, darba samaksas kopsummu dalot ar darbdienu skaitu šajā periodā.

Iegūstot dienas vidējo izpeļņu, tā jāsareizina ar piešķirtā atvaļinājuma darbdienu skaitu, un tā rezultātā var iegūt atvaļinājuma naudas apmēru.