Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politiķi: Latvija ratificēs ES Konstitūciju

Latvijā Eiropas Savienības (ES) konstitucionālais līgums būtu jāratificē Saeimā, vērtējot Francijas referendumā pateikto «nē» ES konstitucionālajam līgumam, uzskata aģentūras LETA aptaujātie valdības koalīcijas partiju pārstāvji Saeimā.

Tautas partijas (TP) frakcijas vadītājs Jānis Lagzdiņš pauda pārliecību, ka līgums tiks ratificēs Saeimā jau šo ceturtdien, 2. jūnijā. Lagzdiņam atbalstu esot solījuši gan apvienības «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK priekšsēdētājs Jānis Straume, gan Tautas saskaņas partijas pārstāvji.

«Nav nekādu šķēršļu, lai līgums netiktu ratificēts šonedēļ,» sacīja politiķis. Atbilstoši Saeimas Kārtības rullim līguma ratifikācijai nepieciešamas divas trešdaļas deputātu balsu.

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāts Oskars Kastēns (LPP) uzskata, ka Francijas lēmums noraidīt ES konstitucionālo līgumu, ir neuzticības izteikšana valsts prezidentam Žakam Širakam. Pēc viņa domām, tas arī parāda šīs valsts iedzīvotāju attieksmi pret turpmāko ES paplašināšanos un pret «anglosakšu mežonīgo kapitālisma modeli», ko, viņaprāt, var uzskatīt par draudu Francijā valdošajam sociālismam.

Tomēr Latvijai, pēc Kastēna domām, «darbs ir jāturpina». Neesot izslēgts, ka Francijā līdz 2006. gada novembrim, kad ES dalībvalstīm ir jāpieņem gala lēmums, referendums tiks rīkots atkārtoti.

Ja līgumu noraidīs vairākas ES dalībvalstis, jautājums nonāks ES padomes kompetencē, atzīmēja politiķis.

Partijas «Jaunais laiks» frakcijas vadītājs Kārlis Šadurskis, komentējot Francijas referenduma rezultātu, aģentūrai LETA pauda viedokli, ka «Latvijai nevajadzētu skatīties uz citiem un jādara savs darbs».

Viņaprāt, konstitūcija būtu jāpieņem jau šonedēļ, ja vien valdošā koalīcija spēs nodrošināt nepieciešamās balsis kvalificētajam balsojumam. «Daudzi deputāti šonedēļ dosies komandējumos,» iespējamās problēmas skaidroja Šadurskis.

Politiķis atzina, ka valdības koalīcijā vēl nav runāts par to, kā rīkoties, ja kāda no dalībvalstīm neatbalstīs konstitūciju.

«Mums ir pašiem sava galva un savs viedoklis. Darbs, kas ir iesākts, ir jānovada līdz galam,» aģentūrai LETA sacīja Zaļo un zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, paužot viedokli, ka konstitūcija ir jāratificē Saeimai.

Arī politoloģe Žanete Ozoliņa sarunā ar aģentūru LETA pauda atbalstu līguma ratifikācijai Saeimā, neskatoties uz Francijas lēmumu.

Viņa, atgādinot par Nicas līguma ratifikācijas procesu, kad Īrija divreiz rīkoja referendumu, uzsvēra, ka referenduma rezultāti Eiropā ir bijuši dažādi. «Neskatoties uz Francijas lēmumu, konstitucionālā līguma ratifikācijas procesam ir jānotiek tā vai tā. Latvijai ir jāpieņem savs suverēns viedoklis,» sacīja eksperte.

Ozoliņai esot grūti iedomāties, ka konstitucionālo līgumu varētu sākt pārstrādāt no nulles. «Var būt runa par to, ka Francija rīko atkārtotu referendumu, tomēr runas par atteikšanos no ES konstitucionālā līguma vai par tā būtisku pārstrādi ir pāragras,» uzskata politoloģe.

Viņa pauda viedokli, ka līguma noraidīšana nav saistīta ar līguma tekstu vai tajā ierosinātajām izmaiņām, bet gan ar Francijas iekšpolitiskajiem procesiem. Viņasprāt, liela sabiedrības daļa nemaz nav informēta, par ko līgumā tiek runāts.

Kā ziņots, Francijas vēlētāji svētdien pārliecinoši noraidījuši ES konstitūciju, izraisot blokā nopietnu krīzi un nodarot potenciāli nāvējošu triecienu grūtās sarunās izstrādātajam konstitūcijas līgumam.