Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Knišļi visvairāk izplatīti Aiviekstes upes baseinā

Knišļi, kas nāvējoši sakoduši jau gandrīz 400 mājlopus, visvairāk izplatīti tieši Aiviekstes upes baseinā, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Knišļu kāpuri attīstās straujos, tekošos ūdeņos, piemēram, strautos. Šie kukaiņi varētu būt no pārziemojušās paaudzes, un to lielais skaits skaidrojams ar pēkšņo silto laiku un mitrumu, stāstīja Dreimanis.

Knišļi attīstās purvos, ezeros un mežos. Latgalē vasarās parasti ir siltāks laiks nekā, piemēram, Kurzemē, tāpēc tie izplatās tieši tur. Pavasara plūdi varētu būt paplašinājuši knišļu izplatības robežas.

Knišļi nepārceļo, tāpēc visticamāk, ka tie izplatīsies tikai tajos rajonos, kur jau novēroti. Šo kukaiņu migrācija nav novērota tālāk par 10 kilometriem no rašanās vietas.

Knišļu uzbrukumi tieši govīm esot izskaidrojami ar to, ka govis ir lieli, mazkustīgi dzīvnieki, un kukaiņiem ir daudz vietas, kur nosēsties. Visbiežāk knišļi un citi kukaiņi uzbrūk krēslas stundās, jo dienas karstākajā laikā pašiem kukaiņiem draud izžūšana.

Ja šie kukaiņi sakož cilvēku, koduma vietā parādās niezošs uzpampums viena, trīs centimetru diametrā vai lielāks. Bērniem, sevišķi tiem, kas cieš no dažādām alerģijām, sekas var būt smagākas.

Dreimanis norādīja, ka purvainās un mežainās vietās nevajadzētu atstāt bērnus bez uzraudzības, kā arī jālieto aizsargājošas ziedes, lai kukaiņi pielīp un nevar iekost. Jāuzmanās arī makšķerniekiem. Viņiem ieteicams lietot seju aizsargājošus tīkliņus.

Knišļi nelido telpās un nelien zem apģērba, skaidroja Dreimanis.