Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VM: kompensējamo zāļu piegādes afērā iesaistītas gan aptiekas, gan ārsti

Insulīna izplatīšanas afērā, kad valsts, iespējams, maksājusi par zālēm, kas nav izsniegtas pacientiem, iesaistītas gan «Rudens aptieku» tīkla aptiekas, gan ārsti, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļā.

Jau ziņots, ka VM no tiesībsargājošām iestādēm saņēmusi informāciju par iespējamajām nelikumībām un pārkāpumiem «Rudens aptieku» tīkla aptiekās kompensējamo zāļu izplatīšanas jomā, tāpēc veselības ministrs Gundars Bērziņš (TP) uzdevis Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) vadībai izvērtēt un vajadzības gadījumā lauzt līgumus, kas ar šā tīkla aptiekām slēgti par kompensējamo medikamentu izplatīšanu.

VM norāda, ka «Rudens aptieku» aptiekas pacientiem piedāvā piegādāt medikamentus uz mājām. Ministrija uzskata, ka, šādi izplatot valsts atmaksātās zāles, nav iespējams uzraudzīt to izplatīšanu, jo ne vienmēr var izsekot zāļu izrakstīšanas nepieciešamībai, nav iespējams salīdzināt medikamentu nosaukumus, ražotāju, daudzumu, devas lielumu un devu skaitu iepakojumā ar pacientam izsniegto.

Šāda valsts atmaksāto zāļu izplatīšana var radīt situāciju, ka valsts finansē medikamentus, kas pacientam nemaz netiek izsniegti.

VM norāda, ka arī vairāki ārsti nelikumīgi izrakstījuši receptes — tās izsniegtas nevis pacientiem, bet gan uzreiz ārstniecības iestādei. Faktu, ka recepšu veidlapas aptiekas saņem no ārstiem, nevis pacientiem, kā tas paredzēts normatīvajos aktos, tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem apstiprinājuši arī atsevišķu aptieku vadītāji.

VM pagaidām neatklāj to ārstu vārdus, kuri nelikumīgi izrakstījuši receptes.

Iespējamie zaudējumi, kurus valstij radījusi aptieku un mediķu rīcība, būs jāizvērtē VOAVA, informē VM.

«Rudens aptieku» tīklam pieder 11 aptiekas — septiņas «Rudens aptiekas», trīs «Miera aptiekas» un kopš pērnā gada augusta arī «Atreides aptieka».

Pēdējo gadu laikā «Rudens aptieku» tīkla aptieku apgrozījums ir audzis — 2003. gadā aptiekas apgrozīja 1 939 049 latus, 2002. gadā — 1 612 435 latus, 2001. gadā — 1 164 180 latus, bet 2000. gadā — 770 105 latus. Aptieku tīkla pērnā gada apgrozījums vēl tiek precizēts.

Parasti aptiekās kompensējamie medikamenti veido vidēji 20%-25% apgrozījuma, taču «Rudens aptieku» tīkla aptiekām kompensējamās zāles veidojušas vairāk nekā pusi apgrozījuma.

2003. gadā šā tīkla aptieku kompensējamo zāļu apgrozījums bijis 849 107 latu, no tiem 769 120 latus maksājusi valsts, bet pārējā summa bija pacientu līdzmaksājumi.

Kā ziņots, «Rudens aptieku» tīkla īpašniekam Vladimiram Labazņikovam aprīlī tika uzrādīta apsūdzība par kukuļdošanu. Apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma 323. panta 1. daļas par kukuļa došanu valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļdevēja vai citas personas interesēs.

Apsūdzētajam piemērots drošības līdzeklis — apcietinājums.