Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Koalīcijā palielinās atbalsts bargākiem sodiem autovadītājiem

Koalīcijā palielinās atbalsts Latvijas Pirmās partijas (LPP) nostājai būtiski palielināt sodus autovadītājiem, jo tam tagad piekrīt arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti, aģentūrai BNS pavēstīja satiksmes ministrs Ainārs Šlesers.

Viņš sacīja, ka šādu viedokli ZZS pārstāvji pauduši pirmdien koalīcijas padomes sēdē.

Šlesers pauda cerību, ka bargākus sodus autovadītājiem atbalstīs arī Tautas partija. Savukārt «Jaunais laiks», pēc satiksmes ministra teiktā, atbalsta Tieslietu ministrijas nostāju, ka auto aizturēšana un iespējamā konfiskācija būtu cilvēktiesību pārkāpums. Taču LPP uzskata, ka līdzcilvēku tiesības tiek pārkāptas, sēžoties alkohola reibumā pie stūres un apdraudot citus cilvēkus.

Satiksmes ministrs pauda cerību, ka Saeima grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Krimināllikumā, kas paredz bargākus sodus autovadītājiem, pieņems pēc iespējas ātrāk. Ja tas neizdotos līdz Saeimas brīvdienām, vasarā būtu jāorganizē Saeimas ārkārtas sēdes, jo satiksmes ministrs uzskata, ka šie grozījumi ir obligāti vajadzīgi.

ZZS pirmdien paziņoja, ka gatavojas iesniegt Saeimā grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Krimināllikumā, tādējādi paredzot piemērot lielākus sodus autovadītājiem, kuri pie stūres sēdušies alkohola reibumā, kā arī tiem vadītājiem, kas vada transporta līdzekli bez vadītāja apliecības, ja tā likumā noteiktā kārtībā nav iegūta vai ir atņemta.

ZZS deputāti uzskata, ka situācija uz Latvijas ceļiem ir kritiska, tā neuzlabojas un joprojām iet bojā daudz cilvēku. Pērn uz ceļiem dzīvību zaudēja 516 cilvēki, bet vairāk nekā seši tūkstoši guva ievainojumus. Arī šogad statistika nav labāka, ZZS norāda un piebilst, ka smagos satiksmes negadījumus galvenokārt izraisa dzēruši autovadītāji, kā arī tie, kas brauc bez tiesībām. Tāpēc ZZS uzskata, ka likumi jāpapildina ar daudz bargākiem sodiem tieši šādiem autovadītājiem.

Būtiskākie plānotie grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir iespēja konfiscēt transporta līdzekli un piemērot piespiedu darbu, ja tā vadītājs sēdies pie stūres alkohola reibumā vai bez transporta līdzekļa vadīšanas atļaujas. Paredzēts palielināt arī nesamērīgi mazos sodus par ātruma pārsniegšanu, tostarp piemērojot transporta līdzekļa vadīšanas apliecības atņemšanu uz vairākiem gadiem, kā arī bargāk vērsties pret tiem, kas vada transporta līdzekli laikā, kad jau atņemta vadītāja apliecība.

Savukārt grozījumi Krimināllikumā vajadzīgi, lai sods par kriminālpārkāpumu nebūtu mazāks kā sods par administratīvo pārkāpumu. Likumprojektā paredzēts, ka kriminālsodāms būs tāds vadītājs, kurš atteiksies no asiņu pārbaudes alkohola un narkotisko vielu koncentrācijas noteikšanai, ja tas izdarīts atkārtoti gada laikā. Tādējādi šādiem autovadītājiem vairs nebūs iespējams izvairīties no kriminālatbildības, kā to paredz šā brīža likumu nepilnības.