Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izraēlas industriālās spiegošanas skandāls varētu skart arī Eiropu

«Trojas zirga» vīruss, kurš tika lietots vadošo Izraēlas kompāniju izspiegošanai, izmantots arī «vadošu, labi pazīstamu starptautisko» firmu izspiegošanai, pirmdien vēsta laikraksts «Jerusalem Post».

Atsaucoties uz «izmeklēšanā iesaistītām augsta ranga policijas amatpersonām», avīze raksta, ka policijai ir liecības, kas saista rūpnieciskās spiegošanas skandālu Izraēlā ar citiem līdzīgiem gadījumiem Eiropā. Tomēr policija atsakās atklāt ārvalstu kompānijas, sakot, ka tās vēl jāinformē par faktu, ka tikušas izspiegotas.

Kā jau ziņots, Izraēlā izcēlies plašākais rūpnieciskās spiegošanas skandāls valsts vēsturē, kad policija svētdien paziņoja par 11 privātdetektīvu arestēšanu, kuri apsūdzēti par spiegošanas programmu instalēšanu lielu kompāniju datorsistēmās, lai zagtu slepenu informāciju.

Izraēlas plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka izmeklēšana arī novedusi pie vairāku kompāniju izpilddirektoru aresta, kuri noalgojuši detektīvus.

Tiek uzskatīts, ka no spiegošanas labumus guvušas tādas kompānijas kā Izraēlas satelīttelevīzijas operators «YES», mobilo telefonu sakaru pakalpojumu sniedzēji «Pelephone» un «Cellcom», automašīnu importētājs un minerālūdens izplatīšanas kompānija.

Pirmdien policija pārbaudīja divu biznesa laikrakstu datorus, jo pastāvēja bažas, ka arī tajos instalēti vīrusi.

Policijas izmeklēšana ar segvārdu «zirgu skriešanās sacīkstes» tika sākta pagājušajā novembrī, kad pazīstams Izraēlas rakstnieks sūdzējās, ka internetā parādījušās viņa jaunākā romāna daļas, lai gan romāns vēl nebija publicēts. Policija pārbaudīja viņa datoru un atklāja, ka tas inficēts ar «Trojas zirga» vīrusu, kurš hakerim dod pilnīgu kontroli pār datoru un pieeju visiem failiem.

Izmeklēšana noveda pie rakstnieka bijušā znota — Londonā dzīvojoša datorspeciālista Maikla Hephrati. Viņš tika arestēts pagājušajā nedēļā un gaida izdošanu. Policija pēc tam atklāja, ka rakstnieka bijušais znots izstrādājis vīrusu trim valsts lielākajiem privātdetektīvu birojiem, kuri to izmantoja, lai zagtu informāciju no valsts vadošajām kompānijām.

Policijai ir aizdomas, ka vīruss bija paslēpts dažādām kompānijām nosūtītajos reklāmas kompaktdiskos un bez lietotāja ziņas sevi iekopēja sistēmā. Privātdetektīvi arī dažādām kompānijām nosūtījuši e-pasta vēstules, kurām bija pievienots šis vīruss.

Tā kā Hephrati radītais vīruss ir unikāls, to nespēja atklāt antivīrusu programmas.