Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Katra sieviete var izsargāties no nevēlamas grūtniecības 

Abortu skaits Latvijā joprojām ir liels: aptuveni 700 abortu uz 1000 dzemdībām. Tomēr jau vairākus gadus tam ir tendence samazināties.

«Mēs varam cerēt, ka tā turpināsies, vēl jo vairāk tāpēc, ka saskaņā ar statistikas datiem kontraceptīvo līdzekļu pielietojums Latvijā pieaug,» stāsta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone.

Lielākoties tas ir iedzīvotāju izglītības līmeņa celšanās nopelns. Sabiedrībā atklātāka ir kļuvusi saruna par šo tēmu, vairāk informācijas parādās medijos, notiek zāļu ražotāju un sabiedrisko organizāciju rīkotas akcijas. Tomēr vislielāko darbu sieviešu izglītošanā veic ginekologi un ģimenes ārsti, pie kuriem pacientes vēršas ar ģimenes plānošanu saistīto jautājumu risināšanai.

Jāzina kopš bērnības

Par kontracepciju ar bērniem jāsāk runāt jau no mazotnes. Tas nenozīmē, ka ikvienai pusaudzei tūlīt jāizraksta pretapaugļošanās līdzekļi. Vienkārši meitenēm ir jāzina, ka no grūtniecības iespējams izsargāties un ka to vajag darīt. Jo nereti ir tā, ka jauniete sāk dzimumdzīvi jau diezgan agri, padsmitnieces vecumā, un drīz vien iestājas negribēta grūtniecība, reizēm pat pirmā dzimumakta laikā. Ja meitenes organisms nav piemērots augļa iznēsāšanai, tad ir dilemma — pārtraukt grūtniecību vai to saglabāt, bet jebkura pārtraukta grūtniecība draud ne tikai ar fiziskām sekām, bet arī ļoti smagu psiholoģisku traumu, kas var iespaidot tālāko reproduktīvo funkciju. Tāpēc par kontracepciju ir jārunā, turklāt daudz vairāk, nekā mēs to darām pašlaik. Arī ar zēniem jāpārspriež šīs lietas, lai viņiem veidotos izpratne par ģimenes plānošanu un vīrieša līdzatbildību tajā. To neizdosies panākt, ja puisim no mazotnes nebūs ieaudzināta cieņa pret sievieti — savu māti, māsu.

Mammas var paļauties

Kad pusaudzei kļūst aktuāls jautājums par kontracepciju, mātei nav obligāti jādodas meitai līdzi pie ginekologa. Reizēm saruna bez mammas klātbūtnes sokas labāk. Žēl, ka pašlaik ir nedaudz pamesta novārtā ideja par jauniešu veselības centriem, kur viņi varētu iegūt visu nepieciešamo informāciju par dzimumdzīvi un saņemt bezmaksas kontraceptīvos līdzekļus.

Mātes var būt drošas, ka ārsti ieteiks meitām viņu organismam piemērotus saudzējošus kontraceptīvos līdzekļus, kuru efekts ir atgriezenisks. Pusaudzēm parasti vēl nav pastāvīga dzimumpartnera, tāpēc piemērotāka ir lokālā kontracepcija — makstī ievadāmi līdzekļi (barjermetodes, spermicīdi) vai vīriešu prezervatīvi.

Aborti pamazām atkāpjas pagātnē

Kā zināms, padomju laikā aborts bija galvenā ģimenes plānošanas metode, jo kontracepcija bija maz pieejama, bet informācija par to — nepilnīga. Preparātiem, kurus varēja dabūt, jo sevišķi hormonālajiem pretapaugļošanās līdzekļiem, bija diezgan izteikti blakusefekti, sievietes bieži tos neizvēlējās. Arī zināšanas par ģimenes plānošanu bija nepietiekošas, tāpēc radās nevēlamas grūtniecības un ilgus gadu desmitus Latvijā, tāpat kā visā PSRS, abortu skaits pārsniedza dzemdību skaitu.

Šie rādītāji attīstīto pasaules valstu mediķu skatījumā bija šokējoši. Kā jau minēts, situācija pamazām uzlabojas. «Protams, priecē, ka arvien vairāk jaunu cilvēku vēl pirms dzimumattiecību sākšanas nāk konsultēties pie ginekologa tieši ar šādu domu — kā izvairīties no negribētas grūtniecības,» saka Maira Jansone, «tomēr joprojām ir sievietes, gan pavisam jaunas, gan jau brieduma gados, kurām šāda grūtniecība ir iestājusies. Viņas bērniņu šobrīd nevēlas, ir psiholoģiski nomāktas un ļoti pārdzīvo, ja nākas izšķirties par grūtniecības pārtraukšanu. Mūsu visu pienākums ir rūpēties, lai šādu sieviešu būtu pēc iespējas mazāk.»

Vēl viena Latvijā aktuāla problēma ir tā, ka valsts nekompensē kontraceptīvo līdzekļu iegādi. Kaimiņvalstī Igaunijā tie vismaz daļēji tiek finansēti. Sevišķi sāpīgs šis jautājums ir maznodrošinātām ģimenēm ar bērniem, jo liela daļa no mūsdienīgajiem kontraceptīviem ir dārgi.

Izvēle ir pašas ziņā

Pretapaugļošanās līdzekļu daudzveidība ir ļoti liela. Daļai sieviešu, kuras jau ir dzemdējušas un kurām nav riska faktoru, ārsts var piedāvāt plašu kontraceptīvo līdzekļu klāstu, citām — pavisam šauru, bet nav tādas sievietes, kurai nebūtu iespējams atrast piemērotu variantu. Tiek radīti arvien jauni un sievietes organismam fizioloģiski arvien piemērotāki līdzekļi.

Ārsta pienākums ir sniegt visu iespējamo informāciju, bet galīgā izvēle paliek pašas sievietes ziņā. Protams, ideālā gadījumā šo izvēli sieviete mpārrunā ar savu partneri.

Intrauterīnie pretapaugļošanās līdzekļi ir piemēroti tām sievietēm, kurām vajadzīga stabila, ilgstoša kontracepcija un kurām ir pastāvīgs dzimumpartneris. Var izvēlēties dzemdes spirāli vai intrauterīno hormonālo sistēmu, kas darbojas ne tikai kā mehāniska, bet arī hormonāla aizsardzība pret nevēlamu grūtniecību. Gadījumos, kad pastāvīga partnera nav, aktuāls kļūst jautājums par izsargāšanos no seksuāli transmisīvām slimībām, un tad spirāle nav pareizā izvēle. Ievadot spirāli, ārstam sieviete stingri jābrīdina, ka spirāle ievadīta tikai uz noteiktu laiku, parasti līdz 5 gadiem, pēc šā termiņa beigām tā jāizņem un vai nu jāievada jauna, vai arī jāizvēlas cita kontracepcijas metode. Tām, kuras aizmirst spirāli, bieži attīstās nopietnas komplikācijas — dzimumorgānu iekaisumi, pat sastrutojumi, kad nepieciešama operācija un ilgstoša ārstēšanās slimnīcā.

Arvien biežāk sievietes, kuras nākamo bērniņu plāno tikai pēc ilgāka laika un grib stabilu aizsardzību, izvēlas intrauterīno kontraceptīvo sistēmu, kas satur hormonu — gestagēnu (levonorgestrelu). Intrauterīno sistēmu var ievadīt arī barojošām māmiņām.

Hormonālā perorālā kontracepcija (pretapaugļošanās tabletes) ir visplašākā kontraceptīvo līdzekļu daļa ar variablu hormonu sastāvu, kas jāpiemeklē katrai sievietei individuāli. Nav konkrētu priekšrakstu, pēc kādiem kritērijiem tos nozīmēt, nekādas specifiskas hormonu analīzes pirms tam netiek veiktas, jo tās nepalīdzētu noskaidrot, kā tai vai citai pacientei šie preparāti būs piemēroti. Kā katram medikamentam, arī hormonālajiem kontraceptīvajiem preparātiem ir savas kontrindikācijas un blakusefekti. Piemēram, tie nederēs, ja sieviete smēķē 10 un vairāk cigarešu dienā, ja viņai ir vēnu tromboze vai bijusi tromboembolija, ja ir izteikta vēnu varikoze, aknu,onkoloģiskas slimības.

Ārsta pieeja preparātu izvēlei ir jābūt ļoti rūpīgai, pacientei sīki jāizskaidro visi iespējamie lietošanas plusi un mīnusi. «Ja sieviete izvēlas hormonālo kontracepciju, es parasti to izrakstu uz trim mēnešiem, jo tik ilgā laikā parādās arī nevēlamie blakusefekti, paciente it kā pierod pie šiem preparātiem, un mēs redzam, kā organisms tos pacieš,» stāsta M. Jansone. «Tad mēs izrunājam, vai šo preparātu vajag nomainīt pret citu. Ja pacientei neder viens kontraceptīvais līdzeklis, tas nenozīmē, ka neder arī cits. Ir gadījies, ka optimālo variantu atrodam ar piekto reizi. Daudz kas atkarīgs no sievietes attieksmes: tās pašas blakusparādības viena neuztver kā īpašu traucēkli, kamēr citai tās šķiet nepieņemamas. Izplatītākās blaknes ir: viegli asiņaini izdalījumi cikla vidū vai pirms menstruācijām, stiprs krūšu piebriedums, galvassāpes, slikta dūša, retos gadījumos arī svara pieaugums. Ja pacienti kaut kas satrauc vai neapmierina — kāpēc gan nepadomāt par preparāta nomaiņu.»

Hormonālie kontraceptīvie plāksteri ir laba izvēle tām sievietēm, kuras nevēlas dzert tabletes, baidās, ka to aizmirsīs. Plākstera lietošana ir ļoti vienkārša: to pielipina tīrai, sausai un gludai ādai un atstāj uz vienu nedēļu. Menstruālā cikla laikā notiek secīga trīs šādu plāksteru nomaiņa, ceturtajā nedēļā (bez plākstera) notiek menstruācijas. Pozitīvais — par kontracepciju jāatceras tikai 3 reizes mēnesī, nevis katru dienu.

Kontraceptīvais vaginālais riņķis tiek ievadīts makstī un paliek tur trīs nedēļas, nodrošinot pietiekamu darbīgās vielas līmeni asinīs.

Spermicīdi ir vielas, kas iznīcina spermatozoīdus. Šos līdzekļus ievada makstī zināmu laiku pirms dzimumakta. Daļēji pasargā arī no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām. Tos nevar izmantot vienīgi tad, ja ir alerģija pret kādu no sastāvdaļām vai pastiprināta maksts jutība. Ir pāri, kuri sāk lietot spermicīdus pēcdzemdību kontracepcijai un tā arī turpina, dažiem turpretī nepatīk to putojošais efekts.

Prezervatīvi, kuri cilvēkiem labi pazīstami, un maksts diafragmas, kas pagaidām nav tik izplatītas, pasargā gan no nevēlamas grūtniecības, gan no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām.

Izmantot kontracepciju — tas ir moderni

Ar šādu domu Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un portāls [s:7690] pirmo reizi Latvijā jūniju izsludinājuši par kontracepcijas mēnesi. Tājā tiks izdota avīze Kontracepcijas vēstis nr. 1, ko izplatīs visā Latvijā, kā arī notiks dažādi pasākumi, konkursi un aktivitātes. Kontracepcijas mēneša mērķis — atklāti runāt par kontracepciju un tādējādi popularizēt sabiedrībā tās lietošanu, kā arī veicināt pozitīvu attieksmi pret modernām ģimenes plānošanas metodēm.