Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Palīdzēs masāža 

Sadzīvē masāžas jēdzienu lietojam visai brīvi. Šajā vārdā neapdomīgi nosaucam muguras pabraucīšanu, acu berzēšanu vai matu sukāšanu. Taču masāža ir ārstniecības metode ar stingri noteiktiem likumiem. Ja grib, lai tā palīdzētu, jādodas pie kvalificētiem mediķiem ar attiecīgu izglītību un sertifikātu.

Šoreiz būs runa par klasisko masāžu, kas ir visplašāk lietotā metode. Par to pastāstīja veselības centra «Audemus» fizioterapeite Laura Zitāne.

Reiz draudēja sārts

Jau Hipokrata laikos masāžu izmantoja kā ārstēšanas metodi, bet toreiz tam vēl nebija nekāda fizioloģiska pamatojuma, cilvēki vienkārši juta, ka tas palīdz. Viduslaikos Eiropā interese par masāžu atdzima. Taču cilvēki bija samērā tumsonīgi un nesaprata, ka ārstnieciskais spēks slēpjas masāžas tehnikā, nevis burvestībās, ko veic ar rokām, tāpēc par masēšanu pat draudēja sods, sadedzinot uz sārta. Kopš 19. gadsimta masāžu sāka izmantot arvien plašāk un notika arī pirmie lielākie pētījumi par to.

Tehnikas izraugās individuāli

Klasiskajā masāžā ir četras galvenās tehnikas: glaudīšana, vibrācija, mīcīšana, berzēšana. Tās tiek lietotas noteiktā secībā. Katrai tehnikai ir arī dažādi palīgpaņēmieni. Izvēloties masāžas tehniku, ikvienu pacientu izvērtē individuāli, ņemot vērā viņa miesasbūvi, psiholoģiskās īpatnības un veselību. Fizioterapeits veic apskati: palpē audus, novērtē muskuļu un ādas stāvokli, tāpat arī izjautā par veselības problēmām, lai izlemtu, vai cilvēku drīkst masēt un kādus paņēmienus izmantot. Visefektīvākā ārstēšana ir tad, ja kompleksā iekļauj masāžu, ārstniecisko vingrošanu un fizikālo terapiju.

Atbrīvo no spriedzes

Uz masāžu ierodas ne tikai cilvēki ar veselības problēmām, bet arī tie, kuri ir stresa pārņemti un saspringti. Tā ir raksturīga mūsdienu ķibele, kas sevišķi izteikta sēdoša darba darītājiem. Reizēm muguras trapecmuskuļus pat mēdz dēvēt par stresa muskuļiem. Masāžas pozitīvais efekts vispirms jau ir psiholoģiska relaksācija. Kad cilvēks atslābinās, atbrīvojas arī muskuļi. Masāža mazina muskuļu sasprindzinājumu, uzlabo perifēro asinsriti; vietā, kas tiek masēta, uzlabojas mikrocirkulācija, šūnās notiek labāka barošanās un kaitīgo vielu izvade, masāža palīdz muskuļiem aktīvāk funkcionēt un sarauties, saņemt labāku inervāciju, nomierinās centrālā nervu sistēma.

Palīdz ārstēties un atlabt

Ja pēc traumas ir zaudēta kāda nervu funkcija, tad masāža palīdz ātrāk reģenerēties nervu šķiedrām. Rētaudi, kas izveidojušies pēc operācijas, pēc masāžas kļūst kustīgāki un mīkstāki. Ja ir tūska, masāža palīdz uzsūkties eksudātam (iekaisuma gaitā audos uzkrājies šķidrums). Kad lokāli kādā ķermeņa daļā uzlabojas asinsrite, arī sirds saņem vairāk skābekļa. Masāža arī palielina starpību starp diastolisko un sistolisko spiedienu, līdz ar to cilvēkam ir labāka pašsajūta un paātrinās asinsrite kopējā asinsrites lokā. Ja bijuši ekstremitāšu lūzumi, var izveidoties kontraktūra — locītavas kustīguma ierobežojums, piemēram, pacients nevar atliekt taisnu roku vai kāju. Ar masāžu palīdzību audi tiek mīkstināti, kļūst elastīgāki, un līdz ar to ir vieglāk strādāt tālāk — ar pasīvām kustībām. Masējot var normalizēt muskuļu tonusu, to paaugstināt vai pazemināt.

Nedrīkst masēt onkoloģiskus slimniekus, cilvēkus, kam ir nopietnas ādas problēmas, sastrutojumi, osteomielīts (kaula smadzeņu iekaisums), sifiliss, iekšēja asiņošana, ļoti augsts asinsspiediens, infekcijas slimības, paaugstināta temperatūra.

Izmantojot masāžu slimību ārstēšanai, ir jāizvērtē, vai slimība ir akūtā vai hroniskā stadijā. Parasti akūtā stadijā izvēlas vieglāku masāžu, bet hroniskā — nedaudz spēcīgāku. Dažkārt, piemēram, reimatoīdā artrīta gadījumā, akūtā stadijā masāžu neveic, bet remisijas fāzē var droši to darīt. Osteoporozes slimniekiem masāža ir iespējama, taču rūpīgi jāizvērtē, cik lieli ir slimības izraisītie bojājumi, kāds ir kaulu blīvums. Te nav vēlami stipri uzspiedieni, bet maiga masāža ir lietderīga, jo uzlabo pašsajūtu un stiprina imunitāti.

Arī katrs pacients, kuram ir muguras problēmas, jāizvērtē individuāli. Tā kā šādiem cilvēkiem muskuļi parasti ir saspringti, tas padara problēmu vēl lielāku, un veidojas it kā apburtais loks. Muskuļu atbrīvošana, asinsrites, vielmaiņas un mikrocirkulācijas uzlabošanās nāk par labu.

Manuālā limfodrenējošā masāža

Runājot par limfodrenējošo masāžu, daudziem vispirms nāk prātā skaistumkopšana, cīņa ar celulītu un liekajiem taukiem. Šī masāža aktivizē limfas plūsmu, bet pati par sevi neatbrīvo ne no celulīta, ne taukiem, tāpēc kosmētiskajos salonos pirms tās veic ietīšanas un citas procedūras, lietojot dažādus preparātus. Bet fizioterapeiti manuālo limfodrenējošo masāžu izmanto ārstnieciskos nolūkos, lai uzlabotu limfas atteci, aizvadītu lieko šķidrumu. Tā palīdz gan cilvēkiem, kuriem darbdienas beigās pietūkst kājas, gan tiem, kam veidojas limfostāzes vēnu, nevis sirds problēmu dēļ. Manuālo limfodrenējošo masāžu plaši izmanto gadījumos, kad jāmazina tūska, kas radusies pēc traumām vai operācijām.

Masāža un vingrošana

Masāžu nereti mēdz saukt par pasīvo vingrošanu. Tomēr tās viena otru neaizstāj. Masāža palīdz konkrētajā brīdī, un labais efekts ir jūtams vēl kādu laiku pēc tam, bet vēlāk, ja cilvēks nemaina mazkustīgo dzīvesveidu, problēmas mēdz atgriezties. Vislabāko rezultātu var sasniegt, ja kompleksi izmanto gan masāžu, gan vingrošanu. Pat gulošiem slimniekiem savu iespēju robežās ir jāvingro, jāveic elpošanas vingrinājumi un citi, ko vislabāk var ieteikt profesionāls fizioterapeits. (Tiešām ir ļoti svarīgi, lai šādi pacienti vispirms konsultētos ar ārstu, nevis paši pēc sava prāta izlemtu jautājumu par masiera aicināšanu un vingrinājumiem.)

Taktilā masāža

Šis masāžas veids, kas salīdzinoši nesen radīts Zviedrijā, ir ļoti patīkams, tā ir ķermeņa masāža tikai ar glāstiem. Glāstu iedarbībā organismā notiek procesi, kuru iedarbībā izdalās dabīgie opiāti, cilvēks lieliski atbrīvojas un pēc masāžas pieceļas gandrīz vai apgarots. Arī mazus bērniņus taču mēdz glāstīt, lai viņi nomierinātos un justos labi. Lai veiktu taktilo masāžu, ir jāiemācās nepārkāpt to smalko robežu, aiz kuras glāsti tiek uztverti personiski. Zviedrijā šo masāžas veidu plaši izmanto invalīdiem un gados veciem cilvēkiem. Taktilā masāža palīdz arī autiskiem bērniem, kuri pamazām pierod pie roku pieskāriena un sāk atvērties apkārtējai videi. Pētījumos arī noskaidrots, ka cilvēkiem ar noslieci uz pašnāvību pēc šīs masāžas mazinās suicidālās tieksmes. Taktilajai masāžai praktiski nav kontrindikāciju, to var izmantot arī grūtnieces, reimatoīdā artrīta pacienti u. c.

Kā ar pašmasāžu?

Nevienam cilvēkam nenāk par ļaunu apgūt vienkāršus masāžas paņēmienus, taču pieredze rāda, ka reti kuram pietiek pacietības tos regulāri likt lietā. Turklāt pašdarbība ne vienmēr ir vēlama. Piemēram, mazu bērniņu mamma var lieku reizi paglāstīt un samīļot, bet masāžu labāk tomēr uzticēt profesionāliem mediķiem, jo tai vajadzīgas speciālas zināšanas un iemaņas.

Meklējiet saderību

Daudziem šķiet, ka tas pieder pie lietas, ja sākumā masāža nepatīk, gan jau pēc tam pieradīs. «Ja cilvēks vienreiz aiziet uz masāžu un viņam nepatīk vai nu pati masāža, vai cilvēks, kurš masē, tad es ieteiktu otrreiz vairs uz turieni neiet,» saka Laura Zitāne. «Parasti pirmajai masāžai ir jābūt vieglākai, saudzīgākai, lai pacients neaiziet mājās samocīts. Pēc tam pakāpeniski var sākt masēt stiprāk. Starp ārstu un pacientu vajadzīga uzticēšanās un saderība. Ja cilvēks psiholoģiski neatbrīvojas un neļaujas masāžai, arī galarezultāts nebūs labs.»

Der zināt

  • Pirms masāžas vajadzīga ārsta apskate, lai noskaidrotu, vai cilvēkam nav veselības problēmu, kuru dēļ masēt nedrīkst.
  • Ieteicams iet pie tāda masāžas speciālista, kuram tu uzticies, spēj atbrīvoties un ļauties masāžai.
  • Lai veiktu masāžu bērniem, nepieciešamas speciālas zināšanas. Māmiņa pati var mazuli vienkārši biežāk glāstīt un apmīļot.
  • Jāatceras, ka masāža neaizstāj vingrošanu.