Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Problēma — sausums mutē

No sausuma mutē cieš ne tikai kaismīgi oratori pēc svarīgas uzrunas. Pētījumi liecina, ka par šo nepatīkamo sajūtu sūdzas vidēji katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs. Zinātniski to dēvē par kserostomiju, un, kā atzīst Rīgas Stradiņa universitātes Terapeitiskās stomatoloģijas katedras asociētā profesore Anda Brinkmane, tā ir tikai aisberga redzamā daļa.

Kas ir siekalas?

Siekalu sastāvā ir aptuveni 99% ūdens, un tās pastāvīgi apskalo zobus un muti. Vesels cilvēks dienā izdala vairāk nekā 500 ml siekalu. Garšas un košļāšanas refleksu stimulācijas gadījumā šis daudzums ievērojami pieaug.

Siekalas kontrolē mutes dobuma vidi, uzturot tajā vajadzīgo pH līmeni. Ja tas kļūst zemāks par pH 5,5, sākas zobu bojāšanās, jo šādā vidē zobu emalja demineralizējas — zaudē minerālvielas. Rezultātā kserostomija izraisa zobu pastiprinātu bojāšanos. Tādēļ jāatceras, ka siekalas ir mutes dobuma svarīgākais dabiskās aizsardzības faktors cīņā pret kariesu.

Siekalu funkcijas:

  • apskalo un tīra mutes dobumu;
  • palīdz izskalot ēdiena paliekas no grūti aizsniedzamām zobu starpām;
  • mutē neitralizē skābes, ko veido baktērijas;
  • atvieglo barības norīšanu;
  • piedalās runas funkcijā;
  • palīdz garšas uztveršanā;
  • kalcijs, fosfors, fluors, ko satur siekalas, veicina remineralizāciju un aizkavē demineralizāciju;
  • mehāniski, ķīmiski un fermentatīvi apstrādā barību.


Kserostomijas pazīmes

Kserostomija var izpausties, sākot ar īslaicīgu samazinātu siekalu daudzuma izdalīšanos līdz pat pastāvīgai siekalu daudzuma nepietiekamībai mutes dobumā. Pacienti parasti sūdzas par sausuma sajūtu mutē tajā gadījumā, kad siekalu daudzums samazinās vidēji uz pusi no normas (0,3 ml/min). Parādās tādi simptomi kā pastiprināta kariesa veidošanās, īpaši zobu kakliņu rajonā un atsegto zobu sakņu rajonā, mēle paliek sausa, spīdīga, sāk plaisāt, mutes gļotāda kļūst bāla, plāna un zaudē dabisko nokrāsu, mutes dobuma apskates laikā mediķa instrumenti pielīp mutes dobuma mīkstajiem audiem. Sāk attīstīties arī mutes dobuma sēnīšu infekcijas, parādās dedzināšanas sajūta mutē un slikta elpa, ko sauc par halitozi.

Siekalu izdalīšanos samazina traucēta asins pieplūde siekalu dziedzeriem, kā arī to stimulācijas traucējumi. Ilgstoša samazināta siekalu izdalīšanās apgrūtina košļāšanu un rīšanu, palielinās arī uzņēmība pret infekcijām, mutē veidojas čūlas. Tas rada fizisku un psiholoģisku diskomfortu.

Mutes sausums kā simptoms

Īslaicīgu kserostomiju var izraisīt organisma dehidratācija, uzbudinājums, stress un akūtas iekaisuma slimības, piemēram, epidēmiskais parotīts. Tā var arī norādīt uz nopietnākām saslimšanām: reimatismu, diabētu, neiroloģiskās sistēmas traucējumiem, piemēram, Parkinsona slimību. Kserostomija var būt arī simptoms imūnsistēmas disfunkcijas gadījumā, kad pacients inficējies ar HIV/AIDS. Onkoloģiskajiem pacientiem šī slimība parādās pēc staru terapijas.

Taču daudz biežāk kserostomiju izraisa dažādu medikamentu lietošana. No ikdienā biežāk lietotajiem medikamentiem aptuveni 400 var radīt sausuma sajūtu mutes dobumā un pavājināt siekalu dziedzeru funkciju: tie ir pretsāpju līdzekļi, antihistamīni, medikamenti pret paaugstinātu asinsspiedienu, antidepresanti, nomierinošie, kā arī apetīti nomācošie līdzekļi.

Svarīga profilakse

Kserostomijas profilaksē svarīgi nodrošināt siekalu aizstājēju, kā arī jālieto līdzekļi, kas stimulē siekalu izdalīšanos. Pacientiem ar vāju vai nepietiekamu siekalu dziedzeru darbību nepieciešami siekalu dziedzeru darbības aizstājēji. Savukārt pacientiem ar vidēju siekalu dziedzeru aktivitāti siekalu izdalīšanos veicinās gremošanas darbības stimulanti.

Daudzu pētījumu rezultāti ir pierādījuši, ka arī košļājamās gumijas košļāšana kserostomijas gadījumā veicina aptuveni septiņas reizes aktīvāku siekalu izdalīšanos. Rezultātā mazinās nepatīkamie simptomi un tiek nodrošināta aizsardzība pret iespējamām klīniskām komplikācijām.

Maina arī siekalu sastāvu

Par efektīvu līdzekli kserostomijas profilaksē speciālisti atzinuši cukuru nesaturošas košļājamās gumijas košļāšanu. Tā ieteicama intensīvas medikamentu lietošanas laikā, turklāt gumijas košļāšana mazina iespējamo zobu kariesa attīstību — īpaši pēc ēdienreizēm vai uzkodām, kad nav iespējams iztīrīt zobus.

Ar kserostomiju saistītas ilgstošas problēmas un komplikācijas novērsīs agrīna simptomu diagnoze, pacienta informētība par iespējamiem zobu bojājumiem un regulāri zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumi. Pētījumos pierādīts, ka, lietojot košļājamo gumiju bez cukura, izdalīto siekalu daudzums pārsniedz parasto daudzumu pat desmitkārtīgi. Turklāt mainās arī siekalu sastāvs, kas rada vēl efektīvāku aizsardzību pret zobu bojājumiem — košļājamās gumijas košļāšana 20 minūtes pēc ēšanas vai dzeršanas palielina bikarbonāta daudzumu siekalās, šī viela palīdz neitralizēt zobu aplikumā esošo skābi.

Bikarbonāta labā slava

Siekalu daudzums, kas tiek stimulēts, košļājot košļājamo gumiju bez cukura, ir bagāts ar zobiem nepieciešamajām minerālvielām — kalciju, fosfātiem, fliorīdiem. Palielināta siekalu plūsma aizkavē demineralizāciju un paaugstina remineralizāciju. Novērots, ka košļājamās gumijas bez cukura košļāšana pēc ēdienreizēm un uzkodām samazina zobu bojāšanos par 40%.  Stimulētas siekalas ir piesātinātas ar bikarbonātu un minerālus atjaunojošiem joniem.

Bikarbonāts savukārt paaugstina siekalu pH līmeni, neitralizējot pārtikas skābju un baktēriju izraisītajā ogļhidrātu rūgšanas procesā radušos skābju ietekmi. Stimulētās siekalās ir augstāka minerālus atjaunojošo jonu koncentrācija, tādēļ tās efektīvāk iedarbojas kā bojāto emaljas kristālu minerālu atjaunotājs. Normāla pH līmeņa atjaunošanos stimulē arī siera un zemesriekstu ēšana. Tomēr šie produkti nesamazina kariesa veidošanos, un to lietošana var novest arī pie pārlieku liela tauku patēriņa.