Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Francijas prezidents pieņēmis premjerministra demisiju

Francijas prezidents Žaks Širaks otrdien pieņēmis premjerministra Žana Pjēra Rafarēna demisiju un par jauno premjeru izvirzījis iekšlietu ministru Dominiku de Vilepēnu, paziņoja Širaka birojs.

Rafarēns demisiju iesniedza otrdienas rītā sakarā ar Eiropas Savienības (ES) Konstitūcijas noraidījumu svētdien notikušajā referendumā.

Francijas prezidents jau pirmdien izteicās, ka Francijas valdībā gaidāmas pārmaiņās.

Jau ziņots, ka Francijas iedzīvotāji svētdien referendumā noraidīja ES Konstitūciju. Pret to nobalsoja aptuveni 55% vēlētāju, bet par — 45%.

Tiek uzskatīts, ka daudzi vēlētāji izmantoja referendumu, lai sodītu Francijas valdību par ekonomiskajām problēmām un lielo bezdarbu.

Tajā pašā laikā Širaks noraidījis dažu ES Konstitūcijas pretinieku aicinājumus atkāpties viņam pašam pēc referendumā ciestās sakāves.

Premjera amatam izvirzītais de Vilepēns pasaulei pazīstams kā viens no inteliģentākajiem un mērenākajiem iebildumu paudējiem Francijas izvērstajā kampaņā pret ASV vadīto iebrukumu Irākā. Bijušā ārlietu ministra aristokrātiskais profils, no vienas puses, kļuva par saspringtās pirmskara gaisotnes simbolu, taču, no otras puses, viņš spēja piešķirt Širaka pretkara vēstījumam daiļrunību un stilu.

Šie daži mēneši de Vilepēnam un Širakam kļuva par viņu zvaigžņu stundu, un, iespējams, viens no iemesliem, kāpēc Francijas prezidents par Rafarēna sekotāju izvēlējās tieši viņu, ir vēlme atgūt šo pagājušo laiku spožumu.

Otrs iemesls noteikti ir sagatavot de Vilepēnu kā prezidentūras pārņēmēju 2007. gadā. Šajā ziņā prezidenta izvēle ir nepārprotams izaicinājums bijušajam iekšlietu un finanšu ministram Nikolā Sarkozī, kas vada paša Širaka valdošo partiju — Tautas kustības savienību (UMP) — un kas atklāti paudis vēlmi kandidēt uz valsts galvas amatu.

De Vilepēns arī nav slēpis šādas ambīcijas.

Iespējams, pēc smagās sakāves svētdienas referendumā Širaks vienkārši vēlas radīt savai valdībai draudzīgāku un mazāk uzbrūkošu tēlu, kas to atšķirtu no Sarkozī vai Rafarēna vadīta kabineta. Neviens no abiem pēdējiem atšķirībā no de Vilepēna nav pazīstams un lasīts dzejnieks, un, domājams, viņi nespēj sarkstīt 823 lapaspuses biezu dzejas enciklopēdiju, kā to jau izdarījis nākamais premjerministrs.

Akcentēšanas vērts ir fakts, ka 51 gadu vecais de Vilepēns, kas dzimis Marokas galvaspilsētā Rabātā, dod priekšroku tā sauktajiem jūtu dzejniekiem, piemēram, Arturam Rembo un Šarlam Bodlēram. «Es mīlu dzejniekus, kuri raksta tumšos [toņos], jo gaisma nogalina,» savulaik izteicies nākamais Francijas valdības vadītājs.

Iespējams, tie izrādīsies pravietiski vārdi, jo nākamos 22 mēnešus de Vilepēnam būs jācenšas izdzīvot spilgto politisko starmešu gaismā.