Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Organisma attīrīšana — par un pret

Stress, nervozitāte, bezmiegs, slikta oma, pārslodze organismā spēj atstāt neizdzēšamas pēdas, kas vēlāk var radīt virkni veselības problēmu. Ja tomēr no šīm negācijām sevi pasargāt nevaram, tad laiku pa laikam vajadzētu padomāt, kā savu organismu attīrīt, lai ļautu tam funkcionēt pēc dabas dota ritma.

Atslodzes dienas nav badošanās

Organisma attīrīšana nozīmē tā atbrīvošanu no šlakvielām — toksīniem, zarnu traktā uzkrātiem kaitīgiem mikroorganismiem, vienlaikus mazinot cukura un holesterīna līmeni, kā arī uzlabojot cilvēka pašsajūtu un viņa ādas izskatu, apgalvo dermatoveneroloģe Vita Priedīte.

No sārņiem organismu ieteicams attīrīt vismaz divas reizes gadā, bet to var darīt arī biežāk — kaut vai katru nedēļu. Organisma attīrīšanas kūres īpaši ieteicamas pavasara mēnešos, jo ziemā organisms parasti tiek piesārņots visvairāk — ziemā mēs mazāk kustamies (ja vien aktīvi neaizraujamies ar ziemas sporta veidiem), vairāk ēdam (aukstajā gadalaikā parasti ir lielāka apetīte, turklāt garšo sāļāki un piparotāki ēdieni), kā arī tiek pārslimotas vīrusu infekcijas. 

Mēdz teikt: «Cik cilvēku, tik viedokļu.» Tas attiecas arī uz organisma attīrīšanu. Kādam varbūt pietiek ar vienu atslodzes dienu, kurā viņš nomaina savu ēdienkarti, ēdot mazāk un veselīgāk, bet cits ir tik apņēmīgs, ka ķeras klāt pie ikgadējā pavasara gavēņa un savu ēšanas kāri ierobežo ilgstošākā laika posmā.

Organisma attīrīšana nav jāsaprot kā absolūta badošanās, uzņemot vien šķidrumu. Tikpat labi tā var būt arī kāda konkrēta diena, kad var ēst dārzeņiem un augļiem bagātu uzturu, bet neēst citus produktus, vai arī pārtikt tikai no kefīra, jogurta un sulām. Katrā ziņā viegla atslodze noteikti nāks par labu visam organismam, īpaši kuņģim un zarnu traktam, kā arī ādai. Citādi ir ar pilnīgu un absolūtu gavēni, kad netiek lietotas ne olbaltumvielas, ne citi veselībai nepieciešami produkti — tāda atslodze organismam var drīzāk kaitēt, nekā darīt labu. Protams, gavēņa laikā ķermenis jutīsies vieglāk, brīvāk, bet pilnīgi droši var teikt: ilgstoši badojoties un neuzņemot olbaltumvielas, āda un mati kļūst nespodri, nagi — trausli, lūstoši. 

Katram sava recepte

Viena no labākajām pavasara attīrīšanas kūrēm ir sulu dienas. Vienas dienas laikā, protams, organisms savu iekšējo sistēmu neizmainīs, toties, dzerot sulas, tiks atbrīvots kuņģis un zarnu trakts. Uzturā var lietot augļu, bērzu, kā arī dārzeņu sulas. Īpaši efektīva ir tomātu sula, bet bez sāls. Tāpat kā labu atslodzi var izmantot dārzeņus: gurķus, tomātus, zaļos lapu salātus, kāpostus. Vienu dienu var ēst tikai svaigus vai žāvētus augļus, klāt pievienojot plūmes, rozīnes, kas ēdienu padarīs saldāku. Var ēst arī riekstus. Par vērtīgiem tiek uzskatīti arbūzi un melones — tajos ir daudz minerālvielu un vitamīnu.

Notievēt būs grūti

Kādam varbūt šķiet, ka, regulāri organizējot atslodzes dienas, bez problēmām varēs samazināt svaru. Taču patiesībā tas nemaz nav tik viegli. Jā, atslodzes dienās ķermeņa svars var samazināties par 0,5–1,5 kilogramiem, bet šis svara zudums, visticamāk, nebūs pastāvīgs — nemainot ēšanas paradumus un nesākot pievērsties fiziskām aktivitātēm, zaudētais svars ātri vien atgriezīsies.

Atslodzes dienās ļoti svarīgi dzert ūdeni — vismaz 2,5 litrus dienā. Var dzert arī svaigi spiestas augļu sulas, nelielās devās arī melno tēju un kafiju. 

Arī atslodzi ar mēru

Rīkojot organisma atslodzes kūres, ar produktu izvēli jābūt uzmanīgiem tiem, kam ir kuņģa un  zarnu trakta saslimšanas. Kādus produktus atslodzei izvēlēties, vislabāk ieteiks gastroenterologs vai dietologs. Ja, piemēram, kuņģī ir paaugstināts skābes līmenis, nebūtu ieteicams ēst augļus. Bet ja cilvēks atslodzes dienā jūtas slikti — viņam sāp galva, nav enerģijas, tas norāda, ka acīmredzot ar atslodzes kūrēm jāuzmanās un varbūt tās nemaz nav labākais palīgs.

Organismam patīk regularitāte

Cik bieži rīkot atslodzes dienas, katram jāizlemj pašam. Ja to dara reizi nedēļā, tad labāk izvēlēties vienu konkrētu dienu, tādējādi ļaujot organismam jau laikus psiholoģiski sagatavoties. Tiem, kam patīk dūšīgi paēst, un it īpaši brīvdienās, kad galdā tiek celti cepeši, atslodzes dienu būtu vēlams ieplānot pirmdienā, tādā veidā ļaujot organismam pēc gastronomiskās uzdzīves atvilkt elpu.

Ja cilvēks ir akurāts ikdienas ēšanas paradumos un jūtas labi, cenšas ievērot veselīga uztura priekšnoteikumus, atslodzes dienas nav nepieciešams rīkot katru nedēļu — pilnībā pietiks, ja to darīs vienu vai divas reizes mēnesī.

Atslodzes dienas var ieplānot, balstoties uz mēness fāzēm. Par vislabāko diētas laiku tiek uzskatīts pilnmēness. Atslodzi ieteicams sākt 12 stundas pirms vai 12 stundas pēc mēness fāžu maiņas.

Atslodzes kūres spīdzina organismu

Cilvēka spējas reizēm mēdz būt neiedomājamas — lai samazinātu sava ķermeņa svaru, dažs ir ar mieru uzsākt ilgstošu diētu, nedēļām vai pat mēnesi ēst tikai ābolus, griķus vai kartupeļus. Ārste Vita Priedīte atgādina: ja ir vēlme taisīt atslodzes kūres, tad vispirms jābūt drošam, ka veselība to ļauj. Un vēl jāatceras: vienveidīga ēdiena uzņemšanas laikā organisms nesaņem pilnvērtīgu uzturu. Piemēram, ilgstoši ēdot tikai augļus, tiks zaudēta ķermeņa masa, tauku slānis, bet vienlaikus samazināsies arī muskuļu audi, jo organismam ilgstoši pietrūks olbaltumvielu. Turklāt āda kļūs šļaugana, neelastīga, varbūt pat sāks nokarāties. Un tad, kad cilvēks atsāks ēst normāli, visticamāk, viņš ātri pieņemsies svarā. Mēnesi pārtiekot no vienveidīga ēdiena, turklāt nelielās devās (jo ēdot vienu un to pašu produktu, mazinās apetīte), organisms būs iemācījies darboties ārkārtīgi ekonomiskā režīmā. Bet tiklīdz viņam atkal būs iespēja uzņemt daudzveidīgu pārtiku, organisms nespēs ar to tikt galā un apēsto noglabās rezervei. Rezultātā ķermeņa svars atkal pieaugs.

Atslodze + kustības = rezultāts

Pareiza ēdienkarte ir tikai viena monētas puse. Tikpat svarīgas ir arī fiziskās aktivitātes — vismaz mērenas sporta nodarbības. Sportošana veicina svara samazināšanos un ir būtisks priekšnosacījums jau sasniegtā vēlamā svara ilgstošai saglabāšanai. Turklāt sportošana nāks par labu veselībai: uzlabosies pašsajūta, asins sastāvs, sirds un plaušu darbība, kā arī nostiprināsies imūnsistēma. Kustības palīdz novērst arī osteoporozes attīstību. 

Atslodzes dienas nav vēlamas:

 • ja ir kuņģa un zarnu trakta saslimšanas;
 • ja ir endokrīnās sistēmas problēmas un gadījumos, kad ir cukura regulācijas traucējumi — cilvēkiem ar minētajām problēmām nepieciešamas regulāras ēdienreizes;
 • maziem bērniem;
 • ar atslodzes dienām uzmanīgām jābūt jaunām meitenēm, kuras jau tāpat ir ļoti tievas.


Organisma attīrīšanas pozitīvais efekts:

 • uzlabojas ādas stāvoklis;
 • cilvēks sāk justies vieglāk un brīvāk;
 • sirds un asinsvadu sistēma sāk funkcionēt straujāk;
 • elastīgākas un lokanākas kļūst kaulu locītavu sistēmas;
 • atbrīvojas gremošanas trakts.


Daži ieteikumi veselīgam dzīvesveidam

 • Cilvēks sevi spēj noskaņot kā pozitīvi, tā negatīvi, tāpēc svarīga nozīme ir arī domu spēkam un pasaules uztverei.
 • Būtiski ir iemācīties ikdienā būt priecīgiem, mīlēt sevi, dzīvi, cilvēkus.
 • Nedrīkst aizmirst par fizisku slodzi — tai jāveltī vismaz 30 minūtes dienā.
 • Kafijas lietošanu jācenšas samazināt līdz minimumam.
 • Pēc iespējas vairāk jādzer dabīgās sulas, jo organiskās skābes labi šķīdina šlakvielas.
 • Reizi nedēļā ieteicams apmeklēt pirti, pāris reižu nedēļā palutināt sevi arī ar sāls vai skuju ekstrakta vannu.
 • Vienmēr der atcerēties teicienu: «Mēs ēdam, lai dzīvotu, nevis dzīvojam, lai ēstu!»