Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brokastu ienaidnieks — rīta nelabums

Katram ir izstrādājies savs bioritms, kas nosaka, kā iesākt dienu. Viens ceļoties sniedzas pēc kafijas tases, cits gatavo kārtīgu maltīti, bet vēl kāds dodas ikdienas gaitās ar tukšu vēderu, jo gluži vienkārši no rīta neko nevar ieēst. Tā dēvētajam rīta nelabumam var būt visai dažādi cēloņi.

Kāds latviešu sakāmvārds māca: «Brokastis apēd pats, pusdienas dali ar draugu, bet vakariņas atdod ienaidniekam.» Endokrinoloģe Inese Strautiņa uzskata — šajā sakāmvārdā ieliktie vārdi ir ideāls mūsu dzīves modelis, taču ne vienmēr to izdodas īstenot, vēl jo vairāk — reizēm brokastot tiešām nav ne laika, ne vēlmes. Turklāt daudzi pat nespēj uz ēdienu paskatīties, jo skaidri zina, ka pretējā gadījumā nāksies cīnīties ar nelabu dūšu. Šoreiz par to, kādi iemesli var būt rīta nelabumiem.

Vēlo vakariņu sekas

Visbiežāk rīta nelabumus izraisa nepareizs ēšanas režīms. Pārnākot vēlu mājās, daudzi cenšas ieturēt sātīgas vakariņas, it sevišķi, ja dienas laikā nav bijis laika kārtīgi paēst. Tādās reizēs no rītiem organisms nav gatavs kārtējai maltītei — tam vēl jātiek galā ar vakarā apēsto. Viens no risinājumiem šajā situācijā ir ēšanas režīma pārstrukturēšana, lielāku akcentu liekot uz brokastīm, jo tā ir ēdienreize, kas organismā iekustina vielmaiņu un dod enerģiju.

Brokastīs vēlams izvēlēties ogļhidrātiem bagātāku maltīti — tās var būt sviestmaizes, brokastu pārslas u. c. Vislabāk, ja var uztaisīt auzu pārslu vai kādu citu graudu putru — tās ir bagātas ar šķiedrvielām un rada sāta sajūtu.

Ja dzīves ritms tomēr ir tik intensīvs, ka bez vēlām vakariņām neiztikt, jācenšas vismaz nepārēsties, un ar to lielā mērā problēma būs atrisināta.

Vislabāk, ja vakariņas tiek ieturētas vismaz divas stundas pirms gulēšanas.

Pēc sātīgām vakariņām nevajadzētu sēdēt pie televizora vai lasīt grāmatu — vismaz nedaudz tomēr der izkustēties.

Vakarā jāizvēlas vieglāka pārtika, priekšroku dodot augļiem, dārzeņiem, nevis sēnēm, frī kartupeļiem, steikam, cieti vārītām vai ceptām olām. 

Pārpūle un stress

Mēdz teikt: «Visas kaites ir no nerviem.» Arī slikta dūša no rītiem var liecināt par veģetatīvās nervu sistēmas regulācijas traucējumiem. Īpaši bieža parādība tā ir jauniešiem, kuriem nākas savienot mācības ar darbu, kā arī tuvojoties eksāmenu laikam.

Reizēm pirms eksāmeniem mēdz būt ne vien nelaba dūša un biežāka urinācija, bet pat caureja. Ja ar visiem pienākumiem noteikti jātiek galā, turklāt īsā laikā, vispirms tomēr jācenšas savu dzīvi sakārtot tā, lai nebūtu jādzīvo stresā par nepadarītu darbu vai laika trūkumu. Gatavošanos eksāmeniem nevajadzētu atlicināt uz pēdējo brīdi un, vēl jo vairāk, uz pēdējo nakti, jo citādi var rasties ne tikai nelaba dūša vien.

Ja ir liela slodze, sasprindzinājums, dažreiz miera labad var lietot veģetatīvās nervu sistēmas darbību regulējošus medikamentus, piemēram, aptiekās bez receptēm nopērkamo «Antistress», «Herbastress», «Novopassit», tomēr vislabāk šajā gadījumā konsultēties ar ārstu.

Topošo māmiņu kaite

Slikta dūša no rītiem daļai sieviešu ir pirmā pazīme, kas liecina par grūtniecības iestāšanos. Parasti to mēdz dēvēt par rīta nelabumu, bet tikpat labi šī sajūta var rasties arī pārējā dienas daļā. Dažreiz rīta nelabumus pavada arī vemšana. Šī parādība parasti raksturīga pirmajos trīs grūtniecības mēnešos, un to izraisa ar grūtniecību saistītās hormonālās izmaiņas.

Viens no līdzekļiem, kā topošajām māmiņām cīnīties ar sliktu dūšu, — iedzert glāzi ūdens, kurā ielikta citrona šķēlīte vai arī pievienota citrona sula. Tomēr, ja vemšana un slikta dūša ir īpaši izteikta, vēlams par to pastāstīt savam ginekologam, lai pārliecinātos, vai tā nav grūtniecības toksikoze un nebūs nepieciešama nopietnāka ārstēšanās. Jāņem vērā, ka vemšanas rezultātā no sievietes organisma tiek izvadītas viņai un bērnam nepieciešamās barības vielas un vitamīni.

Zāļu izraisītās blakusparādības

Rīta nelabumi mēdz būt cilvēkiem, kuri lieto kādus medikamentus, piemēram, antibiotikas, asinsspiediena zāles u. c. To nedrīkst uztvert kā normālu parādību, ar kuru jāsamierinās. Drīzāk otrādi — nekavējoties jādodas pie ārsta, kas konkrēto medikamentu izrakstījis, lai izlemtu, vai  zāļu lietošanu pārtraukt vai arī tās nomainīt pret citām.

Nelāga pašsajūta var būt arī hormonālās kontracepcijas lietošanas sākumā — arī tādā gadījumā ar ārstu jāpārrunā, vai nozīmētais medikaments nebūtu jānomaina pret citu. Turklāt, ja nelāgā dūša izraisīs vemšanu, vairs nebūs simtprocentīgas garantijas, ka zāles nospēlēs savu paredzēto lomu un sieviete izvairīsies no grūtniecības.

Saslimšanas pazīme

Ja nākas mocīties ar nelabumiem un nav zināms to iemesls, iespējams, tas var būt pirmais signāls par kādu saslimšanu. Pievienojoties arī tādiem simptomiem kā vemšana un caureja, steigšus jādodas pie ārsta vai tas jāizsauc uz mājām. Tā var būt jebkāda veida zarnu vai vīrusa infekcija, bet tikpat labi tas var būt arī pirmais signāls par kādu kuņģa un zarnu trakta saslimšanu vai gremošanas orgānu funkcionāliem traucējumiem. Šādā gadījumā, iespējams, var tikt konstatēta tā dēvētā atviļņa slimība, kad kuņģa skābais saturs nonāk barības vadā. Cilvēks pats to var nejust, vienīgi no rītiem mutē būs nepatīkama garša, līdz ar to arī mazināsies ēstgriba. Ja dienas laikā vai naktī cilvēks jūt dedzinošu sajūtu pakrūtē — tas savukārt ir signāls, ka ir problēmas ar kuņģi un  zarnu trakta motoriku. Šīs problēmas ir ārstējamas un novēršamas — ar tām var palīdzēt tikt galā ģimenes ārsts.

Nelaba dūša un vemšana var liecināt arī par aknu un žultsceļu problēmām. Iespējams, vainojami būs žultsakmeņi. Arī akūts vīrusu hepatīts parasti sākas ar sliktu dūšu, nespēku, nogurumu, turklāt ne vienmēr āda vai acu āboli kļūst dzelteni. 

Akūts apendicīts mēdz būt visai viltīgs, tāpēc pirmajā brīdī grūti konstatējams. Jāatceras: ja ir kādas problēmas ar aklo zarnu, parasti ir slikta dūša, biežāka vēdera izeja un sāpes vēdera apvidū. 

Nikna zobu tīrīšana

Saaukstēšanās un biežs klepus, reizēm arī atkrēpošanās var izsaukt nelabu dūšu un pat vemšanu. Tāpat vemšanas refleksu var izraisīt pārāk nikna zobu tīrīšana vai nepiemērotas, asas zobu birstītes un kodīgas zobu pastas.

Slikta dūša no rītiem mēdz būt smēķētājiem, un nebūt nav pareizi šo nelabumu mēģināt apturēt, ķeroties pie nākamās cigaretes. Tāpat nevajadzētu pārdozēt ar alkohola lietošanu, jo arī grādīgie dzērieni mēdz radīt no rītiem nelāgu sajūtu jeb paģiru sindromu. Ja nu tomēr iepriekšējā dienā par daudz grēkots ar stiprajiem dzērieniem, ieteicami kādi aknu darbību stimulējoši preparāti — tos aptiekās var iegādāties bez receptēm.

Ieteikumi, kā izvairīties no sliktas dūšas

  • Jācenšas ēst nesteidzoties, pusdienām atvēlot vismaz pusstundu.
  • Barība vienmēr kārtīgi jāsakošļā. Nav vēlams ēdot skatīties televizoru vai lasīt avīzi. 
  • Ēdiet to, ko gribas, ja vien tas nav īpaši trekns vai kā citādi neveselīgs ēdiens. Bieži vien organisms pats ieteiks, kas viņam vajadzīgs.
  • Jāēd mazām porcijām, 5–6 reizes dienā, lai netiktu pārslogots kuņģis.
  • Pret sliktu dūšu palīdz citronu, piparmētru, melisas, bazilika, anīsa, fenheļa ēteriskās eļļas.