Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV patīk, kā Latvija cīnās pret naudas atmazgāšanu

ASV Finanšu ministrijas apakšsekretārs terorisma un finanšu izlūkošanas jautājumos Stjuarts Levijs un ASV vēstniece Latvijā Ketrīna Toda Beilija trešdien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Aigaru Kalvīti (TP) atzinīgi novērtēja valdības paveikto, lai sekmētu cīņu pret finanšu noziegumiem, arī naudas atmazgāšanu.

ASV vēstniece atzīmēja, ka Kalvītis, stājoties valdības vadītāja amatā, cīņu pret naudas atmazgāšanu bija izvirzījis kā vienu no prioritātēm, un ASV šo soli novērtē. Beilija arī uzsvēra, ka Latvijas valdības solījumi ir izpildīti, Saeimai pieņemot grozījumus vairākos likumos, kas vērsti uz finanšu noziegumu apkarošanu.

Arī Levijs atzinīgi novērtēja to, ka Latvija ir pildījusi savus solījumus, un uzsvēra, ka svarīgi ir parlamenta pieņemtos likumus īstenot dzīvē. ASV arī turpmāk ir gatava ar Latviju sadarboties, lai sekmīgāk cīnītos pret finanšu noziegumiem.

Levijs pauda pārliecību, ka cīņa pret naudas atmazgāšanu ir būtisks solis Latvijas banku reputācijas un uzticamības veicināšanai pasaulē. Tiesiski sakārtota un droša vide, atbildīgo uzraudzības institūciju efektīva un enerģiska darbība noziegumu apkarošanā finanšu sektorā un ekonomikā ir nosacījums Latvijas sekmīgai ekonomiskai attīstībai, uzskata ASV.

Pēc tikšanās ar Latvijas komercbanku pārstāvjiem Levijam esot radusies pārliecība, ka arī bankas izprot, cik nozīmīgi ir apkarot naudas atmazgāšanu. Viņš norādīja, ka bankas ir pirmās, kas varētu identificēt mēģinājumus legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Latvijas bankas apzinoties, cik svarīga ir sadarbība, lai sasniegtu konkrētu rezultātu.

Ministru prezidents sacīja, ka Levija vizīte mūsu valstī apliecina tiešo sadarbību starp Latviju un ASV un starp abu valstu institūcijām. Premjers uzskata, ka valdība pēdējā pusgada laikā ir spērusi nopietnus soļus, lai nodrošinātu Latvijas kā finanšu centra labu reputāciju.

Kalvītis iepazīstinājis viesi ar Latvijas paveikto cīņā ar nelegāli iegūtu līdzekļu legalizāciju, izveidoto speciālo padomi cīņai ar finanšu noziegumiem un tās izstrādātajiem grozījumu priekšlikumiem virknē Latvijas likumu, kā arī par valdības centieniem uzlabot tiesībsargājošo finanšu institūciju darbību, lai šos likumus īstenotu.

Nākamais jautājums, kas būšot valdības dienas kārtībā, ir uzraugošo institūciju kapacitātes palielināšana. Kalvītis pateicās ASV kolēģiem par iespēju sadarboties un gūt pieredzi, kas nākotnē varētu dot labus rezultātus.

Ne Levijs, ne Beilija nevarēja komentēt ASV iepriekš pausto, ka Latvijas starptautiskos informācijas apmaiņas centienus un naudas atmazgāšanas apkarošas likumu godīgu ieviešanu kavē augstais korupcijas līmenis Latvijas valdībā un tiesībsargājošajās institūcijās. Par šiem izteikumiem aprīļa beigās Latvija ASV vēstniecībā iesniedza notu, lūdzot tos precizēt vai atsaukt.

Kalvītis sacīja, ka viņa rīcībā nav informācijas par iespējamu korupciju valsts institūcijās, jo atbildīgās iestādes iestājas pret naudas atmazgāšanu. Latvija no šiem pārmetumiem norobežojoties.

Levijs atzina, ka viņam neesot komentāru, jo Latvijai sagatavoto formālo atbildes vēstuli viņš neesot redzējis. Arī Beilijai neesot ko piebilst, jo atbilde Latvijas valdībai vēl tiekot gatavota.