Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nīderlande gatava teikt «nē»

Otrdien Nīderlandes amatpersonas izmantoja pēdējo brīdi, lai pārliecinātu vēlētājus šodienas referendumā atbalstīt ES konstitūciju. Tomēr sagaidāms, ka, gluži tāpat kā Francijā, lielākā daļa balsotāju atbildēs noliedzoši.

Pēdējās aptaujas liecina, ka ES konstitūcijas pretinieku skaits tuvojas 60% balsot gatavo, turklāt referendumā, kuram ir konsultatīvs raksturs, tiek prognozēta samērā zema aktivitāte. Nīderlandes premjers Jans Peters Balkenende jau paguvis paziņot, ka nē piekritēju viedoklis tiks ievērots vienīgi tajā gadījumā, ja referendumā piedalīsies vairāk nekā 30% balsstiesīgo un vairāk nekā 55% balsojušo noraidīs līgumu.

Kā zināms, ES konstitūciju atbalsta triju partiju valdošā koalīcija un arī galvenā opozīcijas partija, savukārt sociālisti un populisti politiskā spektra labajā spārnā aicina teikt «nē».

Lielā mērā Nīderlandes 12 miljonu vēlētāju noskaņojumu ietekmējusi Francijas balsotāju izvēle, pat neraugoties uz to, ka amatpersonas apgalvo, ka nekāda katastrofa nav notikusi un ES konstitūcijas ratifikācija turpināsies. DPA vēsta — aptauju organizētājs Moriss de Honds prognozē, ka referendumā piedalīsies 48% vēlētāju, un tas ir daudz mazāk par 60%, kas tika prognozēti pirms balsojuma Francijā. Aptuveni 15% Nīderlandes vēlētāju uzskata, ka balsot nav nekādas nozīmes. Pēc analītiķu domām, tie lielākoties ir līdzšinējie konstitūcijas atbalstītāji, kuri secinājuši, ka pat negatīva balsojuma gadījumā Nīderlande, kas ir viena no ES dibinātājvalstīm, nepaliks izolācijā.

Tomēr otrdien vietējās avīzes bija pārpilnas ar konstitūcijas atbalstītāju reklāmām, un par šo jautājumu uzskatīja par nepieciešamu izteikties ne tikai valsts vadošie politiķi, bet arī, piemēram, bijušais Eiropas Centrālās bankas prezidents Vims Duisenbergs un ES konkurences komisāre Nēlija Kresa.

Tikmēr liela daļa ES valstu, šķiet, jau samierinājušās ar faktu, ka četru dienu laikā ES konstitūciju sagaida otrais fiasko pēc kārtas, un mēģina noskaidrot, kas darāms tālāk.
Dānija, kurā referendums iecerēts 27. septembrī, aicinājusi ES sammitā nākammēnes izlemt, vai pēc Francijas un iespējamā Nīderlandes noraidījuma pārējām valstīm maz ir vērts turpināt ratifikācijas procesu. «Ja mēs turpināsim virzīties uz priekšu [ar referenduma rīkošanu], tas būs par to līgumu, kāds ir šobrīd, un nekādu citu. Mums nepieciešams skaidrs lēmums, ka process turpinās,» sacījis Dānijas premjers Anderss Fogs Rasmusens.

Britu prese vēsta, ka Lielbritānijas premjers Tonijs Blērs Nīderlandes negatīva balsojuma gadījumā jau tuvākajā laikā pārskatīšot lēmumu rīkot referendumu.

Čehijas labējā opozīcija aicinājusi valdību pārtraukt konstitūcijas ratifikāciju. Pilsoniskie demokrāti (ODS) preses konferencē paziņoja, ka tā «ir zaudējusi jēgu». «ODS nepiekritīs juridiski spēkā neesoša dokumenta ratificēšanai un aicina valdību pārtraukt jebkādas ar ratificēšanu saistītas darbības,» teica ODS līderis Mireks Topolaneks.

Latvija balsos par ES konstitūciju ceturtdien, 2. jūnijā.