Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielvārdē veido NATO bāzi

Uz Gaisa spēku lidlauku pie Lielvārdes ved bedrains ceļš. Aizsardzības ministrija plāno, ka 2015. gadā Lielvārde kļūs par NATO kolektīvās aizsardzības sistēmas daļu. Šogad uzsākti pirmie darbi, lai šo mērķi sasniegtu.

Uz laukuma, kas PSRS laikos izklāts ar betona plāksnēm, novietota daļa no Gaisa spēku lidaparātiem — helikopteri «Mi-8» un «Mi-2», kā arī par kukuruzņikiem dēvētās četras lidmašīnas «An-2». No tām divas vairs nekad nelidos, un armijnieki tās izmanto skolēnu ekskursiju atrakcijām. Apkārt ar zāli apaugušajam skrejceļam padomju armijas laikos novietoti aprūsējuši tornīši. Par bijušo varenību vēl liecina PSRS reaktīvā lidmašīna «MiG», kas novietota uz postamenta pie lidlauka vārtiem.

Mājiņas pilotiem

Latvijas Gaisa spēku bāzē celtnieki steigā cenšas pabeigt lielu angāru, kurā glabāsies četri armijas helikopteri «Mi-8». Blakus angāram novietotas divas moduļmājas — celtnieku vagoniņiem līdzīgajos mitekļos no jūnija dzīvos un dežurēs helikopteru piloti. Tādējādi Gaisa spēku glābēji mobilāk varēs reaģēt krīzes situācijās, jo piloti 24 stundas diennaktī būs blakus saviem lidaparātiem un bez kavēšanās varēs izlidot uz notikuma vietu.

Angārs un moduļmājās, kas Aizsardzības ministrijai izmaksāja 700 000 latu, ir pirmie soļi aptuveni 24 miljonus latu vērtajā projektā, kas Lielvārdes lidlauku padarītu par daudzfunkcionālu Gaisa spēku bāzi, kurā vajadzības gadījumā varētu bāzēties arī NATO iznīcinātāji. Neskaitot jaunceļamo angāru un moduļmājas, šogad plānot izsludināt konkursu par Gaisa operāciju centra projektu, bet pašu ēku cels nākamgad.

Visi uz Lielvārdi

Gaisa spēku komandieris pulkvedis Juris Maklakovs «Neatkarīgajai» pastāstīja, ka militārajā bāzē atrodas aviācijas eskadriļa, pretgaisa aizsardzības divizions, gaisa telpas novērošanas eskadriļa un nodrošinājuma pavēlniecības 2. reģionālais nodrošinājuma centrs. Kopš 1994. gada, kad Gaisa spēki pārņēma bāzi no Krievijas armijas, militārajā lidlaukā nav uzbūvēta neviena jauna celtne. Šo gadu laikā remontēta ēdnīca, veikts kosmētiskais remonts administratīvajām telpām un pie bāzes vārtiem uzstādīta jauna automātiskā barjera.

Visticamāk, ka 2007. gada sākumā, kad varētu pabeigt Gaisa operāciju centru, uz Lielvārdi no Rīgas pārceltos ar Gaisa spēku štābs. Operāciju centrs tad veiks Latvijas gaisa telpas novērošanu, un tajā nonāks informācija no visiem militārajiem radariem. Centrā arī atradīsies darba vietas visiem Gaisa spēku administratīvajiem darbiniekiem.

NATO pagaidām nepalīdz

Aizsardzības ministrija ar nepacietību gaida, vai Lielvārdes lidlauks saņems iepriekš solītās NATO investīcijas. «Vēl nav zināms, vai un cik NATO gatavojas investēt. Tas nav viegls process, un šī procedūra ilgs vēl vairākus mēnešus. NATO valstu pārstāvji vēl spriedīs, cik Lielvārdes lidlauks ir būtisks kolektīvajai aizsardzībai. Turklāt valstij šajā bāzē jāiegulda arī savi līdzekļi,» Neatkarīgajai skaidroja ministrijas valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs. Gaisa spēki un ministrija uzskata, ka NATO visdrīzāk investēs Lielvārdes lidlauka skrejceļa rekonstruēšanai, pagarināšanai.

«Mēs vēlētos, lai NATO dotu naudu arī administratīvo, tehnisko ēku un angāru celtniecībai, bet nevar jau vienmēr gribēt visu. Lielvārdes lidlauku ir plānots veidot arī par rezerves variantu lidostai «Rīga». Ja, piemēram, šodien virs Rīgas ir migla, lidmašīnas sēžas Tallinā. Šajā gadījumā civilās lidmašīnas varēs izmantot tikai 60 kilometrus attālo Lielvārdi,» skaidroja E. Rinkēvičs.

Vēl desmit gadu

Lielvārdes bāzi par pabeigtu varēs uzskatīt, kad tajā būs rekonstruēti skrejceļi, manevrēšanas un pievadceļi, bāzē būs Gaisa operāciju centra ēka, tehniskais angārs, helikopteru pacelšanās laukums, inženiertehniskās ēkas, angāri lidmašīnām. Aizsardzības ministrija cer, ka tas varētu notikt 2015. gadā. «Jau iepriekš gribu iedzīvotājus nomierināt, jo Lielvārdes lidlaukā nekad nebūs tāda lidojumu intensitāte, kādu cilvēki atceras no padomju laikiem, kad Tukumā, Jēkabpilī un Vaiņodē nemitīgi pacēlās un nolaidās migi,» piebilda ministrijas valsts sekretārs.