Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No knišļu kodieniem miruši jau 500 mājlopi

No knišļu kodieniem sešos Latvijas rajonos gājuši bojā gandrīz 500 mājlopi.

Kā liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) operatīvā informācija, līdz otrdienas rītam bija nobeidzies 461 dzīvnieks jeb 1,1% no kopējā dzīvnieku skaita rajonos, kas cietuši no knišļu uzbrukumiem. Trešdien priekšpusdienā no knišļu kodieniem bija gājuši bojā 494 dzīvnieki.

Starp bojā gājušajiem dzīvniekiem bija 479 govis, 11 zirgi, trīs aitas un cūka. Visvairāk dzīvnieku ir gājuši bojā Krāslavas rajonā — kopumā 202 mājlopi. Starp tiem ir 192 govis, seši zirgi, trīs aitas un cūka. Seko Preiļu rajons, kur ir gājuši bojā kopumā 192 dzīvnieki, no tiem 189 govis un trīs zirgi. Madonas rajonā gājušas bojā 43 govis un zirgs, Jēkabpils rajonā ir gājis bojā viens zirgs, kā arī 41 govs. Salīdzinoši mazāk govju — kopumā 13 — knišļu uzbrukumu dēļ gājušas bojā Daugavpils rajonā un Aizkraukles rajonā, kur nobeigusies viena govs.

Kā iepriekš prognozēja zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (ZZS), bojāgājušo dzīvnieku skaits palielināsies, jo, lai arī kādu lopu ir izdevies izārstēt, nav zināms, vai tas izdzīvos. Viss atkarīgs no dzīvnieka izturības.

Knišļi šogad šajos rajonos izplatījušies, jo ir vēls pavasaris un Latvijā pāris dienu iepriekš valdīja karsts laiks, turklāt to vairošanos veicina mitrums, kas Latgalē vērojams pēc spēcīgajām lietavām un plūdiem. Knišļi aktivizējas tieši dienas pievakarē.

Pirmā informācija par dzīvnieku bojāeju tika saņemta piektdien. Sestdienas pirmajā pusē no knišļu kodieniem bija gājuši bojā 115 dzīvnieki, bet vakarpusē — jau 136 govis. Svētdien līdz priekšpusdienai bija nobeigušies 324 lopi, bet līdz vakaram — 384 dzīvnieki. Pirmdien līdz rītam bija gājuši bojā 432 dzīvnieki, bet līdz vakaram — 439. Vakar no rīta bija gājis bojā 461 mājlops, bet tagad — 494 dzīvnieki.

PVD aicina dzīvnieku īpašniekus pievērst īpašu uzmanību dzīvniekiem un to turēšanas apstākļiem, kā arī mainīt ganīšanas režīmu. Parādoties knišļu mākonim, kā arī dienas otrajā pusē, vakaros, dzīvniekus vajadzētu turēt novietnēs vai fermās.

Dienests arī iesaka vietās, kuras ir mitras un purvainas un kurās ir pastiprināts knišļu daudzums, dzīvniekus neganīt. Aizsardzībai pret knišļiem dzīvnieku īpašnieki tiek lūgti izmantot visus iespējamos līdzekļus, kurus var iegādāties veterinārajās aptiekās vai pie apkalpojošā veterinārārsta. Ja dzīvniekam ir manāmas kādas veselības problēmas, nekavējoties jāizsauc apkalpojošais veterinārārsts, lai sāktu dzīvnieku ārstēšanu.