Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pasniedzēji — studentu darbu zagļi

Izrādās, ne tikai studenti svešus darbus uzdod par savējiem, bet arī mācībspēki nav bez grēka un «apzog» savus studentus. Pasniedzēji studentu iesniegtos studiju darbus bez atsaucēm izmanto lekciju izdales materiālu gatavošanai, kā arī no studentu idejām un tekstiem «būvē» savas doktora disertācijas.

Lētais darbaspēks

«Lekcijā prezentējām mācību projektus programmā «PowerPoint». Pasniedzējs pieprasīja, lai pēc prezentācijas visi darbus nosūtām viņam uz e-pastu. Kad jautājām, kāpēc tas vajadzīgs, ja jau atzīme par prezentācijām tika ielikta uzreiz pēc uzstāšanās, viņš atrunājās, ka it kā esot vēlreiz visi darbi jāpārbauda. Prasījām, ko īsti viņš pārbaudīs, ja visu esam nupat demonstrējuši. Viņš neatbildēja, tikai kaut ko atjokoja un pārgāja uz citu tēmu,» stāsta studente Anda, kura lūdza neminēt viņas uzvārdu un augstskolu, kurā studē, jo pie šī pasniedzēja vēl jākārto eksāmens.

Viņai zināms, ka pasniedzējs pašlaik studē doktorantūrā. Tādēļ Andai radušās aizdomas, ka studentu elektroniski iesūtītos darbus pasniedzējs varētu būt pieprasījis, lai izmantotu doktora disertācijas rakstīšanā. «Var jau būt, ka viņš tos izmantos citos nolūkos, bet sajūta tāpat nelāga — projektā ieguldīts mans un vēl trīs cilvēku darbs un idejas, bet pasniedzējs to visu saņem gatavu,» sūkstās studente.

Bažīgu prātu par nodotās prezentācijas tālāko likteni Andai dara arī citā augstskolā studējošās draudzenes stāstītais. Tur pasniedzēja uzdevusi studentiem iztulkot lērumu materiālu angļu valodā, turklāt nemaz neslēpjot, ka tulkojumi viņai nepieciešami doktora darba izstrādei. Pašai esot žēl laika (tikpat labi var teikt — arī naudas, jo tulkošanas firmas par šādu darbu prasa vairākus latus par lappusi) tādai piņķerīgai un pagalam nezinātniskai nodarbei. Protams, par tulkojumiem, kuri tika nodēvēti par patstāvīgo darbu, studenti saņēma arī atzīmes.

Pasniedzējs izdala maģistra darbu

«Šogad iestājos dokorantūrā pie sava labi pazīstamā pasniedzēja profesora Zagurska. Un ko jūs domājat? Viņš man iedod kompaktdisku ar materiāliem, kas man jāapgūst, bet tur, skatos, mans maģistra darbs iekļauts bez jebkādām norādēm, ka tas ir mans, tikai viena rindiņa, ka profesors Zagurskis. Bet es to darbu nopietni taisīju un tur ir lietas, kuras pat pats pasniedzējs līdz galam nesaprot. Es domāju, ka neesmu vienīgais, kura darbu šādi izmanto. Šis bardaks ar informācijas pumpēšanu no studentiem jāizbeidz,» šādi kāds Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) students raksta universitātes studentu elektroniskajā forumā.

RTU profesors Valērijs Zagurskis, kurš minēts šajā interneta diskusijā, apliecina, ka students stāsta taisnību. Taču uzskata, ka rīkojies pareizi: «Šādas žēlabas un studentu sūdzības esmu saņēmis ne vienu reizi vien. Es uzskatu, ka tad, ja esmu iesniegto darbu koriģējis, papildinājis un uzlabojis, atsauces likt nav nepieciešams. Parasti sūdzas tie, kuriem ir tie nebūt ne labākie studiju darbi.»

Profesora nostāja ir, ka studiju darbiem jāatrod reāls pielietojums, nevis tie rātni jānogulda plauktā apputēšanai. «Pēdējos gados tiek iesniegti arvien zemākas kvalitātes darbi, tāpēc esmu nolēmis turpmāk tos vairs neizmantot. Bieži vien sastopu tikai pārtulkotas grāmatas, atreferētu informāciju, nekas no sevis nav ielikts. Vai tad man uz tādu darbu jāliek atsauce? Turklāt studenti raksta arvien sliktākā literārā valodā, jāpieliek pārāk daudz darba, tekstus labojot,» sūrojas V. Zagurskis.

Studenti var tiesāties

Pavisam citādi šāda pasniedzēja rīcība izskatās no intelektuālā īpašuma aizsardzības tiesību viedokļa. «Ja vien studiju līgumā nav iestrādāta kāda speciāla atruna, nevienai personai bez studenta atļaujas nav tiesību citēt studenta radītu tekstu, nelietojot atsauces,» teic Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūras un Latvijas autortiesību aģentūras izpilddirektora vietniece Anita Sosnovska. Kā informēja RTU, universitātes standarta studiju līgumā nav punkta, kurā būtu atrunāta studenta intelektuālā īpašuma izmantošanas kārtība. Līdz ar to par šādu autortiesību pārkāpumu studentam iespējams iesūdzēt pasniedzēju tiesā.

«Ko? Tiesāties?» uzzinājis par likumdošanā paredzēto iespēju spert šādu tiesisku soli, uz brīdi apmulst V. Zagurskis. «Tas jau būtu pilnīgs absurds. Tas nozīmē, ka mēs ar saviem modernajiem likumiem esam pārāk tālu aizgājuši,» uzskata profesors.