Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ECT vēl bez lēmuma Ždanokas sūdzībā pret Latviju

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) trešdien noklausījās abu pušu viedokļus Tatjanas Ždanokas («Līdztiesība») sūdzībā pret Latvijas valsti un devās sagatavot lēmumu.

Valdības pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Inga Reine aģentūrai LETA pauda, ka konkrētu datumu, kad lēmums tiks pieņemts, patlaban nav iespējams prognozēt. «Mēs ceram, ka šoreiz ECT lēmumu pieņems ātrāk, taču, vai tas notiks jau šā gada beigās, to mēs nevaram prognozē. Šoreiz tiesai par šo jautājumu bija lielāka interese, jo abām pusēm tika uzdots daudz vairāk jautājumu,» teica Reine.

Šī Ždanokas sūdzība pret Latviju ir pirmā, kurā ECT saskaras ar totalitārā komunisma politisko mantojumu.

Pagājušā gada 17. jūnijā ECT 1. palāta ar piecām balsīm pret divām atzina Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 1. protokola 3. panta un 11. panta pārkāpumu. Latvijas valdība nolēma spriedumu pārsūdzēt un iesniedza tiesā lūgumu par lietas nodošanu izskatīšanai Lielajā palātā.

Lūgums tika pamatots ar to, ka spriedums ir iezīmējis jaunu virzienu konvencijas 1. protokola 3. panta interpretācijā un tiesa nebija pietiekami izvērtējusi vēlēšanu tiesību ierobežošanas vajadzību pēcokupācijas un totalitāra režīma nomaiņas sabiedrībā.

Pēc Reines agrāk teiktā, sprieduma pārsūdzēšana nozīmē, ka lieta tiks izskatīta atkārtoti, vēlreiz izsekojot argumentus, kas saistīti ar Latvijas pēcokupācijas kontekstu.

ECT tika atzinusi par pamatotām daļu no sūdzībām, kuras pret Latvijas valsti izvirzīja Ždanoka, tiesa arī atzinusi, ka Latvijā ir pārkāptas viņas tiesības uz brīvām vēlēšanām.

Vienlaikus ECT secināja, ka nav nepieciešams skatīt sūdzību par Cilvēktiesību konvencijas 10. panta iespējamu pārkāpšanu. Šajā pantā ir noteikts, ka katram cilvēkam ir tiesības uz savu viedokli, kā arī brīvība paust šo viedokli.

Tiesa atzina, ka valstīm ir liela rīcības brīvība, nosakot prasības kandidātiem un pieņemot citus nosacījumus vēlēšanu tiesībām. Tiesa piekrita, ka šajā gadījumā uzliktie ierobežojumi tika noteikti ar likumu un tiem bija leģitīms mērķis — aizsargāt valsts neatkarību, demokrātisko režīmu un valsts drošību.

ECT iepriekš arī atzinusi, ka Komunistiskā partija padomju okupācijas gados sludināja totalitāras idejas.