Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Referātu tirgoņi ir kautrīgi

Kā ik gadus ierasts, tuvojoties sesijai un noslēguma pārbaudījumiem augstskolās, sarosījušies akadēmisko darbu tirgoņi. Reklamējoties interneta telpā un uz ziņojumu dēļiem augstskolu foajē, izpalīdzīgie referātu, bakalaura un maģistra darbu pārdevēji izmet glābšanas riņķi studentiem, kuriem «zeme deg zem kājām». Proti, nodošanas termiņš strauji tuvojas, taču darbs, kuru nodot, vēl nav uzrakstīts. Sludinājumu autori piedāvā glābiņu — pasūtiet pie mums gatavu darbu, iesniedziet augstskolā un vairs nekādu uztraukumu.

Studiju darbus tirgo profesionāli

Vitālijs ir krietni pastrādājis. Viņš nav tāds kā citi studiju darbu pārdevēji, kas, slēpdamies aiz segvārdiem, ievieto īsus sludinājumus šaubīgos portālos, sīkāku informāciju par pakalpojumiem solot sniegt pa norādīto tālruni. Vitālijs ieguldījis darbu, gaumīgi iekārtojot pats savu interneta lapu www.referats.lv, kur shematiski izklāstījis bakalaura, maģistra darbu un referātu pasūtīšanas procesu.

Darbus iespējams pasūtīt, gan norēķinoties skaidrā naudā, gan ar pārskaitījumu. «Uzņēmējs» nav kautrējies lapā ievietot arī savu fotogaleriju, kur vienā no fotogrāfijām nobildējies pat kopā ar mammu. Sak, lai klients uzreiz redz, ka spēlēju ar atklātām kārtīm un neesmu nekāds kaktu tirgonis, bet gan nopietns darbu rakstīšanas speciālists.

«Kādus piecpadsmit latus tas maksās. Varam satikties pie Laimas pulksteņa vai pie viesnīcas «Latvija». Bet nevaru solīt ātrāk par sešām dienām,» jautāts par iespēju pasūtīt referātu jurisprudencē, pa tālruni skaidro Vitālijs. Vai ātrāk nevar? Nē, teic Vitālijs, jo šobrīd sakrājies daudz pasūtījumu un viņš fiziski nevarot visu paspēt. Vai referāts būs oriģināls? Jā, bet «neko no sevis» uzrakstīt gan viņš nevarēs, tikšot likti kopā dažādi materiāli un citi referāti, godīgi atzīst Vitālijs.

Nevis noziedznieks, bet bikls autors

Varētu domāt, ka Vitālijs nodarbojas ar kaut ko nelikumīgu. Vajadzētu tikai izdarīt kontrolpirkumu, puisieti «pieķert pie rokas», uz policiju prom, un tad viņam plāni klātos. Būtu par vienu studiju darbu rūpalu mazāk, un par drusciņu saruktu arī augstskolās iesniegto plaģiātu skaits. Nekā tamlīdzīga! Izrādās, ka likumdošanas izpratnē Vitālijs nav vis nekāds blēdis vai nelietis, kuru tūdaļ ķert ciet un vest uz iecirkni. Patiesībā viņš ir bikls autors, kurš, kautrēdamies savus garadarbus publicēt plašākam lasītāju lokam, pārdod tos pa vienam eksemplāram.

«Forma, kādā šie tirgotāji darbojas, ir pilnībā legāla,» saka Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektors, zvērināts advokāts Lauris Liepa. Iespējams, Vitālijs darbojas ne-ētiski, bet par to, kā zināms, pie atbildības nevienu nevar saukt. «Šādā situācijā persona labprātīgi nodod autortiesības otrai personai, saņemot atlīdzību,» skaidro L. Liepa.

«Neviens nevar liegt cilvēkam radīt tekstu un pēc tam atteikties no autorības,» pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmi un dažādām starptautiskām konvencijām, apstiprina Tieslietu ministrijas Normatīvo aktu sistematizācijas un metodoloģijas departamenta direktore Kristīne Jarinovska.

Visa atbildība studentam

«Protams, gadījumā, ja pārdevējs darbu pats nav rakstījis, bet piedāvā cita autora darbu, uzrādot to kā paša rakstītu, ir cits jautājums,» skaidro L. Liepa. Tad tiek pārkāptas autortiesības un pārkāpums var būt pat krimināli sodāms. «Bet šādās lietās to pierādīt ir gandrīz neiespējami,» teic jurists. Proti, būtu jānotver ne vien studiju darbu pakalpojumu rakstīšanas sniedzējs, bet arī jāatrod cilvēks, kurš ir viņa tirgotā darba patiesais autors.

Izrādās, arī svešu studiju darbu pirkšana nav pārkāpums. Pircējs iegādāto mantu var izmantot kā ietinamo papīru, izlīmēt uz sienām tapešu vietā vai darīt ko citu — par to nevienam nekāds sods nedraud. Studentam atbildība jāuzņemas vienīgi tad, ja viņš nopirktu darbu iesniedz augstskolā. Tas klasificējams kā plaģiāts jeb cita autora darba vai tā daļas uzdošana par savu. Par šādu rīcību dažādās augstskolās draud atšķirīgi sodi — sākot no rīkojuma studiju darbu pārstrādāt līdz pat izslēgšanai no izglītības iestādes.