Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EK sāk piecu gadu stratēģiju digitālās ekonomikas stimulēšanai

Ceturtdien Eiropas Komisija (EK) pieņēma iniciatīvu «i2010 — Eiropas Informācijas sabiedrība 2010», lai veicinātu izaugsmi un darba vietas informācijas sabiedrībā un informācijas nesēju nozarēs.

«i2010» ir vispusīga modernizācijas stratēģija, kurā izmantoti visi Eiropas Savienības (ES) politikas instrumenti digitālās ekonomikas attīstības veicināšanai: normatīvi instrumenti, pētniecība un partnerība ar ražotājiem. Eiropas Komisija jo īpaši atbalstīs ātrdarbīgus un drošus platjoslas tīklus Eiropā ar bagātīga un daudzveidīga satura informāciju, portālu «Apollo» informēja Inese Stepiņa, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā preses sekretāre.

«Ilgus gadus eksperti ir runājuši par sakaru tīklu, informācijas nesēju satura un iekārtu digitālo konverģenci,» teica informācijas sabiedrības un plašsaziņas līdzekļu komisāre Viviāna Redinga. «Šodien mēs redzam, ka digitālā konverģence reāli notiek. Balss pārraide IP, interneta televīzija, mūzika tiešsaistē, filmas mobilajos tālruņos — tas viss tagad ir kļuvis par realitāti. Lai stimulētu ieguldījumus šajā daudzsološajā ekonomikas nozarē, mums jānodrošina saskanīgs tiesiskais regulējums Eiropas digitālajai ekonomikas nozarei, kas būtu orientēts uz tirgu, elastīgs un ņemtu vērā nākotnes iespējamības. Mums ir arī jāvirza izdevumi pētniecībai svarīgākajās informācijas un komunikāciju tehnoloģijās, piemēram, nanoelektronikā.»

«i2010» iniciatīvā EK nosaka trīs politikas prioritātes:

-Radīt atvērtu un konkurētspējīgu vienoto tirgu informācijas sabiedrībai un informācijas nesēju pakalpojumiem Eiropas Savienībā. Lai tehnoloģiju konverģenci atbalstītu ar «politiku konverģenci», EK ierosinās:

  • efektīvu frekvenču spektra pārvaldības politiku Eiropā (2005. gadā);
  • noteikumu modernizēšanu par audiovizuālo informācijas nesēju pakalpojumiem (2005. gada beigās);
  • elektronisko sakaru tiesiskā regulējuma atjaunināšanu (2006. gadā);
  • drošas informācijas sabiedrības stratēģiju (2006. gadā);
  • vispusīgu pieeju efektīvai un savstarpēji izmantojamai digitālo tiesību pārvaldībai (2006./2007. gadā).

 

-ES pētniecības ieguldījumus informācijas un komunikāciju tehnoloģijās (IKT) palielināt par 80%. Eiropa atpaliek IKT pētniecībā, ieguldot tikai 80 eiro uz vienu iedzīvotāju salīdzinājumā ar 350 eiro Japānā un 400 eiro ASV. «i2010» ir definēti soļi, lai vairāk ieguldītu IKT pētniecībā un lai šiem ieguldījumiem būtu lielāka atdeve, piemēram, ar Eiropas paraugprojektiem, kas praksē pārbaudītu daudzsološus pētniecības rezultātus, kā arī ES pētniecības projektos vairāk iesaistot mazos un vidējos uzņēmumus.

-Veicināt visaptverošu Eiropas informācijas sabiedrību. Lai informācijas sabiedrībā aizpildītu plaisu starp «tiem, kuriem ir» un «tiem, kuriem nav», Eiropas Komisija ierosinās:

  • e-pārvaldes rīcības plānu attiecībā uz pilsoņiem paredzētiem pakalpojumiem (2006. gadā);
  • trīs «dzīves kvalitātes» IKT priekšgājēju iniciatīvas (tehnoloģijas novecojošai sabiedrībai, viedi nesēji, kas ir saprātīgāki, drošāki un videi nekaitīgāki, kā arī digitālās bibliotēkas, kas ikvienam nodrošinātu pieeju multivides un daudzvalodu Eiropas kultūrai (2007. gadā);
  • darbības ģeogrāfiskās un sociālās «digitālās plaisas» pārvarēšanai, kuras noslēgtos ar Eiropas iniciatīvu par e-iekļaušanu (2008. gadā).

 

«i2010» ir pirmā EK iniciatīva, kas tiek pieņemta ES atjauninātās Lisabonas stratēģijas ietvaros. Tā pievēršas visdaudzsološākajai ES ekonomikas nozarei — IKT veido 40% no Eiropas produktivitātes pieauguma un 25% no ES IKP pieauguma. Dalībvalstis ir lūgtas savās valsts reformu programmās 2005. gada oktobra vidū noteikt informācijas sabiedrības valsts prioritātes, tādējādi sniedzot ieguldījumu «i2010» mērķu sasniegšanā.

http://europa.eu.int/i2010