Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īpašumu atsavināšanu LNB būvniecībai vērtēs Satversmes tiesa

Satversmes tiesa (ST) pēc privātpersonu sūdzībām ir ierosinājusi lietu par jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas būvniecībai nepieciešamo īpašumu atsavināšanas likumību, aģentūru LETA informēja ST preses sekretārs Edgars Pastars.

LETA jau ziņoja, ka šā gada maijā visi 26 LNB jaunās ēkas būvniecības teritorijā esošie 26 nekustamie īpašumi tika reģistrēti uz valsts vārda Kultūras ministrijas personā.

Kultūras ministrija (KM) LNB būvniecības teritorijā esošo nekustamo īpašumu reģistrāciju zemesgrāmatā un Valsts kadastra reģistrā veikusi, pamatojoties uz šā gada 14. janvārī Satversmes 81. panta kārtībā pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem par nekustamo īpašumu atsavināšanu LNB projekta īstenošanai nepieciešamajā teritorijā.

Līdz ar īpašumu pārņemšanu valsts rīcībā KM uzņēmusies atbildību un izdevumus par īpašumu apsaimniekošanu un sakopšanu. Valsts izdevumi par dzīvokļu apsaimniekošanu un izmantošanu, kurus turpina izmantot bijušie īpašnieki, ar kuriem vēl nav panākta vienošanās par kompensāciju, tiks atskaitīti norēķina brīdī, izmaksājot kompensāciju.

LNB projekta Uzraudzības padome finanšu ministra Oskara Spurdziņa (TP) vadībā iepriekš atļāva KM «piedāvāt taisnīgu atlīdzību» bibliotēkas būvniecības vietā esošo nekustamo īpašumu 14 bijušajiem īpašniekiem. Kompensācija noteikta, izvērtējot bijušo īpašnieku iesniegumus par vēlamo atlīdzību un ņemot vērā Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācijas ieteikto metodiku.

Uzraudzības padome arī nolēmusi par trīs īpašumiem sniegt tiesā prasību saistībā atlīdzības noteikšanu un turpināt vienošanās sarunas ar trim bijušajiem īpašniekiem. Parakstot vienošanos ar šiem bijušajiem īpašniekiem, atlīdzība būs izmaksāta par 20 no 26 īpašumiem.

Pēc Rīgas domei piederošo zemesgabalu reģistrēšanas uz valsts vārda, visi zemesgabali tiks apvienoti divos gabalos, kurus atdalīs Akmeņu iela.

Kultūras ministre Helēna Demakova (TP) iepriekš paudusi uzskatu, ka ir radīta godīga sistēma īpašumu atsavināšanai sabiedriskajām vajadzībām, kur bijušais īpašnieks saņem tirgus cenai atbilstošu kompensāciju un valsts var sekmīgi īstenot sabiedrībai nozīmīgus projektus.

LNB būvlaukumā valsts vajadzībām tika atsavināti dzīvokļu īpašumi un nedzīvojamās telpas Rīgā, Kuģu ielā 8/10, un Rīgā, Uzvaras bulvārī 2, kas atrodas LNB projekta īstenošanas teritorijā, kā arī nekustamie īpašumi un zemesgabals 298 kvadrātmetru platībā Rīgā, Kuģu ielā 2.

Pret īpašumu atsavināšanu iepriekš iebilda īpašumu saimnieki un īpašnieki.