Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ekeuss gandarīts par mazākumtautību konvencijas pieņemšanu

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) augstais komisārs nacionālo minoritāšu jautājumos Rolfs Ekeuss atzinīgi vērtē Latvijas lēmumu ratificēt vispārējo nacionālo minoritāšu aizsardzības konvenciju un mudina turpināt sabiedrības integrācijas procesus.

Ceturtdien preses konferencē Ekeuss sacīja, ka Latvijai ir sekmīgi izdevies risināt ar konvenciju saistītos jautājumus un tiem esot liela nozīme gan demogrāfiskā, gan vēsturiskā kontekstā.

Runājot par Latvijas izvēlēto minoritāšu definīciju, augstais komisārs norādīja, ka ir būtiska tās īstenošana dzīvē. «Latvijai ir lieliskas iespējas nākotnē,» uzsvēra komisārs. Konvencijas īstenošana, pēc Ekeusa teiktā, lielā mērā izšķir to, vai par Latviju varēs runāt kā par integrētu valsti. Svarīgi esot, lai visi valsts iedzīvotāji justos vienlīdz integrēti un neviens netiktu diskriminēts.

Augstais komisārs atzina, ka Latvijā būs vēl jāpieliek lielas pūles konvencijas īstenošanā, jo nevarot aizmirst, ka mūsu valstī ir liels skaits nepilsoņu. Svarīgi esot sasniegt tādu cilvēktiesību pakāpi, kad visiem ir vienlīdzīgas tiesības, arī nepilsoņiem. Tajā pašā laikā viņš nenoliedz, ka pilsoņiem ir specifiskas tiesības, piemēram, vēlēšanu tiesības, tomēr pamattiesības visiem esot vienādas.

«Valstī ir jābūt vienlīdzīgai attieksmei pret pilsoņiem un nepilsoņiem, nevienu nedrīkstētu diskriminēt,» sacīja augstais viesis.

Latvijas izvēlētā minoritāšu definīcija ir saskaņā ar cilvēktiesību sasniegumiem, uz kuriem tiecas Eiropas Savienība (ES). Ekeuss atzina, ka Eiropas nākotne ir tolerantā attieksmē pret dažādām kultūrām un reliģijām, tajā pašā laikā sakot «nē» vardarbībai, cilvēku un sieviešu tiesību pārkāpumiem.

Komentējot Latvijas mazākumtautību konvencijā ietvertās atrunas saistībā ar latviešu valodas lietošanu, augstais komisārs sacīja, ka izprot situāciju. Viņš ir piedalījies uz sniedzis priekšlikumus Valsts valodas likuma izstrādes gaitā. Ratificējot konvenciju, Latvija ir uzņēmusies pienākumus to ievērot, un tam ir jānotiek saskaņā ar konvencijā paredzēto.

«Cilvēkiem ir tiesības piedalīties sabiedriskajā un kultūras dzīvē,» piebilda Ekeuss, norādot uz Latvijas atbildību konvencijas īstenošanā un paužot apņēmību sekot šim procesam.

Komisārs seko līdzi arī izglītības reformas norisei Latvijā. Viņš atzina, ka tā pagaidām vēl ir tikai sākuma stadijā, tāpēc komisārs rekomendē nodrošināt reformas elastību, vienlaikus saglabājot augstu izglītības kvalitāti.

Šos jautājumus augstais viesis šodien paredzējis pārrunāt ar izglītības un zinātnes ministri Inu Druvieti (JL). Ekeuss arī apmeklēs Rīgas Klasisko ģimnāziju.

Ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP) žurnālistiem sacīja, ka ar Ekeusu pārrunājis dažādus jautājumus, kas saistīti gan ar mazākumtautību konvenciju, gan sabiedrības integrācijas procesu Latvijā un Eiropā kopumā.

Latvija esot saņēmusi pirmo starptautiski nozīmīgo vērtējumu par konvencijas ratifikāciju. Eiropas Padomes vadība izteikusies, ka mūsu valsts ir pilnībā izpildījusi iepriekš dotos solījumus. Ārlietu ministrs uzsvēra, ka darbs tiks turpināts, konvencijā ietvertos principus īstenojot dzīvē.